Umění čekat

25.11.2019

Umění čekat Jaké vlastnosti musí člověk mít, aby se mohl připravit na svatbu? Vždycky říkám zamilovaným hrdličkám: čekejte. Nejlepší manželství neuzavřou ti, kteří se do toho vrhnou hlava nehlava, ale ti, kteří se dostatečně připravili na to, že budou vztahu otevření, ale přitom zůstanou sami sebou.

Pokud člověk přijal svůj celibát, aby se připravil, může pak volně vstoupit do vyrovnaného vztahu. Horečnatá touha potkat lásku není pro budování vztahu příznivá. Dnešní doba ponouká lidi, aby si užívali v přítomném okamžiku, co nejrychleji. A hotovo. Přitom je tak krásné a dobré naučit se vychutnávat, ocenit chuť, aniž by člověk musel v nejbližší minutě všechno spořádat.

Netrpělivost ničí lásku

Zkoušeli jste už někdy tahat za trávu, aby rychleji rostla? Nebo tahat za své muškáty? Víte, že růst rostliny vyžaduje určitý čas a že to nic nemůže změnit. Je třeba trpělivě čekat, abychom viděli rostlinu rozkvétat.

Vášnivá láska není nikdy láska trpělivá, je to láska bezprostřední, neuvážená a často destruktivní. Netrpělivost lásku ničí.

Ve vášnivé lásce chceme od druhého všechno, čekáme, že nám všechno dá. A to hned. Horizontální pozice samozřejmě umožnuje velmi rychlé seznámení. Ovšem poznat povahu druhého, to, jaký skutečně je, vyžaduje jiný druh úsilí. Když vyvstanou rozpory, všimneme si, že ten druhý není tím, za koho jsme ho považovali. A to už často bývá pozdě.

Je pravda, že Bůh nás učinil schopnými věrně milovat, jenomže život nás často svede jinam. Můžeme se rozhodovat. Není třeba nechat se bez rozmyslu strhnout. Nejhorší je někomu říkat: „Miluji tě,“ a později: „Už tě nemiluji.“ Je to, jako byste ho určitým způsobem zabili. Říci „miluji tě", je významný akt. A tak je třeba umět čekat, aby to člověk mohl říkat celý život.

Guy Gilbert: Partnerství. Jak uspět ve velkém dobrodružství lásky. Portál, 2013.

Autor: Gilbert, Guy  |  Štítky: láska v manželství, sexualita, soužití před svatbou, věrnost  
Sekce: Čas známosti | Úcta | Sexualita v manželství   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Související články