Láska je laskavá

10.6.2024

Láska je laskavá Jazyk má potenciál přinášet dobré věci – inspirovat, povzbuzovat a podpírat. „Z dobrého komplimentu dokážu žít dva měsíce,“ řekl jednou Mark Twain. Nejspíš dobře rozuměl řeči slov ujištění. Pro člověka, který přijímá lásku především prostřednictvím slov ujištění, nejsou pochvaly a povzbuzení jen milými gesty či zdvořilostními frázemi: představují výživu duše.

Takový člověk neslyší jen: „V těch šatech vypadáš skvěle! Slyší také: „Máš velkou hodnotu, moc pro mě znamenáš“. Skutečná moc slov spočívá v jejich schopnosti naplňovat lidem jejich nádrž lásky. Lichotky ale nejsou dialektem tohoto jazyka. Lichotky jsou jazykem manipulace. Lichocení sleduje určitý cíl: něco od druhého získat, nebo se sám postavit do příznivého světla. Aby vaše slova měla pro život vaší manželky nebo vašeho manžela patřičný význam, musíte tomu, co říkáte, věřit.

Žerty stranou

Lidé, které slova ujištění obzvlášť inspirují a motivují, bývají náchylnější k tomu, že je nelaskavá slova použitá v sarkasmu, urážkách nebo nepřesvědčivé chvále zraní. Např: nebylo to nejhorší jídlo. Dostáváš body aspoň za snahu. Neuvážené komplimenty můžou napáchat víc škody, než si dokážete představit.

Povzbuzení vyžaduje empatii

Lásku slovy ujištění nevyjadřují jenom ústa, ale i oči, paměť, představivost a další složky osobnosti. Abyste tímto jazykem mohli hovořit, musíte získat dobrý přehled o tom, co všechno vaše žena dělá a umět to ocenit. Musíte ji tedy sledovat. Dávejte pozor na to, co dělá, co říká, jak komunikuje s druhými lidmi, jaké nevděčné práce vykonává a jak vám i dalším lidem zpříjemňuje život.

Chcete být výrazným a trvalým příkladem pro vaše děti? Říkejte jim, jak skvělou maminku mají. Chválou nešetřete a buďte v ní konkrétní a upřímní. Nenechte nikoho na pochybách o tom, jakým požehnáním je pro vás to, že ji máte za manželku. Pokud to budete dělat správně, vaše slova budou inspirovat vaše syny k tomu, aby až se ožení, povzbuzovali své manželky podobně – a vaše dcery budou motivovány k tomu, aby si hledaly manžela, který se bude chovat také tak.

Buďte povzbuzujícím manželem. Povzbuzení vyžaduje empatii – schopnost vidět svět z hlediska vaší manželky. Většina z nás má větší potenciál, než jaký si kdy rozvineme. Často nás brzdí nedostatek odvahy. Milující manželský partner může tento nesmírně důležitý katalyzátor dodávat.

Slova a tón hlasu by měly souznít

Plynulé vyjadřování se slovy ujištění vyžaduje víc, než jen umění pochválit a povzbudit. Nutné je také umět komunikovat láskyplným stylem a tónem, osvojit si dialekt laskavosti. Nejde tu o sentimentální vyjadřování. Laskavost je pro zdravé vztahy zcela nezbytná. Mluvit se svou manželkou laskavě znamená dbát na to, aby vaše slova a tón hlasu souzněly. Zní to jednoduše, ale pro řadu mužů to bývá náročné. Od útlého věku jsou vedeni k tomu, aby slova používali jako zbraně. Sarkasmus jim jde snadno. Pomocí posměšků druhé kritizují. To, co někomu může připadat jako dobromyslné škádlení, může na člověka, který lásku přijímá především prostřednictvím upřímné a vřelé komunikace, zapůsobit úplně jinak. Laskavé mu to rozhodně připadat nebude.

Láska nepočítá křivdy

Vaším cílem musí být dosáhnout vzájemného porozumění a smíření, nikoli dokázat, že váš vlastní postoj a chování jsou správné a lepší než její. Láska nepočítá křivdy. To, co jsme udělali, můžeme jen vyznat a potvrdit, že to nebylo správné. Můžeme požádat o odpuštění a do budoucna se snažit jednat jinak.

Příručka slov ujištění:
  • Tahle barva ti sluší!
  • Tenhle účes se mi na tobě moc líbí
  • Chtěl jsem ti říct, že se mi líbilo, jak sis povídala s tou starší paní.
  • Rád s tebou chodím na procházky, pokaždé mě upozorníš na něco zajímavého.
  • Mohla bys někdy brzy uvařit zase ty dobré těstoviny?
  • Poděkujte za něco, co dělá běžně a pravděpodobně za to nečeká pochvalu…

Chapman, Gary, Southern, Randy: Pět jazyků lásky pro muže.

Autoři: Chapman, Gary, Southern, Randy  |  Štítky: komunikace, láska v manželství  
Sekce: Příprava na manželství | Láska | Povzbuzení   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Související články