Štěstí rodiny nejsou osamocené šediny

13.5.2024

Štěstí rodiny nejsou osamocené šediny Letošní 16. ročník Týdne pro rodinu 13.–19. května chce heslem Štěstí rodiny nejsou osamocené šediny poukázat na důležitost blízkosti a na bolestný nárůst osamělosti především seniorů. Jaká je cesta ven?

Osamělost uprostřed bezpočtu virtuálních možností. Jak je to možné? Rezignovali jsme na lidskou blízkost, nebo naopak se bez přátelského setkání, povzbuzení, poplácání po ramenou a dobrého slova nemůžeme obejít?

Vnímáme, že přezaměstnanost je soudobým rysem moderní společnosti. Nedostatek času pro důležité skutečnosti vytváří osamělé, křehké osobnosti, které s rysem nízkého sebevědomí a postradatelnosti, sahají v extrémních případech po ostrých předmětech, kterými by „přehlušili“ vnitřní bolest nedůležitosti.

Podobně jako mladé lidi tíží samota, navzdory přehršli „lajků“, na seniory dopadá nezájem rodiny a vyčlenění ze společnosti, která se jim vzdaluje digitálním tryskem.

Je možné nebýt sám? Čeká mě někde někdo? Stojím ještě vůbec za to?

Nabídněme si blízkost, zájem, zvednutí sluchátka a nejlépe celého sebe a zajděme, navštivme nebo si zavolejme, podnikněme něco spolu.

Projevme jeden drobný krok k tomu druhému. Jaké jsou naše hřivny a talenty, které můžeme ostatním nabídnout? Propojme se mezigeneračně a buďme si vzájemně darem.

Pracovní list pro děti a mládež a druhý pro dříve narozené najdete ke stažení na www.tydenprorodinu.cz/.

Štítky: prarodiče, rodina, vztahy  
Sekce: Rodina s dětmi   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Související články