Chcete znát perspektivu vašeho vztahu?

23.6.2022

Chcete znát perspektivu vašeho vztahu? Uvažujete o sňatku, o trvalejším soužití a chcete znát perspektivu vašeho vzájemného vztahu? Jak vybírat partnera, čeho je dobré si všímat? Jaký vliv hrají ve vztahu temperament, povahové vlastnosti, vlivy původních rodin a další faktory? Na tyto otázky odpovídá známý psycholog PhDr. Petr Šmolka.

Zamilovanost považujeme za podmínku perspektivního vztahu. Většina úspěšných vztahů touto fází také skutečně prochází. Vztahy založené jen a jen na rozumu mohou být časem dost labilní. Zamilovanost však nasazuje často až příliš růžové brýle. Osudová rozhodnutí bychom proto měli raději odložit až do chvíle, kdy jsme s to na druhém vidět i jeho chyby a přesto s ním chceme žít. 

  • Perspektivní vztahy vycházejí z alespoň základního fyzického zalíbenídotykové sympatie (je nám příjemné dotýkat se partnera, jsou nám příjemné jeho doteky).
  • Výraznou roli v soužití hrají temperamentové rysy – jsou ze značné části nejen vrozené, ale také dosti neměnné. Nepodléhejme iluzím, že se tyto rysy v průběhu soužití výrazně změní; pokud ano, pak se spíše ještě zvýrazní. Z poklidného flegmatika bude asi jen těžko partner, který by své emoce rozdával na potkání plnými hrstmi, z cholerika krotký beránek... 
  • Povahové rysy v sobě skrývají jednu zlotřilost. Obecně panuje sice shoda v tom, které považovat pro soužití za vhodné, které za méně vhodné. Jistě dáme přednost pracovitému partnerovi před líným, upřímnému před prolhaným, optimistovi před škarohlídem. Jenže: i ta sebelepší vlastnost se nad určitou hranicí může změnit v pravý opak (v době známosti to ještě vadit nemusí, pro trvalé soužití může však tato změna znamenat postupnou zkázu). Vedle nadměrně činorodého partnera se budeme cítit pod neustálým tlakem, že bychom se měli projevovat stejně agilně; chorobná upřímnost se změní ve zraňující neomalenost, věčně bezstarostný partnerův optimistický úsměv nás bude provokovat k více či méně skrytým agresím. 
  • Nezanedbatelnou roli pro odhad perspektivy vztahu hraje také partnerovo zázemí. Podobnost s tím naším je nespornou výhodou (vesnice – město, vilka – panelák, malá – velká rodina...). Také podobnost původních rodin (tzv. orientačních) soužití usnadňuje. Nejsilněji přebíráme model rozdělení moci v rodině, míru otevřenosti či uzavřenosti rodiny vůči okolí, styl komunikace a způsob distribuce financí. Zájem o to, v jakých rodinných vztazích partner vyrůstal, není tedy nemístnou zvědavostí, ale prevencí budoucích zklamání. Chcete-li se dozvědět, jaký asi bude Váš partner za 20–30 let, pozorně si prohlédněte jeho rodiče. 

Pokud ve Vás přesto hlodá červík pochybností, pak je docela na místě pokusit se o objektivizaci perspektivy vztahu. Poradny pro rodinu, manželství a mezilidské vztahy sídlí dnes téměř ve všech okresních městech. Psychologové a další odborníci jsou v nich s to perspektivu vztahu posoudit s dosti vysokou mírou spolehlivosti. Jen zřídkakdy se setkáte s tím, že by váš vzájemný vztah zcela zatratili. Nevydávají ani "záruční listy" na jeho trvalou harmonii. Mohou Vás však včas upozornit na případná úskalí, včetně cest, kterými jim můžete předcházet.

Část publikace "Když vás trápí někdo blízký", vydala HESTIA – nadace pro rodinu a Asociace manželských a rodinných poradců, Praha leden 1998. 

Petr Šmolka je psycholog, manželský poradce a vysokoškolský pedagog zabývající se sociální psychologií a poradenstvím v oblasti rodiny, manželství a mezilidských vztahů. Jeho schopnost erudovaně a přitom čtivě přiblížit tyto oblasti čtenářům se projevila v četných příspěvcích publicistických i knižních. Například Manželská a rodinná trápení (2008, také jako e-kniha) a Muž a žena – návod k použití (2009).

 

Autor: Šmolka, Petr  |  Štítky: láska v manželství, výběr partnera, zamilovaní  
Sekce: Čas známosti | Příprava na manželství   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Související články