Lidský život - plod manželské lásky

27.8.2008

87. Lidský život je plodem manželské lásky. Jde o vzájemné, naprosté, definitivní a výlučné sebedarování mezi mužem a ženou.

Tato manželská láska v sobě odráží: dar lásky mezi třemi božskými osobami, který se ve stvoření stává plodným; Kristovo sebedarování církvi, které se stává plodným ve znovuzrození člověka. Skutečnost, že naprosté sebedarování člověka se týká jak jeho ducha, tak jeho těla, představuje základ nerozlučitelnosti obou významů manželského úkonu, jenž:
1) je autentickým výrazem manželské lásky na tělesné rovině;
2) dospívá svého naplnění prostřednictvím plození v období ženiny plodnosti (srov. HV 12; FC 32).

88. Vzájemné sebedarování mezi mužem a ženou v pohlavní intimitě se kvůli používání antikoncepce a sterilizaci stává nekompletním. Jestliže se dále používá nějaká technika, která nepomáhá manželskému aktu k dosažení jeho cíle, nýbrž zmíněný akt nahrazuje, a to tím způsobem, že k početí dítěte dochází na základě zásahu nějakého třetího činitele, pak se takto počaté dítě nerodí z manželského aktu, jenž je autentickým výrazem vzájemného sebedarování mezi jeho rodiči.


Společenství a služba: Lidská osoba stvořená k Božímu obrazu. Kostelní Vydří 2005. Zveřejněno s laskavým svolením Karmelitánského nakladatelství.

Štítky: antikoncepce, Boží obraz, plodnost, sexualita  
Sekce: Další dokumenty církve | Plodnost   |   Tisk   |   Poslat článek známému