Na cestě ke zlaté svatbě

9.10.2023

Na cestě ke zlaté svatbě Doktor John Gottman, který se více než 40 let věnuje párové terapii uvádí, že 80 % párů vyhledá terapeuta proto, že partneři „mají pocit, že se postupně odcizují, ztratili pocit blízkosti a necítí se milovaní a oceňovaní“. Autoři knížky věnované choreografii úspěšného vztahu s ním souhlasí. Odpovídá to i jejich zkušenostem. Proto přicházejí s jedinou radou, která může být párům k užitku: Nepřestávejte spolu mluvit o důležitých otázkách.

 
Co ovlivňuje společný život

Důležitým příspěvkem k poznání toho, co partnerský vztah z dlouhodobého hlediska potřebuje, aby vydržel, je kniha Zlatá svatba manželů Crafoordových. Páry, které se jejich studie účastnily, předkládají složité a někdy i protichůdné názory na to, co jejich společný život ovlivnilo. „Vždycky jsme byli spolu a všechno dělali společně,“ říká jeden a druhý tvrdí: „Zásadní pro nás bylo, že jsme byli často od sebe a měli možnost po sobě toužit.“

Jeden pár se domnívá, že jejich vztah posílilo cestování a dobrodružství. Jiný pár popisuje, že ve vzrušujících zážitcích ani jeden z nich nenalezl zalíbení a že z pohledu okolí možná žili nudný život. Některé páry tvrdí, jak jsou důležité protiklady, aby se jako partneři mohli vzájemně doplňovat. Jiné si myslí, že spolu zůstali díky tomu, jak jsou si podobní.

Ve „výzkumu štěstí“ Merete Mazzarella se uvádí, že pocit štěstí v partnerském vztahu klesá, když se narodí první dítě a nezvýší se, dokud se všechny děti neodstěhují z domu. Děti jsou často považovány za zdroj štěstí, ale spíš až ve chvíli, kdy se ohlížíme za svým životem a uvažujeme, co mu dalo smysl. Bezdětné páry jsou se životem často spokojenější než páry, které děti mají. Podle nich to naznačuje, že děti nepřinášejí jen radost, ale také spoustu práce, která nám v období, kdy se o ně staráme, sebere mnoho sil.

Základem je od samého začátku spolu mluvit

Společným znakem všech třiceti párů, zahrnutých o studie byla jejich vytrvalost a schopnost přizpůsobit se novým okolnostem. Rozhodující jsou pravděpodobně osobní kvality a citová vazba manželů, které se mohly rozvíjet a prohlubovat, což umožnilo jak intenzivní intimitu, tak individuální svobodu.

Role páru, jako společenské jednotky, která si v interakci s okolím po mnoho let utváří vlastní identitu, nadále upevňuje udržitelnost vztahu, aniž by partneři měli pocit, že je to na překážku jejich vlastním zájmům.

Shrnutím Zlaté svatby je zdánlivě samozřejmé, a přitom velmi obtížné doporučení: diskutujte spolu každý den, snažte se řešit spory, nepřestávejte spolu mluvit.

Allan Linnér, Anders Nyman: Láskyplná setkávání. Choreografie úspěšného vztahu. Portál.

Autoři: Linnér, Allan, Nyman, Anders  |  Štítky: komunikace, rozdílnost, věrnost  
Sekce: Povzbuzení   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Související články