Důvody ke svatbě

4.5.2022

Důvody ke svatbě Nejčastějším argumentem těch, kteří spolu jen tak žijí, bývá – nepotřebujeme papír na naši lásku. Přesto i v dnešní době mnozí zakoušejí, že manželství posouvá vztah dál. Pokusili jsme se shromáždit důvody ke svatbě, některé zazněly v rámci kurzu společné přípravy na manželství, jiné z úst snoubenců před svatbou.

Protože chceme

Nejčastější odpověď na otázku: Proč chceme mít svatbu? zní jednoduše: Protože chceme! A je to velmi dobře, že se páry zodpovědně rozhodují, udělat tento krok vědomě. Že to jen tak nevyplynulo ze situace, protože už si na sebe zvykli a bojí se zůstat sami anebo je k tomu někdo nebo něco nutí. Mají totiž ke svému rozhodnutí přirozené a logické důvody. Většina důvodů spolu navzájem souvisí, ale přesto je možné zdůraznit společné momenty.

Máme se rádi

V dnešní době se většina párů bere z lásky: Máme se rádi a chceme být spolu napořád. Vztah je dar a manželství je pro nás posunutím vztahu dál, je to logický krok. Vzít se znamená cítit, že je vám s tím člověkem dobře natolik, že mu jste ochotní vložit do rukou svůj život a přijmout ten jeho. Dávám partnerovi najevo, že mi na něm záleží. A taky už máme věk na ženění – na vdávání. Myslím, že stát se manželi znamená vzít za nás oba určitou zodpovědnost, ale taky důkaz, že mi ten člověk stojí nejen za lásku, ale i za starosti, které život přinese.

Plánujeme společnou budoucnost

Manželství je společný projekt do budoucnosti. Je to projev důvěry, že si nechceme nechávat zadní vrátka, ale jít do toho na sto procent. Je to slib do budoucna, významné rozhodnutí budovat společné My. Přál bych si pokračovat v modelu manželství, který se mi zdá správný. Mnozí slaví svatbu v kostele, nejen proto že je to hezká tradice, více v samostatném článku

Chceme k sobě oficiálně patřit

Věřím, že k sobě patříme a chci to ukázat světu. Oficiálně patřím do rodiny a oficiálně patříme k sobě. Je to moc hezký pocit, když můj muž bude opravdu můj muž i oficiálně, vážím si ho teď ještě víc... Chceme spojit dvě rodiny v jednu vlastní a dát dětem pocit, že jsou její součástí.

Chceme založit rodinu

Založení rodiny je završením vážného vztahu, jeho potvrzením. Manželství symbolizuje převzetí odpovědnosti za život svůj a život osoby, kterou milujeme. A také osob, které budeme milovat – našich dětí. Přeji si pro děti stabilní rodinu a manželství je přece jen určitá jistota. Děti vyrůstající v rodině založené na manželském slibu bývají jistější a dokonce je prokázaná lepší emocionální inteligence, lepší výsledky ve škole, a celkově vyšší šance na úspěšný a šťastný život. Mít spolu dítě není menší závazek než právní a majetkové spojení manželstvím.

Manželství je právní ochrana

Přejeme si mít stejné příjmení, které ponesou i naše děti. Manželská smlouva uspořádává právní a majetkové vztahy – je to ochrana lidí, žijících v manželství. To, že rozvodový proces je složitější než obyčejný rozchod, je také argumentem pro manželství. Z manželství nejde jen tak vycouvat. Rozejít se je snadné, ale jít k soudu a rozvést se, je obvykle až ta poslední možnost. Manželé se víc snaží zachránit svůj vztah. Práva manžela či manželky se hodí také při jednání s úřady. Budeme mít nárok na informace v nemocnici, na dědictví ...

Je to dobrá investice

Ve dvou se to lépe táhne i po finanční stránce, navíc pokud přijdou děti a obvykle žena zůstane na rodičovské, tak během té doby nic nevydělává a nic, co vydělá přítel, není její. V manželství existuje společné jmění manželů, a tak je většina věcí nabytých za trvání manželství společná. I když v dnešní době nejsou ženy na mužích tolik finančně závislé, přesto situace matek samoživitelek nebývá růžová. Pokud si někoho bereme a chceme mu být stoprocentní oporou, investujeme do jeho i svojí společné práce, vzdělání, investujeme společně do bydlení, do dětí apod. Nejedná se pouze o investice finanční, ale především o investici času a energie. Hodnoty, které společně vytváříme, nejdou penězi vyčíslit.

Manželství prospívá zdraví a osobnímu růstu

Důvody zdravotního rázu snoubenci většinou neuvádějí, ale jsou prokazatelné. Výzkumy poukazují na skutečnost, že lidé žijící v manželství mají delší život a jsou obecně spokojenější. Zatímco lidé žijící o samotě trpí častěji chronickými chorobami. Zvládání komplikací ve dvou také přispívá k větší duševní pohodě, protože je o koho se opřít. Myslet na druhého místo, abychom mysleli jen sami na sebe, přináší hlubší duševní i duchovní růst.

(jš)

Štítky: láska, manželská smlouva, rodina, zdraví  
Sekce: Svatba | Povzbuzení | Formální náležitosti | Čas známosti   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Související články