Detektor manželských průšvihů

6.6.2024

Detektor manželských průšvihů Někteří experti na manželství tvrdí, že významnou příčinou nešťastných vztahů jsou příliš vysoká vzájemná očekávání partnerů. Jestliže snížíte laťku očekávání vůči partnerovi, snížíte tím podle této logiky i riziko náchylnosti ke zklamání. Když ale Donald Baucom z Univerzity v Severní Karolině zkoumal standardy a očekávání partnerů, přišel na něco úplně jiného. Zjistil, že lidé s největšími očekáváními mají manželství té nejvyšší kvality.

Očekávání kvality spíš přinese spokojenost

Odtud vyplývá, že budete-li v manželství udržovat vysoký standard kvality, dosáhnete mnohem spíše přesně takového manželství, po jakém toužíte, než když slevíte a necháte věci jen tak plynout. Baucomovy závěry potvrzují také naše výzkumy novomanželů. Páry, které v manželství rezignovaly na zvýšenou úroveň negativity (tedy na podrážděnost a na emoční odstup), byly po letech méně šťastné či méně spokojené. Ti, kteří se negativitě naopak odmítli podvolit – kteří důsledně vyžadovali slušnou konfrontaci, jakmile v diskusi hrozilo pohrdání či defenzivnost – byli i po letech šťastní a spokojení.

Závěry naznačují, že by každé manželství mělo být vybaveno jakýmsi vnitřním systémem včasného varování, který spustí alarm, jakmile je kvalita vztahu v ohrožení. Já tomu říkám detektor manželských průšvihů – protože díky němu včas identifikujete zárodek potíží, které by se mohly rozvinout v něco opravdu nebezpečného.

Promluvte si o vašem vztahu

Kdysi kdosi chytrý řekl, že prý pro muže je nejděsivějších pět slov – „Promluvme si o našem vztahu“. Pravda ovšem je, že neméně děsivá mohou být tato slova i pro mnohou ženu. A nejlepší způsob, jak tento strach porazit, je zkrátka si o vztahu promluvit a rozebrat případné problémy, dokud jsou ještě malé, dokud nestačí přerůst v něco nebezpečného a výbušného. Přesně toto vám detektor manželských průšvihů pomůže rozpoznat.

Ve většině párů je jeden z partnerů v identifikaci problémů šikovnější. A nejčastěji je to žena. Když je manžel stále více rozmrzelý nebo se stahuje do sebe, osloví ho a zjistí, kde je problém. Neexistuje ale žádný důvod, proč byste to v manželství nemohli dělat oba dva.

Seznam otázek k odhadu, jak na tom manželství je

Nyní si uvedeme seznam otázek, které budete klást sami sobě vždy jednou za týden. Pomohou vám odhadnout, jak na tom manželství je. Při debatě o těchto problémech nezapomeňte na mírný nástup a nebuďte vůči partnerovi kritičtí. Nejlépe je říci něco jako: „Ty, cítím, že nejsme vzájemně napojení. Co se děje?“ (Neotvírejte ale žádné problémy večer v posteli. Zaručeně tak neusnete klidně.)

Pomocí tohoto dotazníku zjistíte, jak vaše manželství momentálně či v poslední době funguje a jestli nepotřebujete nějaké problémy vyřešit. Zaškrtněte tolik položek, v kolika se poznáváte. Najdete-li více než čtyři, pokuste se o nich s partnerem slušně promluvit, a to během následujících tří dnů.

 1. Jsem ve svém chování podrážděný/á.
 2. Cítím emoční odstup.
 3. Je mezi námi hodně napětí.
 4. Přistihuji se, že bych chtěl/a být někde jinde.
 5. Cítím se osamělý/á.
 6. Připadá mi, že partner není emočně k dispozici.
 7. Jsem rozčilený/á.
 8. Necítím vzájemné napojení.
 9. Partner netuší, co se mi honí hlavou.
 10. Jsme nyní pod silným stresem, který si na nás vybírá svou daň.
 11. Přál bych si, abychom měli k sobě blíž.
 12. Hodně chci být sám/sama.
 13. Partner je ve svém chování podrážděný.
 14. Partner je ve svém chování emočně vzdálený.
 15. Zdá se, že je partner myšlenkami někde jinde.
 16. Nejsem partnerovi emočně k dispozici.
 17. Partner je rozčilený.
 18. Netuším, co se partnerovi honí hlavou.
 19. Partner chce být hodně sám.
 20. Skutečně si musíme promluvit.
 21. Nekomunikujeme spolu příliš dobře.
 22. Hádáme se více než obvykle.
 23. Poslední dobou se rozbouří v hádku i drobné záležitosti.
 24. Zraňujeme pocity jeden druhého.
 25. V našem životě není příliš mnoho zábavy a radosti.

John M. Gottman a Nan Silverová: Sedm principů spokojeného manželství. Praktický průvodce fungováním dlouhodobých vztahů. Jan Melvil Publishing, 2015.

Autoři: Gottman, John M., Silverová Nan  |  Štítky: jednota, komunikace, konflikt, radost z manželství  
Sekce: Krize v manželství | Jednota   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Související články