Sdílet svůj duchovní život

23.2.2012

Sdílet svůj duchovní život Pro manžele znamená bez pochyby velkou pomoc, když prožívají stejnou spiritualitu. Zvlášť když je praktikování náboženství u obou z nich založené na objevování nekonečné Boží Lásky.

Je zajímavé, že po takovém souznění touží většinou ženy, které chodí v neděli na mši, zatímco jejich partner se doma dívá na fotbal nebo sportuje na hřišti. Je jim líto, že jejich muž není duchovně založený, a jsou na něj nevrlé nebo mu jeho ignoranci vyčítají. Osočený muž si z toho odnese dojem a brzy nato i přesvědčení, že od praktikování náboženství se nedá nic očekávat, protože jeho manželku nevede k porozumění a lásce, ale k odsuzování toho, s kým sdílí svůj život. Ve svém názoru se ještě utvrdí, pokud se mu zdá, že Bůh zabírá veškeré místo v životě jeho ženy. Řešením se pro něj stávají i mimomanželská dobrodružství s podtextem: "Nerozumíš mi. Zahrnuješ mne výčitkami. Kostel, farář nebo Bůh jsou pro tebe důležitější než já, takže necítím vinu, když hledám jinde lásku, kterou mi nedáváš."

Pokud se naopak oba manželé setkali s Boží Láskou a cítí, že jsou Bohem bezpodmínečně milováni, jejich vzájemná láska bude proudit mnohem snadněji, protože jeden druhému bude předávat lásku, kterou dostal od Boha.

Manželé se budou cítit milovaní a požehnaní nejen svátostí, kterou si udělili v den sňatku, ta je důležitá, ale nestačí. Požehnání získají i opravdovým setkáváním s Láskou, které se oba otvírají v hloubi své duše. Mnohem snáze budu odpouštět, pokud mám ve zvyku denně se „vykoupat" v Boží Lásce, načerpat u Boha nové síly. Také budu díky tomu ve všedním životě prožívat mnohem méně nespokojenosti.


Žádný člověk – manžel či manželka – zcela nenaplní vědomou ani podvědomou potřebu Lásky s velkým L, která přebývá v hloubi duše. Pokud jsme naopak objevili velkou Lásku s Bohem a v Bohu, pochopíme, že všechny idealizace, které jsme od dětství prožívali, byly projevem hledání Boha. Že žádná lidská bytost si nezasluhovala, abychom si ji takto idealizovali. Budeme moci odhalit všechny své idoly, nechat splasknout uměle nafouknuté bubliny, zbavit se lživých snů a vrátit Bohu to, co jsme od něj dostali, tedy to, co v nás probudilo tolik lásky. Když jsme tedy u zdroje všech svých hledání lásky, která jsme od narození prožili, budeme moci bez absolutizování a přehnaných očekávání milovat svého partnera, své děti i své rodiče ...


S laskavým svolením zpracováno podle knihy Yves Boulvin: Naplněný život – Abeceda partnerských vztahů, kterou vydalo nakladatelství Paulínky.

 

Autor: Boulvin, Yves  |  Štítky: Boží láska, ideál, obtíže v manželství, partnerský vztah, spiritualita  
Sekce: Manželská spiritualita   |   Tisk   |   Poslat článek známému