Co byste měli stihnout před svatbou

9.2.2023

Co byste měli stihnout před svatbou Zasnoubení je „přátelství, které se rozhodlo“, píše Karel D. Skočovský ve své knížce Zasnoubení čas milosti. Mimo jiné zde uvádí sedm věcí, které je dobré stihnout před svatbou.

1. Stát se dobrým, zralým člověkem. To je přirozený základ, bez kterého to nejde. Nestačí, že se teď milujete. Pokud nejste vy nebo váš partner dostatečně zralí na přijetí závazku věrnosti a mnoha obětí a kompromisů, které nutně s sebou manželství přináší, pak stavíte na písku. Proto je důležité se ptát: Řekli by o mně jiní, že jsem dobrý chlap, dobrá žena, dobrý člověk? Můžu totéž říci o svém partnerovi?

2. Naučit se spolu modlit a sdílet duchovní život. Pokud je to jen trochu možné, abyste v této věci byli zajedno, stojí za to pozvat do vztahu Boha, který bude pilířem vaší lásky. On vás přeci povolal do manželství... Manželství není nikdy jen o vás dvou, je to Boží dar. Je to svaté místo, kde Bůh rozdává milost, lásku a život.

3. Naučit se spolu řešit konflikty, neshody a těžké situace. Je důležité, abyste měli podobné zájmy, hodnoty a pohled na věci, ale mnohem důležitější je naučit se zacházet s rozdíly, které mezi vámi jsou. Už jste se pohádali? Jak to dopadlo? Umíte si věci vyříkat bez toho, že byste se zraňovali? Dobrá hádka, to je opravdový kumšt... To, že se hádáte nebo spolu nesouhlasíte, samo o sobě není nic špatného. Důležité je, jak se přitom jeden k druhému chováte a jestli se dokážete usmířit, poprosit o odpuštění, odpustit, udělat ústupek bez pocitu křivdy, ale také si stát za svým. Řekli byste, že jste dobří přátelé, kteří při sobě dokážou stát, i když přijde něco těžkého a nečekaného?

4. Poznat trvalé dobré i špatné vlastnosti toho druhého (i sebe sama). Každý máme spoustu darů. Čeho si na vašem partnerovi vážíte? Co myslíte, že je jeho vkladem do vašeho vztahu? Co se od něj můžete naučit? Jaké má váš partner nepříjemné vlastnosti? Dokážete si představit, že by se tahle vlastnost u něho nikdy nezměnila? Dokázali byste ho i přesto milovat a vážit si ho? A co vy? Dokážete během dvou minut napsat deset věcí, kterých si na sobě vážíte? Čím můžete druhého obdarovat? Co myslíte, že se mu na vás líbí?

5. Poznat rodinu a přátele vašeho partnera. Váš partner nespadl z nebe. Má nejspíš rodiče a spoustu dalších lidí okolo, kteří ho ovlivnili a kteří vám také o něm mohou říci mnoho důležitých věcí. Ptejte se. Vyhnete se mnoha zklamáním.

6. Začít se učit „jazyk lásky“ (a omluvy) toho druhého. Psychologové říkají, že každý komunikujeme trochu jinou řečí lásky. Chápeme jako projev lásky něco jiného. Je to dané naší rodinou i naší povahou. Někdo dává dárky. Někdo projevy něhy. Někdo je ve fyzických projevech spíš zdrženlivý a chápe jako projev lásky soustředěné naslouchání druhému. Jak vy druhému nejčastěji projevujete náklonnost? Jak druhý projevuje lásku vám? Je tu nějaký projev, který vám chybí? Totéž platí o omluvě, aby ji ten druhý přijal.

7. Naučit se dobře přirozené plánování rodičovství (PPR). Pokud berete svoji víru vážně, budete muset řešit i otázku manželské čistoty a odpovědného rodičovství. Abyste se vyhnuli zoufalým pokusům, které nutně vedou k různým zklamáním, je moc fajn naučit se sledovat cyklus už v období zasnoubení. Navíc vám to poskytuje příležitost hovořit velmi otevřeně a přitom s úctou k intimitě toho druhého o sexualitě, plánování rodiny a o vašich představách o rodičovství... 

Podle Karel D. Skočovský: Zasnoubení čas milosti, nakladatelství Paulínky 

Další inspiraci pro čas známosti najdete na http://teologietela.paulinky.cz/Zasnuby-Manzelstvi/Zasnoubeni-a-priprava-na-manzelstvi.

Autor: Skočovský, Karel  |  Štítky: manželství - příprava, odpovědnost, výběr partnera, zásnuby  
Sekce: Čas známosti | Zásnuby   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Související články