Nevím, co bych jí dal

28.11.2019

Nevím, co bych jí dal Nikdy nevím, co své ženě dát, abych jí udělal radost, a bylo mi opravdu líto, když mi naposledy zjevně se zklamáním řekla: „Tak to je to, cos mi koupil?"

Nebývá samozřejmé ani pro manžely, ani pro manželky najít dárek, který dojme, který udělá opravdu velkou radost. Nikdo není rád, když „se netrefí", zvlášť když si hodně lámal hlavu.

Předně je třeba se určitým typům dárků vyhnout, tedy zavrhnout je. Má to být přece dárek pro toho druhého..., a ne abychom si ho užívali hlavně my: „Miláčku,” řekla žena svému muži, „dáváš mi skvělou digitální televizi, ale uznej, nejvíc ji budeš využívat ty...” Podobně je možné uvést i „tíživý" dárek, jehož cílem je, aby se obdarovaný podvědomě cítil po darování připoután k dárci. Takový dárek je vybrán s cílem vynutit si víc lásky. Je to dárek „jedovatý”, protože se ten, kdo jím byl obdarován, cítí víceméně koupený. Nemluvme o zlomyslném dárku, který je vlastně skrytou narážkou nebo výzvou. Tím bude například pro ni Bioaktivní Slim Linie – doplněk výživové diety, nebo pro něj měsíční předplatné do fitness centra! O nic víc potěšující není obřadný dárek, který není dáván ani tak s potěšením jako spíše z povinnosti, neosobní dar, nápadný tím, že se to sluší.

Co se týče užitečných dárků (svetr, obutí, košile...), ty mají své zastánce i protivníky. Manželské páry, které příliš neoplývají bohatstvím, je přijímají snadněji. Dárek by však v sobě měl zahrnovat trochu bezúplatnosti, luxusu a spontánnosti, to přece nemůže být úplné vytěsněno. Proto jsou květiny, parfémy, a hlavně šperky dámami velmi oceňovány.

V manželském páru není vzájemné dávání dárků vůbec druhořadou záležitostí. Dárek zůstává jedním z velkých symbolů lásky. Nezřídka manželka lpí na zásnubním prstenu nebo i na všech
prvních dárcích, jež pečlivě uchovává, i když nemají závratnou cenu.

Nejeden manžel si klade stejnou otázku jako autor výše uvedeného sdělení, který se ptá: „]aký dárek by letos mohl udělat radost mé ženě?" – Těžko dát kategorickou odpověď, neboť ne všechny manželky reagují stejným způsobem.

Dárek, který udělá ženě radost

Přece jen lze zaznamenat několik požadavků společných ženskému pokolení.

  • Dárek, jenž ženě udělá radost, nemusí být nutně překvapením, ale dárkem, který „byl ohlášen, aniž by byl prozrazen". Manžel může najít obratný způsob, jak na něj ženu připravit, a překvapit ji způsobem, jakým ho daruje. Předejde riziku, že s ním zcela „narazí”, jestliže žena například čekala jiný dárek! Stává se, že manželka, která v první chvíli vypadá, že nemá příliš velkou radost, později svému manželovi poví: „Víš, ten tvůj dárek je ohromný." A bude to upřímné, protože si to uvědomila.
  • Dárek, který ženu potěší, nemusí být nutně takový, aby manžela finančně zruinoval. Pouhá růže darovaná s láskou jako překvapení přinese radost. Ale neobyčejný dárek při zvláštní příležitosti bude po léta připomínat sílu citu...
  • Dárek, který ženě udělá radost, by se měl něčím vyznačovat. Jeho originálnost a důvtipná volba prozrazují lásku toho, kdo jej vybral. Dárek se může pojit s velmi něžným obřadem a sdělováním lásky. Tak se to dělo dříve, když se láska rodila; byl totiž možností, jak naznačit vyznání. Posléze je podporou nastolené lásky. Přitom je žádoucí především fantazie a vynalézavost při výběru.
  • Dárek, který ženě udělá radost, je dáván taktně. Způsob, jakým ho dáváme, může mít větší ohlas než to, co dáváme. Slova lásky ve chvíli předávání balíčku, kytice doprovázející kuchyňský robot se dotknou citů stejně jako sám dárek.


Ale hlavně, ženě udělá radost takový dárek (zapamatujte si dobře tuto větu), jejž si žena přeje, a byla by ráda, aby se manžel dovtípil, že si ho přeje! „Uhodl, pochopil, poslouchal mě, tak mě tedy miluje!" Nezřídka žena nenápadně manžela „pošťouchne" a řekne například kamarádce při jídle s přáteli tak, aby si toho manžel všiml: „Ty máš tak krásný prsten!” Nebo také: „Líbí se ti také ten prsten, co má na ruce XY???” – Je ta první věta určena oné kamarádce? Je to sdělení, které je třeba rozšifrovat a uchovat v paměti.

Spojení příjemného s užitečným

Co se týče pánů, co je možné jim darovat a udělat jim tím radost? Když se žena ptá manžela: „Co bys chtěl k svátku?” jen zřídka dostane uspokojivou odpověď. Často slyší: „Nic nepotřebuju.” Je pravda, že řada mužů nemá reálné přání. Hlavně pokud jsou zvyklí pořídit si hned sami, co jim chybí. To je případ těch, kteří se považují za nepříliš milované. Nechávají se pěkně zřetelně slyšet, že nic nechtějí, aby vyzkoušeli manželčinu lásku.

Dárek, který muži udělá radost, není jistě nezbytná kravata, jež se stala darem až příliš klasickým, méně než všedním. Stejně tak to obvykle není krásná kytice, s níž by si opravdu nevěděl rady. Je to dárek, který spojuje příjemné s užitečným – hejblátko či hračka doplňující výbavu jeho milovaného auta, zdokonalený nástroj, jenž si ještě neodvážil pořídit...

Dárek, který udělá radost muži, je něco, co odpovídá jeho zálibám nebo koníčkům. Nějaké CD pro toho, kdo má zálibu v hudbě, nový program pro počítačového nadšence atd. Šťastná manželka, jejíž muž je sběratelem něčeho... Ta vždycky ví, co mu darovat.

Ale zopakujme si, manžel vždycky neřekne, co by chtěl dostat: „Přece dobře víš, co si přeju. Jenom tebe a nic jiného..." Stručně řečeno, krásná věta, která omlouvá každé mlčení.


Zpracováno podle knihy Denise Soneta: Miláčku, netrap mě..., kterou vydalo Karmelitánské nakladatelství v Kostelním Vydří roku 2010.

Autor: Sonet, Denis  |  Štítky: dárky, láska v manželství, povzbuzení  
Sekce: Povzbuzení   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Související články