Našel jsi svůj kříž

18.4.2019

Našel jsi svůj kříž Při svatbě v Bosně a Hercegovině říká kněz snoubencům: „Našel jsi svůj kříž. Je to kříž, který máš milovat a rád nést. Nesmíš ho zahodit, ale máš ho hladit...“

Podstatou křesťanského manželství je jít společně za Bohem, být člověkem pro druhého, růst v lásce, abychom se jednou mohli setkat tváří v tvář s Bohem, který je Láska.

Bůh je pro nás vzorem i zdrojem lásky. Láska Boží k nám, se konkrétním a viditelným způsobem projevila v Ježíši Kristu. On se stal člověkem pro nás. Ukřižovaný jakoby k nám promlouval: „Takhle máš mít rád…“

V Hercegovině mladí lidé při manželském slibu drží své ruce spojené nad křížem a dřív, než se políbí, políbí nejprve kříž. Vědí, že líbají zdroj lásky. Ten kříž si pak odnesou do svého nového domova a když přijdou konflikty, modlí se před ním společně, aby našli pomoc.

Také na Slovensku je součástí "sobášneho obradu" přísaha novomanželů. Po manželském slibu, dřív, než si vymění prstýnky, nejprve manžel položí dva prsty pravé ruky na kříž a říká: "Pred oltárom nášho Pána Ježiša Krista prisahám, že svoj manželský sľub dodržím. Tak mi Pán Boh pomáhaj!"

Hned po něm položí dva prsty pravé ruky na kříž manželka a říká: "Pred oltárom nášho Pána Ježiša Krista prisahám, že svoj manželský sľub dodržím. Tak mi Pán Boh pomáhaj!"

Doporučuje se, aby si snoubenci už před svatbou pořídili svůj vlastní kříž, který jim bude připomínat, kde najdou vzor a zdroj lásky.

(jš)

Štítky: kříž, láska v manželství, manželský slib, obtíže v manželství, Svatební obřad  
Sekce: Svatební rituály | Svatební obřady | Svatba   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Související články