Tipy na filmy o manželství

22.12.2019

Tipy na filmy o manželství „Viděli jste někdy film, při němž jste se k sobě museli přitulit? Vzbudil ve vás nějaký film svým příběhem nebo postavami pocit, že takové manželství byste chtěli mít? Povídali jste si někdy se svým manželem či manželkou o filmu, který jste právě viděli?“ těmito slovy zval Petr Činčala, koordinátor Národního týdne manželství, páry ke společnému sledování filmů, které mohou inspirovat k přemýšlení o vztahu.

Mezi doporučované filmy, patřily tyto:

Otec rodiny – The Family man (2000)

Když mladý právník Jack Campbell (Nicolas Cage) odlétal na stáž do Londýna, sliboval své přítelkyni Kate (Téa Leoniová), že za rok už budou zase spolu. Uplynulo třináct let. Z Jacka se stal úspěšný burzovní makléř, na Kate už dávno zapomněl a stále je svobodný. Jsou Vánoce. „Mám všechno, po čem jsem toužil,“ říká o sobě na cestě domů. Když se konečně dostane do svého luxusního mládeneckého apartmá, lehne si a okamžitě usne. Druhého dne se probudí v domku na předměstí, vedle něj leží v posteli o 13 let starší Kate, vedle v pokoji pláče dítě a šestiletá holčička mu říká "tati“. Z Jacka Campbella – businessmana se stal Jack Campbell – otec rodiny. Nežije v centru, ale na předměstí, neřídí Ferrari, ale "kombíka", neprodává akcie, ale pneumatiky a v šatníku má místo drahých obleků flanelové košile. Jack se nejprve pokouší vrátit do svého "starého" života, ale ani ve firmě ani doma se k němu nikdo nezná. Postupně si začíná zvykat na nový život a zjišťuje, že se mu vlastně velmi zamlouvá. S chutí si užívá otcovských povinností, stýká se s novými přáteli a navíc mu dochází, že Kate i po těch třinácti letech stále miluje.

Match point – Hra osudu (2006)

Někdy nevíte, co máte, dokud to málem neztratíte. A tráva nemusí být vždycky zelenější na druhé straně kurtu. Match Point – Hra osudu je drama o společenském vzestupu mladého muže a děsivých následcích jeho ctižádosti. Hlavní hrdina se nedokáže rozhodnout mezi dvěma ženami a nenachází cestu ven. Uchýlí se tedy k extrémnímu řešení. Děj filmu odrazujícího od nevěry zasadil režisér Woody Allen do anglické vyšší společnosti.

Barevný závoj – The Painted Veil (2006)

Kitty (Naomi Watts) se musí neodkladně vdát. Proto si bere seriózního doktora Waltera (Edward Norton), se kterým odjíždí do Šanghaje. Protože se tady ale Kitty nudí, najde si milence. Walter nevěru odhaluje a jako pomstu přijímá práci v odlehlé čínské vesnici, kam bere Kitty s sebou. Teprve tady se mohou naučit jeden druhého chápat, milovat a odpouštět. Film vznikl podle stejnojmenného románu W. Somerseta Maughama. 

Daleko od ní – Away From Her (2007)

„Nikdy jsem si nemyslel, jak daleko od ní budu“. Příběh filmu vypráví o manželském páru, jehož téměř čtyřicet let pečlivě budovanou intimitu naruší Alzheimerova choroba. Mimořádně zralý film bez sentimentální okázalosti ukazuje nejen bolest a osamělost při ztrácení spřízněné duše, ale také na povahu manželského pouta a skutečné lásky, která se nebojí oběti.

Julie & Julia (2009)

I když je celý film o Julii Childové (Meryl Streepová) a samozřejmě o vaření, je také krásnou ilustrací manželské lásky. Julie i Julia mají obě za manžely muže, kteří jsou jim oporou a dávají tomuto filmu srdce a hlubší rozměr. 

Autor: Činčala, Petr  |  Štítky: film, láska v manželství, vztahy  
Sekce: Filmy   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Související články