Óda na manželství

2.3.2023

Óda na manželství Buďte pochváleni všichni, kdo jste vydrželi, překonali těžká období a nevzdali vztah, protože jste nám ostatním příkladem. Prošlapáváte cestu a odmítli jste se vrátit tam, kde druzí už utíkají. Přestože jste sami měli chuť to stokrát vzdát, nakonec namísto stěžování hledáte cestu vpřed.

Buďte pochváleni vy, kdo dokážete rozpoznat, kde končí instituce manželství a dokážete z ní udělat ne strnulý formální a prázdný útvar, ale živé autentické, láskyplné klubko vztahů, které kypí životem, nadějí a vřelostí. Usilujete o domov, ve kterém je všem dobře a kam se rádi vrací.

Buďte pochváleni vy, kdo jste na stráži před vlastním sobectvím, egoismem, a soběstředností. Jistě také vy máte mnoho důvodů k frustraci, ale dokážete svoji frustraci zvládnout a podřídit zájmům společného vztahu a prospěchu celku.

Buďte pochváleni vy, kdo zvládáte nástrahy naší doby, které nabízejí pohodlná řešení, ale nakonec nám berou čas jeden pro druhého a ochuzují nás o to, co je skutečně důležité - vztahy, ve kterých je vzájemné poznávání nevyčerpatelným dobrodružstvím.

Buďte pochváleni vy, kdo se nebojíte jít proti proudu a snažíte se nepropadnout konzumnímu, spotřebitelskému pojetí vztahů a užívání druhých pro své cíle. Víte, že ze vztahů, do kterých neinvestujeme, také nemůžeme sklízet. Nepočítáte náklady, ale máte radost, když vztahy rostou. Víte, že pěkný vztah také hodně stojí a jste ochotni platit tuto cenu.

Buďte pochváleni vy, kdo máte odvahu nestát na místě, ale usilujete o tvořivé a vynalézavé přiblížení druhému, byť byste si sami přáli, aby se druhý jako první přiblížil vám. Uděláte první krok, což je jedna z nejtěžších věcí ve vesmíru.

Buďte pochváleni za umělecké dílo manželství, které ocení patrně jen několik blízkých, ale které vnáší světlo do temnot naší doby pro nás všechny.

Autor: Ing. Pavel Raus, M.A. Clin. Psy, M.A. Theol

Autor: Raus, Pavel  |  Štítky: chvála, manželství, poznávání, sobectví, těžké období, umělecké dílo  
Sekce: Povzbuzení   |   Tisk   |   Poslat článek známému