vztahy

  • Co dělat, abychom si udrželi vztah (článek) Známý psycholog Jeroným Klimeš v mnoha rozhovorech a ve svých knihách hovoří o zákonitostech partnerských vztahů. Svá tvrzení dokládá statistickými údaji i mnohaletými zkušenostmi. Vybíráme nejdůležitější závěry, které mohou podpořit informovanost o faktech, jež bychom neměli podceňovat
  • Dáváte víc, než dostáváte? (článek) Svoje dlouholeté zkušenosti s doprovázením manželských párů a rodin zachytil psycholog a terapeut Josef Zeman v přednášce o dilematech v partnerském vztahu. Odpovědi dokresloval mnoha příklady z praxe, které zápis neobsahuje, přesto jeho sdělení může být pomocí na cestě k dobrému partnerskému vztahu.
  • Závody s časem ničí vztahy (článek) Žijeme ve společnosti, která je neustále v poklusu. Kdosi nám namluvil, že co je rychlé, je dobré. "Zatímco naši předkové se času podřizovali, my s ním neustále závodíme. Oni malovali portréty, my se cítíme ukřivděni, když nemáme fotky z dovolené do hodiny. Ale vztahy není možné budovat bez toho, aby se do nich investoval čas," píše Rob Parsons ve své knížce Jak žít a přežít v manželství.
  • Autentická láska musí být pokorná i odvážná (článek) Důležité podněty pro rozvoj partnerského vztahu najdeme v knížce známého italského psychologa a psychoterapeuta Osvalda Poli Můj život beze mne. Hovoří o identitě, o tom, že milovat můžeme jen tehdy, když jsme sami sebou. Když jsme zakořeněni ve svém nitru a darujeme sami sebe.
  • Být sám sebou (článek) Lze se naučit milovat sebe samého? Není to pokrytectví a sobectví? Příběhy ukazují na to, co můžeme konkrétně udělat. Skutečná láska i k sobě samému je o rozhodnutí vydat se na cestu, naslouchat hlubokým tužbám svého srdce a nebát se je uskutečnit anebo jen tak přijímat, když přijde ten správný čas.
  • Co očekávat po svatbě (článek) Ať už je svatba začátkem společného života, a nebo vyústěním několikaletého spolužití, očekávání mladých lidí stále souzní s pohádkovým: „a žili spolu šťastně až do smrti.“ Po svatbě začíná nová etapa života a mnohdy je to perná práce, která má do pohádky daleko.
  • Co se stane s partnerstvím, když se narodí rodičovství (článek) Co se děje, když se dva lidé rozhodnou stát rodiči, promýšleli z nejrůznějších úhlů pohledu účastníci konference na téma Partnerství a rodičovství aneb Spočívá stabilita rodiny v kvalitním partnerství? Některé myšlenky stojí za pozornost.
  • Desatero supertchyně (článek) Čeká vás role tchyně? Nebo vás do ní syn už před časem obsadil? Známý psycholog Petr Šmolka má pro maminky a babičky malou nápovědu.
  • Děti jsou jako balónky (článek) Známý otec a učitel mládeže Jan Bosko, zastánce preventivního výchovného systému, má co říci i rodičům a vychovatelům dětí jedenadvacátého století. Tajemstvím jeho výchovy je myšlenka: Snaž se, abys byl milován.
  • Dívám se na tebe a mám tě rád (článek) Oko je do duše okno, říkávali naši předkové a měli pravdu. Současná psychologie ukazuje, že velmi účinným prostředkem, kterým můžeme projevit lásku, ať už svému partnerovi nebo dítěti, je právě oční kontakt.
  • Dívejte se jinam (článek) Známá americká novinářka Amy Sutherlandová strávila nějaký čas ve škole pro trenéry zvířat. Na otázku co nejdůležitějšího se od cvičitelů a jejich zvířat naučila odpovídá: Přemýšlet o tom, co posiluji a ignorovat to, co se mi nelíbí. To, že jsem začala přemýšlet trochu jako cvičitelka zvířat, změnilo mě a následně i mé manželství a život k lepšímu.
  • Dvojnásobná radost (článek) Po mnoha letech manželství si Jiří uvědomil, že jeho manželství jaksi zevšednělo. A tak se vydal k moři, kde jeho manželka s dětmi trávila už týden dovolené s předsevzetím, že bude milým manželem a otcem bez jakýchkoli výtek.
  • Emoce v manželské komunikaci (článek) Svoje dlouholeté zkušenosti s doprovázením manželských párů a rodin zachytil psycholog a terapeut Josef Zeman v přednášce o dilematech v partnerském vztahu. Zápis přednášky sice neobsahuje příklady z praxe, které uváděl, přesto jeho sdělení může být pomocí na cestě k dobrému partnerskému vztahu.
  • Fauly nejen fotbalové (článek) V naší mluvě se často objevují rány pod pás, které ale žádný rozhodčí neodpíská. Vedou k hádkám a zůstávají po nich poranění, která nahlodávají naše vztahy. Prvním krokem ke změně je, uvědomit si, že jde o faul.
  • Františkův dárek (článek) Jsou v životě chvíle, kdy druhým můžeme projevit svoji náklonnost, ukázat svůj vztah prostřednictvím dárku. Dárkem projevujeme vděčnost, ale také sdělujeme druhému, jak je pro nás důležitý a že nám na našem společném vztahu záleží.
  • Harmonie bez smyslu není možná (článek) Svoje dlouholeté zkušenosti s doprovázením manželských párů a rodin zachytil psycholog a terapeut Josef Zeman v přednášce o dilematech v partnerském vztahu. Odpovědi dokresloval mnoha příklady z praxe, které zápis neobsahuje, přesto jeho sdělení může být pomocí na cestě k dobrému partnerskému vztahu.
  • Investovat do vztahu a nebo do zabezpečení? (článek) Svoje dlouholeté zkušenosti s doprovázením manželských párů a rodin zachytil psycholog a terapeut Josef Zeman v přednášce o dilematech v partnerském vztahu. Odpovědi dokresloval mnoha příklady z praxe, které zápis přednášky neobsahuje, přesto jeho sdělení může být pomocí na cestě k dobrému partnerskému vztahu.
  • Jak říct rodičům, že se chceme vzít? (článek) Tradice žádání o ruku nevěsty se postupně proměňuje. Obvykle žádal mládenec rodiče o ruku jejich dcery, a pak se slavily zásnuby. V současnosti většinou nejprve požádá o ruku svoje děvče, zasnoubí se, a pak teprve řeší, kdy a jak to mají oznámit rodičům. Univerzální recept neexistuje, aspektů, které ovlivňují rozhodnutí jak doma svatbu oznámit, je celá řada, a je jen na vás dvou, jak se rozhodnete.
  • Je důležitější pravdivost nebo ohleduplnost? (článek) Svoje dlouholeté zkušenosti s doprovázením manželských párů a rodin zachytil psycholog a terapeut Josef Zeman v přednášce o dilematech v partnerském vztahu. Zápis přednášky sice neobsahuje příklady z praxe, kterými svá slova doplňoval, přesto jeho sdělení může být pomocí na cestě k dobrému partnerskému vztahu.
  • Jsem spoluzávislý? (článek) Spoluzávislý člověk je ten, kdo se nechá ovlivňovat chováním druhého člověka ale i ten, kdo se snaží chování druhého řídit. Tím druhým může být dítě, dospělý, partner, bratr, sestra, rodič, prarodič nebo nejlepší přítel. Často reagujeme na lidi, kteří se ničí; reagujeme tím, že se učíme ničit sami sebe.
  • Jsme zodpovědní za tvář svého partnera (článek) Ve vztahu dvou lidí, v manželství, v partnerství i v přátelství, mohu způsobit, že ten druhý poroste, rozkvete. V setkávání s druhými, odkryjeme nejen to, jací jsme, ale i jeden ve druhém tvoříme něco nového, co zde předtím nebylo a teď je.
  • K manželství nestačí mít svatbu (článek) K manželství je zapotřebí vydat se cestou od já k my. „Naše citová dimenze je povolána k lásce, projevující se věrností, vlídností a slitováním,“ uvedl papež František v katechezi věnované šestému přikázání Desatera – „Nezcizoložíš“. Právě věrná láska Kristova osvěcuje prožívání krásy lidských citů.
  • Každý den můžeme prožít všímavě (článek) Jedním z doporučení, která najdete v knížce Výchova bez ponižování je – znovu najít všímavost. Téma všímavosti je součástí vnitřního nastavení, na kterém se zakládá rovnocenný vztah. Prakticky všechno, co děláme, můžeme dělat všímavě, nebo nikoliv: dýchat, jíst, chodit, mluvit, vařit, dívat se, pít, setkávat se s (vnitřním ) dítětem, smát se, milovat; zacházet s lidmi, zvířaty a úplně všeobecně s přírodou…
  • Kde bys beze mne byl (článek) Lze se naučit milovat sebe samého? Není to pokrytectví a sobectví? Možnosti jak zlepšit vztah k sobě i k druhým ukazuje mediátor Rostislav Macošek na příbězích. Podobnost se skutečnými lidmi a jejich příběhy je čistě náhodná.
  • Kdy začíná sobectví ve dvou? (článek) Svoje dlouholeté zkušenosti s doprovázením manželských párů a rodin zachytil psycholog a terapeut Josef Zeman v přednášce o dilematech v partnerském vztahu. Odpovědi dokresloval mnoha příklady z praxe, které zápis neobsahuje, přesto jeho sdělení může být pomocí na cestě k dobrému partnerskému vztahu.
  • Když dopis nepřichází (článek) Léto je již v plném proudu. Děti odjíždějí na tábory do lůna přírody a vy marně čekáte, že najdete ve schránce dopis psaný při noční hlídce. Možná vás potěší, že v tom čekání zdaleka nejste sami. Vhod přijde i povzbuzení, abychom dětem přesto psali co nejčastěji.
  • Když ty nejsi ty (článek) Zajímavý podnět k sebepoznání a pochopení obtíží ve vztazích s nejbližšími nabízí nizozemská psycholožka Anita de Nennie. Ukazuje, jak svou nepoznanou bolest zkoušíme hodit na druhé, aniž bychom to dělali naschvál, a druzí zase nám, aniž by to dělali naschvál oni. Hodně bolesti z projekcí najdeme ve dlouhodobých svazcích. Nechápeme, odkud se chování toho druhého bere a proč na ně tak silně reagujeme.
  • Konflikt je jako ledovec (článek) Vršky ledovce nad hladinou připomínají neslučitelné pozice lidí, kteří se dostali do konfliktu. Jejich skutečné motivy jsou skryté, tak jako mohutné tělo ledovce, pod hladinou. Vzájemným rozhovorem můžeme společné motivy odkrýt a dohodnout se na spolupráci.
  • Kouzlo adventu (článek) Plamínek první svíčky na adventním věnci oznamuje začátek nového liturgického roku a také jeho prvního období, čekání na Vánoce. Těžko dát nějaký jednotný návod, jak prožít Advent v rodině, ale rozhodně stojí za to se na jeho počátku na chvíli zastavit a uvědomit si, že je před námi vzácný čas a bylo by škoda jím jen tak proletět, aniž bychom na jeho konci „uslyšeli zvony“.
  • Manažerem kroužků (článek) Na začátku školního roku se často stáváme svědky rozhovoru maminek, které si sdělují kolik a jaké kroužky jejich dítko má. Některé maminky stíhají s jedním dítětem i tři kroužky za odpoledne! Přiznám se, že na mě podobné rozhovory působily trochu depresivně. Až mě přivedly k zamyšlení nad tím, co děti potřebují.
  • Manželství nestojí na emocích (článek) Pro úspěšný manželský vztah jsou důležité tři oblasti: city, důvěra a závazek. A to stejným dílem. Někdy mezi manželi vypukne krize v rovině emocí, občas nastane krize důvěry. Závazek – věrnost manželskému slibu – posiluje city i důvěru.
  • Manželství v síti (článek) Síť je mnohovýznamové slovo. Záleží na tom, koho se zeptáte. Zkuste třeba rybáře a řekne vám, že je to pomůcka na chytání ryb. Zeptejte se hasiče a sdělí vám, že záchrannou sít využívá k záchraně osob, kdy jedinou možnou cestou záchrany je skok dolů.
  • Máte doma adventní kalendář? (článek) První nedělí adventní vstupujeme do období, které je spojené s očekáváním a přípravami na Vánoce. Oblíbeným adventním zvykem se i u nás staly adventní kalendáře. Ty čokoládové nabízejí v obchodech pomalu od září a pro děti už dávno přestaly být vzácností. Což takhle vyrobit si adventní kalendář vlastní a pokusit se prožít advent v rodině po vzoru našich předků?
  • Moje žena je prostě skvělá! (článek) Před třemi lety nám s mojí ženou vyprávěli svůj nádherný příběh naši přátelé Soňa a Petr. „Byly teplé letní dny a já jsem pracoval v jedné soukromé firmě,“ řekl Petr, „kde mne nejvyšší šéf zrovna nemusel. A když se k tomu přidaly moje přirozená lidská pochybení a omyly, bylo jasné, že po roce a půl končím. V té době jsme se Soňou čekali třetí dítě, které jsme si moc přáli.
  • Najít správnou vzdálenost (článek) Aby člověk uměl dobře žít s druhým, musí nejprve umět dobře žít sám se sebou. Abychom dokázali opravdu prožívat upřímný vztah, je třeba být v dobrém postavení vůči druhému. Vyrovnaný vztah se skládá ze dvou osob, které spolu tvoří společný prostor – ono "my".
  • Napij se vincentky (článek) Proč potřebuje statečný člověk mnohem víc trpělivosti než hrdinské odvahy? Protože musí častěji snášet jednání ostatních, než zachraňovat tonoucího.
  • Neberte si to osobně (článek) Známá americká novinářka strávila nějaký čas ve škole pro trenéry zvířat. Přineslo jí to nečekaně i nový pohled na sebe, na život a prospělo to i jejímu manželství. Svoje poznatky nabízí s nadsázkou a s humorem.
  • Neboj se opustit svůj přístav (článek) Rodina je pro židovství a křesťanství cosi posvátného, základ všeho. Existuje ale jediný důvod, velmi závažný, pro který svou rodinu opustíš a pro který ji musíš opustit, slyšíš, musíš – když založíš tu svoji.
  • Nechceš mi ještě něco říct? (článek) Možná jste podobnou větu také slyšeli z úst někoho blízkého, kdo byl na konci své životní pouti. Neville Smith se ve své knize Šedesátka není hřích zabývá nejrůznějšími situacemi, do kterých se můžeme dostat. Mimo jiné se svěřuje se svojí zkušeností s vlastním otcem a nabádá, abychom se pokud možno snažili vyvarovat nedořešených záležitostí a snažili se je vysvětlit, dokud je čas.
  • Nejkrásnější dárek (článek) Před lety mi kolega z manželské poradny vyprávěl příběh, který mu řekl jeho klient, jehož jméno bylo dejme tomu Karel. Karel vyprávěl: „ Se svojí ženou jsem žil již více než deset let a přestože chodím svědomitě do práce, pomáhám s dětmi, opravuji dům a částečně se starám i o domácnost, vnímal jsem, že se od sebe neustále vzdalujeme. Čím víc jsem se snažil, tím bylo vše horší. Hádali jsme se stále častěji, až jsme se dostali do začarovaného kruhu, ze kterého jsme neuměli vystoupit.“
  • Nemusíme být v roli soudce (článek) K životu rodiny s více než jedním dítětem neoddělitelně patří dohadování, hádky a někdy i pranice mezi dětmi. My rodiče často tápeme, jestli máme zakročit anebo ne, role soudce nám není příjemná.
  • Nenechte si ujít videa papeže Františka k roku rodiny (článek) Mezi iniciativy zvláštního Roku rodiny(19. března 2021 – 26. června 2022) patří projekt „10 videí o Amoris laetitia“. Papež František v nich sám komentuje kapitoly apoštolské exhortace společně s rodinami. Rodiny se sdílejí o svém každodenním životě. V tuto chvíli je k dispozici všech deset videí. Budete dobře rozumět, jsou opatřena českými titulky.
  • Nezvykejme si na všednost (článek) Do nového roku vybíráme z inspirativní promluvy papeže Františka na svátek Svaté rodiny.
  • O čem jste si lhali? (článek) Pro svobodné křesťany je nesmírně těžké naučit se říkat pravdu a stanovit meze v milostných přátelstvích, když s někým chodí. Většina konfliktů tu souvisí se strachem ze ztráty daného vztahu.
  • Odpuštění má vliv na naši budoucnost (článek) Často slýcháme, že přátele si můžeme zvolit, avšak rodinu si nevybíráme. Rodina představuje skupinu lidí, které prostě musíme přijmout takové, jací jsou, a od nichž se nemůžeme jen tak odpoutat. Někteří prožívají rodinné vztahy jako naplňující a podpůrné, jiní jsou se svými příbuznými spojeni víc povinností než citem.
  • Ochočte si své vnuky a vnučky! (článek) Dnes je v šedesáti člověk ještě mladý. Cestuje, užívá života, podniká výlety, duchovní cvičení, účastní se poutí, chalupaří…, cokoli co je v jeho silách, záleží na něm. Stáří není handicap, ale koruna života, jak krásně říká profesorka Lenka Šulová.
  • Opičí láska dětem neprospívá (článek) Mylné představy vedou některé maminky k tomu, aby milovaly své děti přehnaným a nezdravým způsobem. Z malých roztomilých dětí pak vyrůstají rozmazlenci a tyrani, kteří jsou schopní ovládat celou rodinu. Známý italský psycholog Dr. Osvaldo Poli ukazuje psychologické pozadí celého problému, ale i vhodné přístupy, jak rodinné vztahy uzdravit.
  • Otestujte si své manželství (článek) Manželství není zkouška nebo test, u kterého uspějeme nebo propadneme. Jde o neustálý proces vzájemného poznávání, kdy se učíme překonávat své odlišnosti i nedokonalosti, aby náš vztah získal hloubku a intimitu. Manželství není ani soutěž, kde by jeden mohl vyhrát na úkor druhého. Nemůže nikdy fungovat na principu účetnického má dáti – dal.
  • Patříme do jedné rodiny (článek) Nehodláte říkat maminko a tatínku nikomu jinému než svým vlastním rodičům? Jaká část vašeho platu by měla padnout na telefonické hovory s rodinou? Mnoho dalších situací, týkajících se soužití s příbuznými, je potřeba řešit nejen na začátku manželského života.
  • Peníze nás rozdělují (článek) Mnozí z těch, kdo plánují společnou budoucnost, jsou přesvědčeni, že peníze nemohou být nikdy problém. Přece, když se máme rádi, tak peníze nepočítáme. Ale není to jen iluze? Nad tím, jak je to ve skutečnosti, se zamýšlí Denis Sonet, který se léta věnuje poradenství a duchovnímu doprovázení manželských párů.
  • Pojď, ukážu ti, jak se to dělá (článek) Ze všech stran slyšíme nářky na to, jak jsou lidé dnes k sobě zlí, jdou si jen za svým a neohlížejí se na druhé. Ohleduplnost je pro dobré vycházení s druhými lidmi velmi potřebnou vlastností. Místem, kde se jí můžeme nejlépe naučit, je právě rodina. Proto nám přijdou vhod podněty Bruna Ferrera, jak vést děti k ohleduplnosti.
  • Potřebuje dítě matku a otce? (článek) Hodně se dnes uvažuje o tom, zda klasická rodina, založená na manželství, tj. na trvalém vztahu mezi mužem a ženou, není „výběhovým“ modelem. Přibývá rodin založených na faktickém soužití, začíná se hovořit o adopci registrovanými páry a dokonce i o umělém oplodnění lesbických párů. V centru pozornosti jsou práva dospělých, ale málokdo se zamýšlí nad osudem nejslabšího článku rodinného společenství, kterým je dítě.
  • Potřebujeme kořeny (článek) „Tak jako strom vyrůstá z kořenů, první lidská zkušenost se formuje v rodině. V rodině zapouštíme kořeny, vyrůstáme, jsme součástí košaté koruny lidských vztahů a učíme se být součástí společenství...“ píše se ve zprávě, která avizovala Týden pro rodinu s motem Hledáme své kořeny.
  • Povzbuzení z Kány Galilejské (článek) Začátek roku je časem zastavení, nových předsevzetí a obnovení dobrých úmyslů. Děti se v rodině cítí bezpečně, pokud tam panuje ovzduší pravé a vzájemné lásky manželů. Proto stojí zato si znovu připomenout, co jsme si kdysi slíbili a že láska sama od sebe nehoří.
  • Proč být opatrný na začátku vztahu (článek) Na začátku nového vztahu a prvních schůzek, kdy prožíváte zamilovanost nejsilněji, máte touhu po co nejrychlejším sblížení a prohlubování vztahu. Nebezpečí je v tom, že o novém partnerovi toho zatím víte málo. Na začátku to jinak ani nejde. K pravdivému poznání vede ještě dlouhá cesta. Být "defenzivní" na schůzkách je dobré, zvláště v několika prvních měsících. Důležité je, že takto můžete poznat, nakolik se cítíte s novým partnerem emočně i fyzicky bezpečně, třebaže ho dosud neznáte.
  • Proč děti zlobí (článek) My dospělí označujeme nepřijatelné a nevhodné projevy dětí nejčastěji jako „zlobení“. Nevhodné chování dětí ale může mít nejrůznější příčiny. Z vývojového hlediska příčiny zlobení výstižně definoval přemýšlivý synek jedné z autorek knížky Dost dobří rodiče.
  • Proč jsou děti šťastné (článek) Spíš je otázkou: Proč je tolik lidí nešťastných? Zdá se, že mnozí rodiče způsobují dětem celoživotní problémy tím, že je učí mít negativní vztah k sobě samým. O tajemství šťastných dětí píše Steve Biddulph ve svých knížkách o výchově a povzbuzuje rodiče, aby byli víc sami sebou, přísnější a současně láskyplnější, pevnější i uvolněnější. Ukazuje, jak opustit staré negativní přístupy k dětem a plně prožívat radost z dětí i ze života.
  • Přerušte cyklus domácího násilí (článek) Domácí násilí není pouze soukromou záležitostí dvou dospělých. Týká se i ostatních členů rodiny – hlavně dětí, které jsou bezmocnými svědky traumatického pouta. Jednou vidí mámu a tátu ve fázi líbánek, jenže druhý den táta dostane záchvat zuřivosti a mámu zbije. Je velmi pravděpodobné, že v dospělosti také propadnou destruktivnímu chování anebo navážou vztah s agresorem. Cyklus se může opakovat po řadu generací.
  • Rodiče musí uvolnit místo (článek) O důležitosti prvních roků manželství vypovídá novinář Cyril Lepeigneux, který se svou rodinou žije v Paříži. Pro inspiraci vybíráme z jeho knížky zamyšlení na tím, že když člověk vstoupí do manželství, je třeba přetvořit i vztahy se širší rodinou.
  • Rodičovské duo (článek) Kdy si uvědomuješ, že je ve vaší rodině všechno v pořádku? Zeptali se jednoho děvčátka. Děvče překvapením vykulilo oči a jednoduše řeklo: „Když vidím, že si maminka a tatínek dávají pusu.“
  • Rodina je naše nejbližší životní prostředí (článek) Stejně jako přírodu, i rodinu musíme chránit a věnovat jí náležitou péči. Rodina je místem, kde se rodí a vyrůstají naše děti – zdroj udržitelného rozvoje společnosti. Aby rodina mohla naplnit toto poslání, je potřeba, aby kvalitně žila svoje vztahy. Rodinný svaz přináší tipy, jak je prohloubit.
  • Slepota (článek) Staří manželé oslavili 50 let šťastného společného života. Druhý den žena připravovala snídani pro sebe a pro manžela, tak jako vždy po mnoho let.
  • Smiřování členů rodiny je úkolem babiček (článek) Důležité postřehy týkající se rozvodu najdeme v knížce známé socioložky a publicistky Jiřiny Šiklové: Deník staré paní. Připomíná, že když už se dětem rozpadá ta nejužší rodina, je dobré, aby jim zůstala alespoň rodina širší a její vazby, láska prarodičů. Jenže i tyhle vztahy první vlna bolesti a nenávisti za zradu často smete.
  • Stůl je srdcem rodiny (článek) Prostřený stůl je místem, které důvěrně známe. Je to stůl, u kterého se scházíme, jíme a mluvíme spolu, třeba se i hádáme a boucháme do něj pěstí nebo rozléváme polévku. Nemělo by to být hlavně místo, kde se musím určitým způsobem chovat, ale místo, kam patřím, kde mám svou židli, svůj talíř, své prostírání a jistotu, že to místo je moje a vedle mě jsou lidé, kteří mě mají rádi takového, jaký jsem.
  • Svléknout starý kabát (článek) Přichází zimní čas a s ním i příležitost se zastavit, ztišit a podívat se na sebe novýma očima. Sebepoznání otevírá nové horizonty nejen nám, ale promítá se i do našich vztahů. Může tak proměnit i lásku manželskou a partnerskou.
  • Tati, já chci kočičku! (článek) Také vás zaskočila dětská touha po zvířátku, nejlépe po kočičce, a hned vás napadá: Na procházky s ní chodit nejde, člověk si s ní pořádně nemůže hrát a navíc – kočky jsou záludné, těžko se odhaduje, co si myslí... Zkusme se na dětské přání podívat z pohledu dětské psychologie.
  • Temné časy (článek) Některá manželství prožívají dost dlouhá obtížná období. Mnohdy se oběma nebo jednomu z nich situace jeví jako bezvýchodná, temná, jako pochod tunelem. V tunelu se člověk těžko orientuje. Ale ze zkušeností ví, že na konci tunelu je otvor a světlo.
  • Tipy na filmy o manželství (článek) „Viděli jste někdy film, při němž jste se k sobě museli přitulit? Vzbudil ve vás nějaký film svým příběhem nebo postavami pocit, že takové manželství byste chtěli mít? Povídali jste si někdy se svým manželem či manželkou o filmu, který jste právě viděli?“ těmito slovy zval Petr Činčala, koordinátor Národního týdne manželství, páry ke společnému sledování filmů, které mohou inspirovat k přemýšlení o vztahu.
  • Virtuální nevěra je pro vztah nebezpečná (článek) Ačkoliv se mnozí nevěrníci ohánějí tím, že se vlastně nic nestalo, že je to jenom online, nevěra na internetu se projevuje velice podobně jako běžná nevěra. Podle psychologů představuje virtuální nevěra pro vztah stejné nebezpečí jako nevěra v reálném životě a navíc u ní hrozí riziko závislosti.
  • Všechny děti žárlí (článek) Není samozřejmé, aby spolu sourozenci dobře vycházeli. V prostředí rodiny se tomu postupně učí. Úkolem rodičů je přijímat každé dítě takové, jaké je, a podporovat růst jeho osobnosti.
  • Všichni stavíme na ramenou našich předků (článek) Jediná odpověď na otázku, čím se odvděčit za rodičovskou podporu dětí nebo vnoučat, je: ničím. Jako rodiče či prarodiče bychom nikdy neměli očekávat, že z naší podpory vyplyne víc náklonnosti, lásky nebo práv, i když je to pro nás někdy těžké. Tohle je prostě jednosměrná ulice. Je ale v pořádku něco vložit a nikdy za to nic nedostat zpátky?
  • Výzvy, vztahy, odpuštění v manželství (článek) Přijměte pozvání na on-line seminář, který probíhal v rámci Týdne pro rodinu a je možné si jej stále zakoupit. Mediátor a manželský konzultant Jan Zajíček ukazuje jak může výchova dětí negativně zasahovat do vztahu manželů, ale hlavně ukazuje cestu, která vede ke skutečnému odpuštění.
  • Vzpomínky fungují stejně jako kufry (článek) Vzpomínky nepřicházejí ze zápisníků a fotoalb – jsou uloženy v našich mozcích. Zůstávají s námi. Následují nás, kamkoli jdeme – do našeho vnitřního života, do našich vztahů a do veškeré naší komunikace. Pokud jsou dobré, budou pro nás skvělou výhodou. Jsou-li však špatné, otráví všechny naše vztahy.
  • Z každého sporu je třeba povstat (článek) Křížovou cestu se zaměřením na manžele připravil nejen pro své farníky P. Martin Sklenář. Třetí zastavení – Ježíšův první pád – nazývá pádem hádky. I manželství s sebou nutně přináší různé pády.
  • Začněte spolu zase chodit (článek) Možná to znáte: doma je dusno, domluva se nedaří a oba partneři by si nejraději zalezli někam do svého kouta. A pak jeden z vás přijde s nápadem se jít projít. Přes počáteční neochotu se nakonec vykopete a vyměníte uzavřený prostor uvnitř stěn za otevřený svět větru, stromů a oblohy. A může se stát, že změna prostředí pomůže změně vnitřního nastavení, jinému úhlu pohledu, porozumění sobě navzájem.
  • Zátoka humoru (článek) Do autobusu, který vozí pasažéry do ženevského Starého města, přistoupil jednoho dne starší manželský pár. Vypadali velmi šťastně, smáli se a vesele si povídali se šoférem, který je podle všeho znal. Všem cestujícím oznámili, že právě dnes slaví šedesát let od svatby, a všichni jim začali blahopřát.
  • Zlatá pravidla komunikace (článek) Vztah potřebuje slova. Nejpřesvědčivější cestou k ujištění, že jsme ve spojení a v kontaktu, je rozhovor. Komunikace ale probíhá už prvním pohledem, který je opětován. Vztah znamená vidět se a vnímat se. Proto může být obsah rozhovoru klidně bezvýznamný. Pravidla komunikace autorek knížky Nová role babička mohou být použita ve všech vztazích.
  • Zůstaň, kde jsi (článek) Lze se naučit milovat sebe samého? Není to pokrytectví a sobectví? Příběhy ukazují pohledy na to, co můžeme konkrétně udělat. Před lety jsem byl na návštěvě u paní, které jsme od dětství říkali teto. Jednoho krásného červencového večera teta vzpomínala na svůj život a já si dodnes některé její životní moudrosti pamatuji.
  • I rodina může být vyprahlým územím EG 86 (článek) Je zřejmé, že v některých místech zavládlo duchovní „zpustošení“, které je plodem společenských zřízení, jež se chtějí utvářet bez Boha anebo ničí své křesťanské kořeny. Tam se „křesťanský svět stává neplodným a jeho nadměrně využívaná půda se vyčerpá a mění v poušť“.
  • Individualismus oslabuje stabilitu vztahů EG 67 (článek) Postmoderní a globalizovaný individualismus přispívá k takovému životnímu stylu, který oslabuje rozvoj a stabilitu vztahů mezi lidmi a rodinným svazkům bere jejich přirozený ráz.
  • Domov je totéž co bezpečí (článek) Pro děti je bezpečný domov hned po rodičích prvním pevným bodem jejich života. Je to ochranná skořápka, odborníci na rodinnou terapii používají termín sociální děloha, ve které dítě potřebuje dozrát k dospělosti. Ale i pro nás, dospělé zůstává domov základní potřebou.
  • Nosí dárky Ježíšek? (článek) K Vánocům dnešní doby neodmyslitelně patří dárky "od Ježíška". Jak ale dětem odpovědět na otázku: „Nosí dárky opravdu Ježíšek?“ když nechceme, aby víru v Ježíše odložily s poznáním, že dárky kupují rodiče. Inspirovat se můžeme v rodinách několika manželských párů.

Sekce: Věcný rejstřík   |   Tisk   |   Poslat stránku známému