Pravá láska umí čekat

28.4.2022

Pravá láska umí čekat Název českého filmu Panic je na nic, vyjadřuje dnes běžný názor, že panenství je přežitek. Úzce souvisí s konzumním pohledem na tělesnou lásku. Ten, kdo si váží sám sebe a touží žít v jedinečném vztahu na celý život, má dobré důvody pro to, aby počkal na toho pravého.

V dnešní době sex už dávno není tabu, právě naopak. S tělesnými projevy lásky překračujícími míru vkusu se setkáváme nejen v televizi, ve filmu či v reklamě. V rámci přípravy na přijetí svátosti manželství si s mladými lidmi povídáme také o tělesném soužití manželů. Na dotaz, zda si s nimi rodiče o tajemství lidské sexuality někdy povídali, většinou odpovídají záporně. Buď se poučili mezi kamarády, anebo našli odpovědi na své otázky v knížkách. Nakonec ale docházíme k závěru, že to s rodičovskou výchovou v dané oblasti přece jen není tak tragické, nespočívá totiž v pouhém „poučení“. A protože je rodiče svým příkladem přivedli k odpovědnému partnerství, k manželství a k rodičovství, dostalo se jim mnohem víc, než kdyby je poučil sebelepší odborník. Podstatou sexuální výchovy je totiž hlavně to, že jsme svědky manželské lásky rodičů, která má také svůj sexuální rozměr.

Co všechno je sex

Zkuste si jen tak bez přípravy vybavit tři slova, která vás napadnou, když se řekne sex. Ve skupině mladých lidí nám tak vznikl zajímavý soubor pojmů: Láska, intimita, výlučnost, dotek, děti, plodnost, blízkost, romantika, radost, teplo, vášeň, něha, potěšení, darování se, manželství, poznávání se, slast, postel, vůně, vzrušení, příjemno, jedno tělo. Všechno dohromady vyjadřuje mnohovrstevný obsah slova sex, i to, jaký má smysl a význam. Je zřejmé, že se nejedná pouze o fyziologický pochod, ale o důležitou součást partnerského vztahu. Slouží jako gesto vyjádření vztahu, k narození dětí, ale i pro radost a pro potěšení. Sexuální život je jedním z projevů jednoty a lásky manželů a je velká škoda ho ochudit o některou z dimenzí. Jak uvádí MUDr. Oldřich Pšenička: „Správně přijímaná sexualita zasahuje, proniká a obohacuje člověka ve všech jeho vrstvách – tělesné, duševní a duchovní.“

Kdy je čas začít

Mezi mladými lidmi je rozšířena mylná představa, že pro zdravý sexuální život v budoucnosti je zapotřebí začít brzy, třeba už v patnácti letech, protože jde o tělesnou potřebu. Na otázku, kdy nastává čas pro zahájení pohlavního života, odpovídá MUDr. Antonín Brzek z pražského sexuologického ústavu: „Je to tehdy, až se mladá dvojice cítí být připravena na důsledky vzniku nového života, kdy je schopna možného potomka zajistit hmotně i duchovně.“ Je zřejmé, že daný požadavek může naplnit manželství duchovně i společensky dospělých lidí. Duchovní dospělost se zřídka objevuje před dvaadvacátým rokem, u mužů spíše později, a společenská nastává po dokončení přípravy na zaměstnání.

Současná praxe je danému požadavku značně vzdálená. Přitom podle statistik většina dospívajících, kteří už mají sexuální zkušenosti, soudí, že vhodnější věk pro začátek pohlavního života je pozdější, než byl ten jejich! Průměrný Čech prý za život vystřídá pět partnerů. Asi málokdo si na začátku nového vztahu přeje rozchod... Tělesné spojení se muže i ženy dotýká ve velké hloubce. A tak dvojice, které v období známosti připouštějí pouze takové tělesné dotyky, které v nich nebudí silné sexuální vzrušení, se mohou lépe poznávat po stránce duševní a duchovní. Případný rozchod pro ně také není bez bolesti, ale je mnohem svobodnější.

Ač se to zdá neuvěřitelné, i dnes jsou mladí lidé, kteří se rozhodli plout proti proudu společnosti i doby a vědomě se rozhodují počkat na toho pravého až do svatby. Můžete namítnout, že i když má žena panenskou blánu v den svatby, nemusí to být známkou čistého života. Ano, může to tak být. „Panenství ženy spočívá především v postoji srdce, že její tělo bude jedním z krásných darů, které po svatbě dá svému manželovi,“ uvádí Oldřich Pšenička. A dodává: „Žena není pannou od narození, ale k panenství dorůstá zdravým psychosexuálním vývojem. K postoji panenství může dorůst i ten, kdo již měl pohlavní styk.“ Totéž platí samozřejmě i pro muže.

Úctu k panenství zdůrazňuje ve svém díle i zakladatel české sexuologie profesor Josef Hynie. Mezi mládeží v západních zemích prestiž panenství stoupá. V Německu existuje spolek Pravá láska čeká (www.wahrliebewartet.de) a podobná iniciativa s názvem Čistá láska existuje i u nás (www.laska.fatym.com; www.slibcistoty.cz). Cesta k prožívání důstojnosti člověka a věrné čisté lásky je náročná, ale snoubenci, kteří se po ní vydali, nelitují. Spíš naopak, některým bylo dodatečně líto, že jim o této cestě nikdo neřekl.

(jš)

Štítky: Boží plán, čistota, sexualita, soužití před svatbou  
Sekce: Čas známosti | Věrnost | Úcta | Sexualita v manželství   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Související články