Řekni, kde ty city jsou...

19.4.2018

Řekni, kde ty city jsou... Téměř každý muž vstupuje do manželství s vírou, že láska k jeho milé nikdy neuvadne. Ve Spojených státech ale připadá jeden rozvod na každá dvě manželství. Proč? Protože jsme začali věřit v hollywoodskou verzi lásky. Ale nebude trvat dlouho a uvědomíme si, že pouhá vášeň, která se váže na sexuální uspokojení, není sama o sobě k založení trvalého vztahu dostatečná.

Naneštěstí příliš mnoho párů začíná své manželství s pocitem, že tento typ lásky je všechno, co potřebují. Existují alespoň tři druhy lásky a každý z nich je jedinečný. Věřím, že z těchto tří – společenství, vášně a ryzí lásky – pouze poslední poskytuje přiměřený základ pro bezpečný vztah. Pokud vztahu chybí ryzí láska, téměř určitě se vztah pokazí. Jeden z nejúžasnějších kladů ryzí lásky je to, že se může ve vašem charakteru rozvinout bez pomoci pocitu zamilovanosti. Než se podíváme na ryzí lásku, zamysleme se nad ostatními dvěma druhy lásky. 

Společenství

Mluvíme zde o pocitech „mám tě rád", které chováme k opačnému i pohlaví. Je to typ lásky, který příjemně dráždí všech pět smyslů. Krásně voní, chutná, zní a vypadá. Je příjemnou společnicí, protože se s ní cítíte šťastní. Máte ji rádi tak, jako máte rádi koláčky, jako máte rádi přírodu a hudbu. 

Mnoho vztahů začíná jako tento typ lásky. Všichni si u ostatních všímáme přitažlivých rysů. Brzy objevíme součásti jejich životů, které jsou pro nás příjemné.
Ačkoli tato láska je základem mnoha manželství, ne vždy odolá tlaku času. Po dvou třech letech manželka změní svůj životní styl a účes, zatímco její manžel se rozhodne pro novou kolínskou a změní politické názory. Čím jsou lidé starší, tím více se mění. Všichni se rok od roku měníme. Nebezpečí vzniká, pokud svou lásku založíme na proměnlivých vlastnostech, které se nám na této úrovni u druhého člověka líbí. Naše pocity ochladnou, až se nakonec začneme ptát, co se nám to na našich partnerech vůbec líbilo. A tak začneme hledat někoho dalšího, koho bychom mohli milovat. Je nasnadě, proč láska založená na společenství těžko dozrává a přetrvá pouze několik let.

Vášeň

Vášeň se dotýká citů mnohem silněji než společenství. Tento typ lásky nutí naše srdce pracovat přesčas: „Hele, ty mě dokážeš rozehřát!" Řekové tomu říkali eros – smyslná a tělesná láska, která často způsobí vášnivý fyzický vztah před manželstvím nebo po něm. Láska eros pozdvihuje naše smysly a dráždí naše tělo a mysl. Tento typ lásky hladoví po druhém člověku, který dráždí a uspokojuje naše sexuální touhy. Samozřejmě, že taková láska v manželství je, ale pokud vášeň existuje bez ryzí lásky, chtíč je obvykle vystřídán nechutí a odmítnutím, podobně jako u Amnóna,  syna krále Davida, který začal nenávidět Támar poté, co ji znásilnil (2Sam 13,15). 

Ryzí láska

Ryzí láska je zcela jiná. Říká: „Vidím, že něco potřebuješ. Budu šťastný, když ti pomůžu." Ryzí láska rozdává ostatním, namísto braní pro sebe. Motivuje ostatní, aby v životě dosáhli svého plného potenciálu.

Nejdůležitější je, že ryzí láska si neklade podmínky. Neříká: „Budu tvůj přítel, když ty budeš moje přítelkyně." Ani neříká: „Chci, abys byla moje přítelkyně, protože jsi hezká, a já chci, aby nás lidi vídali spolu." Ani: „Chci být tvůj přítel, protože jsi z dobré rodiny." Tato láska nehledá způsob, jak získat, ale jak dávat. Nepamatujete si na své „lásky" ze základní školy, kdy jste říkali: „Budu s ní, když ona bude se mnou, ale když ne, tak mi může vlézt na záda." Ryzí láska si takové podmínky nedává.


S laskavým svolením převzato z knihy Gary Smalley, Kdyby jen muž věděl, co žena prožívá, kterou vydal Návrat domů v Praze v roce 2001.

 

Autor: Smalley, Gary  |  Štítky: láska v manželství, povzbuzení  
Sekce: Povzbuzení   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Související články