Všichni potřebujeme být občas sami

22.3.2021

Všichni potřebujeme být občas sami Když jste v láskyplném vztahu a zatoužíte být chvíli o samotě, což je normální lidská potřeba, je obvyklé mít špatné svědomí. Je zřejmé, že lidé se obávají mluvit o této potřebě se svým partnerem, protože by to mohl špatně pochopit a mrzelo by ho to.

Čas strávený o samotě vztah neohrožuje

Je třeba, abyste oba postupně pochopili, že čas strávený o samotě váš vztah nijak neohrožuje a že to není forma trestu ani vyhýbání se. Pokud máte problémy si o této věci promluvit, je možné, že jeden z vás pociťuje nejistotu ohledně některého aspektu vašeho vztahu.

Potřeba být neustále v partnerově společnosti obvykle vychází z nedostatečného sebevědomí. I když jste byli vychováni v představě, že byste měli být pořád spolu, nemusí to právě ve vašem vztahu fungovat.

Pravda je taková, že každý z nás potřebuje občas trochu prostoru pro sebe. To ovšem neznamená, že tu a tam některý z vás nemůže být smutný nebo znejistěný. Pokud chcete do vašeho života včlenit delší dobu, kterou jeden z partnerů stráví o samotě, je potřeba, aby se vztah vyznačoval jistotou a důvěrou. Začněte tím, že přijmete skutečnost, že oba máte potřebu být čas od času o samotě. Je potřeba si navzájem věřit, že toto pochopení ani jeden z vás nezneužije. Když jste ve vztahu s někým, kdo je schopen vám poskytnout prostor, který potřebujete, je to velice uklidňující pocit. Někdy stačí, když víte, že tato možnost existuje; ani ji nemusíte využít. Když máte pocit, že už to dlouho bez nějaké doby o samotě nevydržíte, zkuste si o tom s partnerem co nejdříve promluvit. Oba byste měli probrat svoje pocity, rozhovor vám pomůže a potřeba samoty se velmi pravděpodobně sníží.

Poskytování prostoru druhému vyžaduje trochu cviku

Následující cvičení vám pomůžou tuto dovednost integrovat do života:

  • Vytvořte si doma vlastní prostor. Může to být pracovna, dílna nebo jen kout, hlavně aby byl jenom váš. Zkuste si sednout ke krbu a číst si každý ve své knize. Tímto způsobem jste sobě i partnerovi umožnili dělat, co vás baví, a přitom být spolu.
  • Vydejte se někam spolu, například do muzea. Až tam dorazíte, budete se chtít každý podívat na něco jiného. Vyrazte každý jinudy, za několik hodin se zase sejděte a popovídejte si o tom, co jste viděli.
  • Když si nedokážete představit, že pojedete na dovolenou každý jinam (já tedy ne), jeďte spolu, ale naplánujte si každý několik kratších výletů o samotě. Nezapomeňte si vždycky vyprávět o tom, co jste zažili.

Barton Goldsmith: 10 minut denně pro váš vztah. Vydalo nakladatelství Portál.

Autor je známý psycholog a terapeut, který pracuje s páry i jednotlivci. Je také autorem velmi populárních sloupků, které vycházejí v řadě novin a časopisů. 

Autor: Goldsmith, Barton  |  Štítky: hranice, láska v manželství, partnerský vztah, potřeby, samota  
Sekce: Čas známosti | Povzbuzení   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Související články