Kdy otec dětem neprospívá

15.6.2023

Kdy otec dětem neprospívá Seminář na téma: Jak se proměňuje rodinná politika členských států Evropské unie s ohledem na roli otců v kontextu ČR přinesl velmi zajímavé příspěvky, viz www.rodiny.cz. Ing. František Růžička, otec tří dětí a organizátor víkendů pro otce s dospívajícím synem, ve svém příspěvku Jak se stát mužem a otcem stručně a jasně charakterizoval formy špatného otcovství, které dětem neprospívají.

 
 
Muž vládce

Muž vládce je typ otce, který celý den tvrdě pracuje, aby byl po návratu domů obskakován svou ženou a ona k němu vzhlížela…

Někteří muži navíc požadují, aby nebyli vyrušováni svými dětmi, které by měly být vidět, ovšem ne slyšet. Jeho rodina kolem něj pak chodí po špičkách a dává pozor, aby ho „neobtěžovala“.

Kritický otec

Kritický otec je plný urážek, poháněný vlastní frustrací a zlobou. Tento typ otce je ve své rodině dost aktivní, ale působí naprosto hrozivým dojmem.

Rozdává rány svými slovy typu: „Copak nedokážeš udělat nic dobře? Cos to udělal, ty hlupáku, z tebe nikdy nic nebude!“

Jeho slova se mění v kyselinu rozleptávající pohodu v rodině i psychiku dítěte.

Pasivní otec

Naproti tomu pasivní otec přenechal všechny úkoly, povinnosti a kompetence své ženě, svým dětem, příbuzným, šéfovi, či vládě. Kdysi ztratil kuráž a svou zodpovědnost se snaží hodit na jiné.

Když jde do tuhého, utíká se k novinám, televizi, alkoholu, anebo do dílny.

Otec obětí druhých

Každý otec by si měl dát také velký pozor, aby ze sebe nedělal oběť. Otec, který se cítí být obětí druhých, vyvolává okolo sebe jen pocity ublížení a zklamání. 

Snaží se obviňováním druhých svalovat na ně odpovědnost za své neštěstí.

„Pozice oběti“ je pro mnohé muže pastí. Řeší to alkoholem, neúčastí na životě rodiny, rozhořčeností a obviňováním všech kolem. Staví-li se muž do pozice oběti, není schopen plnit roli otce.

Smutek a frustrace spojené s negativním vztahem k lidem totiž vedou k tomu, že se od něj děti odtahují.

Nepřítomný otec

Dnes je to nejrozšířenější typ otce. Často je to schopný a dokonce i mocný muž, ne však v kruhu rodiny. Věnuje se převážně svému zaměstnání a kariéře, z domu odchází brzy a vrací se pozdě v noci. Nikdy se nejde podívat na sportovní zápas svého dítěte, ani si jej poslechnout na školním koncertě.

Dnešní mladý člověk potřebuje otce se vším všudy, nestačí mu jen jeho jméno v občance, anebo peníze v podobě alimentů či vysokého kapesného. Bez pevných rodinných hranic je dítě jakoby předčasně vyhnáno z Rajské zahrady.

František Růžička, organizátor víkendů pro otce s dospívajícím synem, viz http://www.centrumprorodinu.cz/OtecSyn.html

Celý příspěvek je k dispozici ke stažení a k poslechu na www.rodiny.cz.

Autor: Růžičkovi, Iva a František  |  Štítky: děti, hranice, otcovství, výchova  
Sekce: Rodina s dětmi | Krize v manželství   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Související články