Fyzický kontakt je důležitým jazykem lásky

29.11.2021

Fyzický kontakt je důležitým jazykem lásky „Pokud porozumíte jazyku lásky svého partnera nebo partnerky a naučíte se jím mluvit, získáte klíč k trvalému a naplněnému manželství,“ je přesvědčený Gary Chapman. Jeho poznatky zachycené v knize Pět jazyků lásky pomohly milionům párů po celém světě. Jako pátý jazyk uvádí fyzický kontakt, který je také velmi účinným způsobem k vyjádření partnerské lásky. Doporučujeme nejnovější dárkové vydání.

Gary Chapman uvádí příběh manželky, která celé hodiny připravovala pracná jídla, a manžel přitom měl rád jídla jednoduchá a toužil po tom, aby měli víc času pro sebe. Její matka byla vynikající kuchařka. Jednou zaslechla, jak její otec matce řekl: „Když si sednu k jídlu, jako je tohle, nemohu tě nemilovat, i kdybych chtěl!. Otec vychvaloval matčiny kulinářské dovednosti doma i na veřejnosti. Dcera se inspirovala jejím vzorem, ale jazyk lásky jejího manžela byl jiný. Sebelepší jídlo mu nemohlo nahradit to, co bylo v jeho očích skutečnou „láskou“.

Jazyk doteků má víc dialektů

Už dlouho víme, že fyzický dotek je jedním ze způsobů, jak projevit lásku. Spojené ruce, polibky, objetí a sexuální styk, to všechno jsou způsoby, kterými si manželé lásku projevují. Pro některé je to zároveň jejich primární jazyk lásky. Bez takových projevů si připadají nemilovaní a naopak s těmito projevy je jejich rezervoár plný a o partnerově lásce nepochybují. Sexuální styk je pouze jedním z dialektů jazyka doteků. Lidé, pro které je primárním jazykem lásky fyzický kontakt, touží po vnitřní otevřenosti svých protějšků. Prohrábnutí vlasů rukou, masáž zad, držení se za ruce, objetí, sexuální styk – všechny tyto a mnohé další „doteky lásky“ jsou pro ně záchranným pásem. Skryté projevy lásky jako položit ruku na rameno partnerovi při nalévání kávy, nebo se na chvíli k němu přitisknout při míjení se v kuchyni, vyžadují méně času, ale víc nápadů.

Fyzický kontakt může vztah i rozbít

Všechno to, co mě tvoří, je ukryto v mém těle. Dotýkat se mého těla znamená dotýkat se mého já. Odmítat své tělo znamená vzdalovat se také od svého vnitřního já. Fyzický kontakt může vztah rozbít, nebo mu dát vzniknout. Může být vyjádřením nenávisti nebo lásky.Doteky, které jednomu působí rozkoš, nemusí být druhému příjemné. Trvat na nich by znamenalo, že potřeby druhého nevnímáme a že nás jeho názory, co je mu příjemné, nezajímají. Tato doba bývá popisována jako věk sexuální otevřenosti a svobody. Volné manželství, ve kterém se oba partneři mohou intimně stýkat s jinými partnery, je iluzorní. Když zjistíme, že je nám partner nevěrný, budeme hluboce zraněni a intimita bude rázem pryč. Kartotéky manželských poradců jsou plné spisů manželů a manželek, kteří se snaží bojovat s vnitřním zraněním způsobeným nevěrou partnera. Takové trauma je ještě daleko horší pro jedince, jehož primárním jazykem je fyzický kontakt. Jeho citová nádrž byla zničena explozí.

V krizových situacích je náruč obzvášť potřeba

V krizových situacích se objímáme téměř instinktivně. Protože fyzický dotek je silným projevem lásky a v takovém období především potřebujeme cítit, že nás má někdo rád. Pokud je fyzický kontakt primárním jazykem partnerky, neexistuje nic důležitějšího než ji držet v náručí, když bude plakat. Krize jsou jedinečnou příležitostí pro vyjádření lásky. Vaše něžné doteky nebudou zapomenuty, ani když bolest odezní. Jejich nepřítomnost však nemusí být zapomenuta nikdy.

Rozhodnutí se pro lásku a komunikace s partnerem jeho primárním jazykem  má moc manželství proměňovat. V knížce Garyho Chapmana najdete svědectví o Annině experimentu, který ukazuje, že láska skutečně může dělat zázraky.

Gary Chapman: Pět jazyků lásky. Návrat domů. 2021.

Autor: Chapman, Gary  |  Štítky: dotyk, komunikace, láska v manželství, sexualita, zázrak  
Sekce: Povzbuzení | Sexualita v manželství   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Související články