Předmanželská smlouva

23.1.2024

Předmanželská smlouva Dobrý den, chci se zeptat, zda katolík může před církevním sňatkem uzavřít předmanželskou smlouvu, aniž by měl v úmyslu se rozvádět.

Církevní právo pojem předmanželská smlouva nezná. Je to záležitost civilního práva. Tento termín se používá běžně pro úpravu budoucího majetkového režimu po svatbě. Panuje mýtus, že se smlouva uzavírá, protože snoubenci tajně pomýšlejí na rozvod a nedůvěřují si.

Při uzavření předmanželské smlouvy záleží na tom, co přesně je jejím obsahem a z jakých pohnutek je uzavírána

Pokud bychom si chtěli připravit zadní vrátka pro případ, že by partner chtěl odejít, asi by nebylo vhodné do manželství vůbec vstupovat. Smlouva má své opodstatnění, pokud by neřešila dělení majetku v případě rozvodu, ale důvodem by byla ochrana rodiny v situaci, kdy jeden z partnerů má třeba riskantní povolání a ví, že by se mohl dostat do velmi svízelných situací a nechce rodinu dostat např. do exekuce na společný majetek. 

Jedním z nejčastějších důvodů, proč se předmanželská smlouva uzavírá, jsou dluhy (ať už současné či předpokládané) jsou. Smlouva může před jejich dopady efektivně ochránit.

U nás na rozdíl od angloamerických zemí, vzniká společné jmění manželů teprve v okamžiku svatby. Proto má smysl zúžení společného jmění právně ošetřit spíš smlouvou manželskou, hned jak manželství vznikne nebo kdykoli během trvání manželství. Pokud ale například dluhy vznikly dříve, než byla smlouva uzavřena, jsou dluhy společné.

Církevní právo hovoří o situaci, kdy by alespoň jeden ze snoubenců neměl v úmyslu vzít na sebe všechno, co tvoří manželství. Mohlo by to znamenat vadu manželského souhlasu. V případě, že by v budoucnu došlo na žádost o zneplatnění manželství, podle církevního soudce by samotná existence předmanželské smlouvy nestačila k tomu, aby manželství bylo zneplatněné. Zkoumal by proč se pro ni manželé rozhodli, v jaké byli situaci. Jestli to byla jejich vůle, nebo k tomu byli tlačeni svými rodinami… 

(jš)

Štítky: manželská smlouva, právo, rozvod  
Sekce: Příprava na manželství | Právo   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Související články