Na co se nedá zapomenout

30.8.2018

Na co se nedá zapomenout Lidé obvykle nezapomínají na projevy opravdové lásky. Vzpomínám na příběh starších manželů. Manželka byla v pokročilém stádiu Alzheimerovy choroby. Tato nemoc se projevuje kromě jiného i postupnou ztrátou paměti.

Muž od svých 54 let každý den navštěvoval manželku v nemocnici.  Ptal se jí na různé věci a ukazoval jí rozličné obrázky. Snažil se tak osvěžit její paměť. 
Jednoho dne přinesl do nemocnice fotografii jejich syna a zeptal se jí: "Poznáváš člověka na této fotografii?" Žena upřeně hleděla na obrázek a nakonec přiznává: "Ne, toho člověka neznám." "Moje drahá," říká muž, "vždyť to je náš chlapec, Josef. Viď, že si na něj vzpomínáš?!" "Ach," vzdychne bezbranně žena.

Muž vezme další fotografii a opět se ptá: "Víš, kdo je toto děvče?" "Ne." "To je naše neteř. Vzpomínáš si na Sáru?"  "Ne."

Nakonec se podívá své ženě do očí a ptá se jí: "A co já? Víš, kdo jsem já?" Po dlouhém mlčení se zdá, jako by se v jejích očích zablesklo trochu světla. "Ano, ano," říká žena. "Jsi ten, kdo mě má rád." Nedokázala si vzpomenout na jméno svého manžela, ale nemohla zapomenout na jeho lásku. Jak mocná je síla lásky.


Text z nástěnky před kostelem. Autora ani zdroj se nám nepodařilo zjistit.

 

Štítky: láska, nemoc, paměť, slib, věrnost  
Sekce: Láska   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Související články