Manželská setkání slaví 35 let

20.6.2024

Manželská setkání slaví 35 let Týdenní letní kurzy pro manželské páry i pro nesezdané partnery, kteří žijí v trvalém vztahu, probíhají v ČR od roku 1989. Snahou je motivace partnerů přemýšlet a komunikovat o tom, co by v jejich vztahu bylo možné zlepšit, zda je možné jej prohloubit a možná se i nově zamilovat do své vlastní ženy, svého vlastního muže.

Manželská setkání (MS) vznikla na sklonku minulého století ve Finsku, v YMCA Helsinki. Jde o ucelený program rozvoje partnerského vztahu. Stojí za ním Kari Törmä, protestantský pastor, a jeho žena Terttu. Svému kurzu dali motto “Spějeme k lepšímu manželství”. V roce 1989 se tento program dostal do Československa a ihned se mnoha manželům zalíbil. Za dobu 1989–2023 prošlo kurzem přes 7500 manželských párů a zájem neustává. V současnosti probíhá v České republice pět kurzů a na Slovensku čtyři. V letošním roce u nás Manželská setkání oslaví krásných 35 let.

Cílem MS je obnova a prohloubení manželských vztahů. Vychází z přesvědčení, že právě  hloubka a kvalita vzájemných vztahů, budovaných v lásce podle Božího řádu, je jednou ze  základních podmínek plnohodnotného lidského života. MS nijak nezakrývají svůj křesťanský základ, ale jejich povaha je ekumenická a otevřená i pro lidi, kteří ve víře nežijí. Podstatou MS je přesvědčení, že manželství je vztah, na kterém je nutno pracovat neustále a který se dá stále zlepšovat. 

Co nám o MS řekli jedni z účastníků: „Když se podíváme na naše manželství zpětně, jsme velice vděční, že jsme měli tu možnost se kurzu zúčastnit. Pochopili jsme, že cílem našeho společného života je to, abychom jako partneři respektovali jeden druhého – vztah, kde se jeden o druhého můžeme opřít a tak společně dokážeme víc než každý sám za sebe. Každý rok, kdy jedeme na ‚manželáky’, objevíme jiné téma, které je pro nás aktuální. Záleží čím zrovna procházíme, co prožíváme např. když byly děti malé, řešili jsme otázky ohledně výchovy a priorit v rodině. Ale je to proces, někdy nám to jde lépe, jindy to drhne. Pracujeme na našem vztahu, je stále co zlepšovat. Ale neměnili bychom, manželství je dobrodružná cesta.“

A co se na kurzu děje?

Probírá se manželská komunikace, rozdíly mezi mužem a ženou, zdravé sebevědomí, krize, odpuštění, naplňování potřeb a sexualita. Jednotlivá témata přednášejí manželské páry, které se přitom dělí o zkušenost vlastního života. Po přednáškách následuje práce v malých skupinkách, případně samostatně v párech. Přitom je poskytnuta i možnost konzultace s kněžími a psychology. 

 Podmínkou je společná dobrovolná účast obou manželů. Kurz není vhodný pro osoby závislé na alkoholu, drogách, psychicky nemocné nebo zatížené neukončenou nevěrou.

Na akci je možné s sebou vzít děti. Péče o ně je zajištěna skupinou pečovatelů, kteří pro ně na dobu, kdy se jejich rodiče účastní manželského programu, mají připravené hry nebo jiné aktivity. Děti jsou také rozděleny do skupin podle stáří.

Několik kurzů v různých termínech

Každý rok je připravováno několik kurzů v různých termínech a na různých místech, takže je možné si vybrat podle svých představ a možností viz https://manzelskasetkani.cz/podporujeme/. Tam také najdeme podrobnější informace o místě a podmínkách konání daného kurzu a o jeho ceně.

Nedílnou součástí kurzu je duchovní prohloubení, s nímž má obnova manželských vztahů velmi úzkou souvislost. Denní program zahrnuje společné modlitby a bohoslužby. Manželská setkání jsou ekumenickým setkáním, kde se neřeší konfesní rozdíly, ale hledá se jednota muže a ženy v lásce, která je spojuje a všichni společně pak hledají jednotu v lásce Kristově.

Další informace též https://manzelskasetkani.cz/, https://manzelska.setkani.org/https://www.manzelaky.cz/.

Štítky: jednota, komunikace, kurzy - letní, manželství, obtíže v manželství  
Sekce: Kurzy | Jednota | Krize v manželství | Povzbuzení   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Související články