Sedm principů spokojeného manželství

10.5.2018

Sedm principů spokojeného manželství Praktický průvodce fungováním dlouhodobých vztahů je vyvrcholením celoživotního díla významného amerického psychologa Johna Gottmana. Díky výzkumům prováděným desítky let nabízí mimořádně bohatý vhled do problematiky párového soužití. Kniha představuje opravdový milník v pochopení zákonitostí, podle kterých jsou dlouhodobé vztahy buď úspěšné, anebo selhávají.

Ukázalo se, že mezi jednu z klíčových proměnných, které ovlivňují výsledek „rovnice šťastného vztahu“, patří vzájemné vnímání kladných a záporných vlastností obou partnerů. Páry, které ve vztahu vydrží, mají pětkrát více pozitivních interakcí, než negativních. Pokud tento poměr klesne pod 5:1, vztah se rozpadne.

Podle většiny teorií o vztazích je důležitá komunikace, komunikace, komunikace. Tento mýtus autor vyvrací společně s dalšími mýty, které jsou nejen mylné, ale také pro dlouhodobý vztah nebezpečné. Johnu Gottmanovi se podařilo identifikovat znaky destruktivní komunikace a konfliktní vzorce, které predikují rozpad vztahu. Jeho profily problémových párů, které dokázaly vzkřísit svůj vztah těsně před rozvodem, i příběhy manželů, kteří mají to štěstí a proplouvají životem ruku v ruce, budou jistě poučné i pro vás.

Kniha poprvé vyšla v roce 1999 a stala se světovým bestsellerem. Díky vědeckému přístupu a srozumitelnému výkladu je toto druhé přepracované vydání knihy zlomovým milníkem mezi publikacemi o vztazích. Kniha obsahuje i praktická cvičení, jejichž účinnost může být pro čtenáře dokonce vyšší než efektivita běžné manželské terapie.

Kniha na stránkách nakladatelství.

John M. Gottman, PhD. je emeritním profesorem psychologie na Washingtonské univerzitě a jedním z nejcitovanějších a nejvlivnějších odborníků v oblasti výzkumu rodiny a manželství na světě. Za svoji práci obdržel řadu prestižních ocenění. Časopis Psychotherapy Networker jej nedávno označil za jednoho z deseti nejvlivnějších psychoterapeutů v posledním čtvrtstoletí. Je zakladatelem Gottman Institutu. Žije na Orcas Island v USA.

Autoři: Gottman, John M., Silverová Nan  |    
Sekce: Knihy   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Související články