Symbol věrnosti

19.9.2016

Symbol věrnosti Součástí svatebního obřadu v kostele je také žehnání snubních prstenů. Novomanželé si je vzájemně předávají se slovy: „… tento prsten je znamením věrnosti.“

Tradice ze starého Egypta

Snubní prsteny symbolizují pouto mezi dvěma lidmi a patří vůbec k nejstarším tradicím všech svatebních rituálů. První zmínku o snubních prstenech jako součásti svatebního obřadu najdeme ve starém Egyptě. Právě zde byla zavedena tradice použití šperku ve tvaru kruhu. V Evropě prohlásil snubní prstýnky za povinnou součást svatebního obřadu papež Mikuláš I. v 9. století. Zpočátku nosily snubní prsteny pouze ženy, teprve ve 20. století je začali nosit i muži.

Tradici nošení snubního prstenu na prsteníčku levé ruky také praktikovali už staří Egypťané. Zdůvodňovali ji tím, že právě tímto prstem prochází žíla, jež vede přímo k srdci. Dnes se prsten nosí na levé ruce i z praktického hlediska. Na pravé ruce by mohl víc překážet při práci a většina lidí jsou praváci. Výjimku tvoří Norové a Němci, kteří snubní prsteny nosí na pravé ruce.

Železo, zlato nebo ocel

Pro výrobu snubních prstenů se jako první materiály používaly – dřevo, kosti, tráva či rostlinný papyrus. Prsteny však měly krátkou životnost, a proto byly přírodní materiály nahrazeny kovem. Nejčastěji to bylo železo, které znázorňovalo sílu a moc, měď, mosaz či hliník. Zmínky o železných snubních prstenech se objevují už ve Starém Římě. Postupně se ze snubního prstenu stal pro nevěstu symbol domova, ve kterém bude trávit veškerý čas a bude tak vyloučena z veřejného života.

Až od 9. století získává snubní prsten dnešní význam věrnosti a železo později nahrazuje drahý kov – zlato. V dnešní době se vyrábějí snubní prsteny i z chirurgické oceli, ale jejich využití stojí za zvážení. V případě nečekaného úrazu a otoku ruky, hrozí amputace prstu, protože chirurgickou ocel na rozdíl od měkčího zlata nejde přeštípnout ani přeříznout… 

Snubní prsten je považován za znamení věrnosti – lásky, která nekončí. Tak jako u prstenu nelze rozlišit začátek ani konec, také láska a věrnost manželů nemá nikdy skončit. Prsten, který manželé nosí, jim připomíná jejich svatební slib, že se chtějí vzájemně milovat v dobrém i zlém a být si věrní.

(jš)

 

Štítky: prsten, slib, svatební obřad - historie, věrnost  
Sekce: Svatební obřady | Věrnost   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Související články