Odpuštění mezi partnery

27.4.2020

Odpuštění mezi partnery Guy Gilbert skrze svou bohatou zkušenost s lidmi z okraje společnosti nijak nebagatelizuje zlo a příkoří, která se lidem dějí. Přesto potvrzuje, že jen cesta odpuštění vede k vnitřní vyrovnanosti, pokoji a radosti. Ukazuje, kde hledat zdroj síly k odpuštění, jak odpouštět v rodině a ve vztazích.

 

"Není možné odpustit někomu, kdo nám ublížil, když cítíme, že nás to způsobené zlo ponižuje,“ řekla Simone Weilová (filozofka a mystička). Je třeba si uvědomit, že nás neponížil, ale že odhalil naši skutečnou úroveň.

V každém odpuštění je zpracování smutku. Věřili jsme, že nás druhý má rád, jak jsme si to přáli, jak jsme si to představovali nebo vysnili, a hodně jsme od toho očekávali.

To nebyla dotčena jen naše láska. Někdy byla zraněna také naše sebeláska. Ten druhý roztrhal smlouvu, zničil krásnou představu, jakou jsme si vytvořili o našem partnerském vztahu, o našem úspěšném soužití. Po takovém prožitku je třeba projít obdobím smutku. Naučit se lásce k tomu druhému, protože je jiný, protože nám nepatří; uvědomit si, že nepošpinil nás, ale svou vlastní lásku, a že je potřeba mu pomoci, aby jí znovu nabyl. Je jiný, musíme ho vidět jinak.

Pytel hvězd

Už si nerozumíš se ženou (s manželem). Procházíš krizí. Ta krize, to je láska…, která se zablokovala daleko od přístavu, kde jste si přísahali věrnost.

Člověk není nikdy spokojený. V lásce je to katastrofa. Jedině pokud v sobě uneseme určitou sílu, která nás sune výš, hodně vysoko, po celou dobu života.

Pozornost, naslouchání, tisícero malých úsilí, abychom druhého přijali, vypověděli mu svou lásku, to jsou nejjistější opory, abychom si nenatloukli. Malá rada, obrovská rada, nechoďte nikdy spát dřív, než jste jeden druhého požádali o odpuštění. Naučte se říkat „odpusť mi“ nebo „prosím tě o odpuštění“. Tolik párů se rozešlo, protože tato slova nedovedl ani jeden, ani druhý vyslovit.

Udělejte něco, co prorazí závory. Buďte pokorní. Pak najdete přede dveřmi pytel plný hvězd.

Guy Gilbert: Odpuštění. Portál, 2020.

Autor: Gilbert, Guy  |  Štítky: láska v manželství, odpuštění, přijetí  
Sekce: Krize v manželství | Láska   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Související články