Kdy se slaví perlová svatba

17.8.2023

Kdy se slaví perlová svatba Nejznámější výročí svatby jsou stříbrná a zlatá svatba – pětadvacet a padesát let. Každé výročí svatby je ale důvodem k zastavení. K prohlédnutí svatebních fotografií, k návštěvě místa, kde jsme společnou cestu zahájili a k vděčnosti, za všechno, co jsme spolu překonali. Návrat ke kořenům bývá také povzbuzením na další cestě.

„Oslavy výročí svatby jsou zároveň příležitostí pro symbolizující dárky,“ píše Jan Chlumský ve své knížce Bůh je láska, zaměřené na přípravu a obnovu manželství. Upozorňuje na to, že vlastní svatba bývá označovaná jako Zelená, protože se jedná o barvu symbolizující naději, se kterou muž a žena do manželství vstupují. Některá kulatá výročí pak nesou zajímavá označení:

1. rok: Bavlněná svatba – bavlna není příliš pevná, ale je praktická a hřeje. Manželům ještě nevyprchalo teplo první lásky a využívají praktické darované předměty.

5. rok: Dřevěná svatba – manželství už mívá stálost, pro jakou je za symbol voleno dřevo.

6,5 roku: Cínová svatba – je narážkou na to, že manželství čas od času potřebuje „vyčistit“. Rovněž symbolické dárky jsou takové, že potřebují občas podobnou údržbu.

7. rok: Měděná svatba – manželství se už zdá být tak stabilní, že začíná nabírat jakousi patinu. Podobně ji mívají mince.

8. rok: Plechová svatba – říká se, že manželství už našlo svou vlastní cestu. Za vhodný dárek se doporučuje plechová forma na pečení.

10. rok: Růžová svatba – na toto kulaté výročí by manžel mohl pamatovat kyticí deseti růží.

12,5 roku: Petrželová svatba – petržel symbolizuje, že manželství má být stále zelené a chutné.

15. rok: Skleněná nebo také křišťálová svatba – vztah manželů má být čistý a průhledný jako křišťál. To připomíná i vhodný dárek.

20. rok: Porcelánová svatba – manželství se po těch letech často hodnotí jako pevné, třpytivé a současně citlivé a ještě křehké. Při této příležitosti bývá vítána obnova kuchyňské linky.

25. rok: Stříbrná svatba – čtvrt století potvrdilo trvalou hodnotu manželství a to je důvod k větší oslavě i k cennějšímu dárku.

30. rok: Perlová svatba – léta manželství jsou srovnávána s řadou perel na náhrdelníku.

35. rok: Lněná svatba – pevnost manželství se staví vedle pevnosti lnu a lněných výrobků.

40. rok: Rubínová svatba – připomíná se, že oheň lásky hoří stále, a to je důvod pro dárek s rubínovým kamenem.

50. rok: Zlatá svatba – kvalita a hodnota manželství je již patrná, je vidět i na dětech a vnucích. Je velmi vhodná příležitost sejít se nejen pohromadě s nimi, ale přistoupit opět spolu k oltáři pro požehnání a vyjádřit svůj dík Bohu.

60. rok: Diamantová svatba – manželství již nehrozí zničení

65. rok: Železná svatba – manželé ve svém stáří mohou připomínat železo.

67,5 roku: Kamenná svatba – kámen je starší a stále trvá.

70. rok: Milostiplná svatba – je chválou Boží dobroty za prokázané milosti společného života.

(jš)

Autor: Chlumský, Jan  |  Štítky: dárky, radost z manželství, svatba, věrnost  
Sekce: Povzbuzení | Svatba   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Související články