sexualita

  • Ke zneužívání dochází nejčastěji v rodinách (článek) Připustit, že k sexuálnímu zneužívání dochází nejčastěji v rodinách, není snadné, ale je to první krok k prevenci. Dál je zapotřebí o něm mluvit, protože není jisté, že bychom signály sami poznali. A pokud už nejsme schopni zneužívání zabránit, můžeme alespoň zareagovat včas a správným způsobem.
  • Potřebujeme soukromí a tajemství (článek) Kdo je cizí a kdo ne, jak se chovat v cizím prostředí, jak chránit své soukromí i soukromí druhých, co je to tajemství a jak s ním zacházet, to jsou úkoly, které stojí před rodiči, kteří chtějí aktivně vychovávat své děti také v oblasti sexu.
  • Progresivní úvahy o sexu (článek) Slyšel jsem někde radu pro manžele, aby se společně modlili večer, než jdou spát. Když už manžel a manželka všechno vykonali a děti jsou vykoupané a uložené do postýlek, manželé by si měli sednout vedle sebe na postel a uvědomit si, že je spojuje svátostné manželství.
  • Fyzický kontakt je důležitým jazykem lásky (článek) „Pokud porozumíte jazyku lásky svého partnera nebo partnerky a naučíte se jím mluvit, získáte klíč k trvalému a naplněnému manželství,“ je přesvědčený Gary Chapman. Jeho poznatky zachycené v knize Pět jazyků lásky pomohly milionům párů po celém světě. Jako pátý jazyk uvádí fyzický kontakt, který je také velmi účinným způsobem k vyjádření partnerské lásky. Doporučujeme nejnovější dárkové vydání.
  • Hledání smyslu (článek) Svědectví o PPR v životě jednoho muže: Ještě než jsme se s manželkou vzali, měl jsem ohledně sexu velká očekávání, ale i obavy. Na tom, že budeme k plánování rodičovství používat PPR, jsme se shodli, hormonální antikoncepci jsme odmítali. Já jsem si však nedokázal představit 1–2 týdny abstinence v každém cyklu. Žil jsem, jako mnozí další, v domnění, že čistota patří pouze do života mimo manželství. Svatbu jsem tedy vnímal jako bránu k sexuálnímu životu a zábrany po ní byly pro mě nepříjemné.
  • K manželství nestačí mít svatbu (článek) K manželství je zapotřebí vydat se cestou od já k my. „Naše citová dimenze je povolána k lásce, projevující se věrností, vlídností a slitováním,“ uvedl papež František v katechezi věnované šestému přikázání Desatera – „Nezcizoložíš“. Právě věrná láska Kristova osvěcuje prožívání krásy lidských citů.
  • Opravdová láska je navždycky (článek) Láska mezi dvěma bytostmi je dobrodružství, které stojí za to. Láska je středem všeho, to ona dává každé bytosti sílu žít. To ona každého zmámí. To ona působí, že člověk dokáže převrátit hory a překonat propasti. Když je člověk sám, není skutečně sám sebou, sám si nevystačí. Náš život se odvíjí skrze druhého člověka, který má klíče k naší budoucnosti.
  • Pornografie poškozuje pohled na ženu (článek) Zhlédnout všechno, co se nabízí, se ve čtrnácti nebo patnácti bere jako „společenská nutnost“, aby se nám druzí neposmívali. Avšak mladí lidé, jejichž pohled ztratil svou svěžest kvůli tomu, že se s tělesnými projevy lásky seznámili prostřednictvím surové a špinavé karikatury, nosí nekonečný smutek.
  • Pravá láska umí čekat (článek) Název českého filmu Panic je na nic, vyjadřuje dnes běžný názor, že panenství je přežitek. Úzce souvisí s konzumním pohledem na tělesnou lásku. Ten, kdo si váží sám sebe a touží žít v jedinečném vztahu na celý život, má dobré důvody pro to, aby počkal na toho pravého.
  • Strhující zkušenost lásky (článek) Pohleďme na jeden lidský prožitek, na prožívání zamilovanosti. Nikdo neví, proč k tomuto tajemství dochází a proč se stává natolik strhující zkušeností v lidských životech. Člověk se zamiluje do druhého, zamilovanost přichází a je jednou z nejpřekvapivějších životních skutečností.
  • Umění čekat (článek) Jaké vlastnosti musí člověk mít, aby se mohl připravit na svatbu? Vždycky říkám zamilovaným hrdličkám: čekejte. Nejlepší manželství neuzavřou ti, kteří se do toho vrhnou hlava nehlava, ale ti, kteří se dostatečně připravili na to, že budou vztahu otevření, ale přitom zůstanou sami sebou.
  • Co nás Bible učí o dnešku (článek) Když tu dnes znovu čteme Bibli právě na kongresu, jehož účastníky nejsou bibličtí exegeté, ale spíše odborníci na pastoraci na poli rodinné péče, nesmíme se při četbě omezovat pouze na zjevné věcné poznatky, spíše bychom měli být otevřeni tomu, jak na nich vysvětlovat současné problémy. „Bible roste spolu se svým čtenářem (cum legentibus crescit),“ prohlásil Řehoř Veliký; odhaluje nám nové souvislosti tou měrou, jakou si ve vztahu k ní klademe nové otázky. A dnes na nás čeká celá řada nových provokativních otázek.
  • Děti, nejcennější dar manželství (FC 14) (článek) Podle Božího plánu je manželství základem pro větší společenství, pro rodinu. Manželství jako instituce a manželská láska jsou určeny na plození a výchovu dětí a v tom je jejich naplnění (srov. GS 50).
  • Dobří katolíci, nemusí být jako králíci (článek) Na tiskové konferenci s papežem Františkem při návratu z Filipín 20. ledna zazněla slova, která vzbudila velký ohlas médií. Je dobré se seznámit s celkovým kontextem, ve kterém byla vyslovena. Tedy: Zodpovědné rodičovství, ale také velkorysost rodičů, kteří v každém dítěti spatřují poklad.
  • Důstojné předávání života (článek) Třídílný seminář na téma manželství a důstojné předávání života povedou MUDr. Lucie Šmehilová a MUDr. Martin Šmehil. Je určený všem, kdo plánují rodinu a chtěli by se lépe orientovat v menstruačním cyklu, naučit se vnímat tělo ženy a prohloubit tak úctu a respekt ke společné plodnosti páru v různých životních obdobích.
  • Jako muže a ženu je stvořil ... (článek) 2333. Každý člověk, ať muž či žena, musí uznat a přijmout svou vlastní pohlavnost. Tělesné, mravní a duchovní odlišení i vzájemné doplňování je zaměřeno na dobro manželství a na rozvoj rodinného života. Harmonie dvojice i společnosti zčásti závisí na způsobu, jakým se mezi pohlavími prožívá vzájemné doplňování, potřeba vzájemné pomoci a opory.
  • Ježíš Kristus, Snoubenec církve, a svátost manželství (FC 13) (článek) Společenství mezi Bohem a lidmi dochází svého konečného naplnění v Ježíši Kristu, milujícím Snoubenci, který se odevzdává jako Spasitel lidstvu a spojuje se s ním jako se svým tělem.
  • Jsem který jsem, jsem která jsem (článek) To jsem právě já a nikdo jiný. Já, Marie Nováková, já, František Vomáčka. Nikdo jiný takový na světě nebyl, není a nebude. Já jsem naprosto jedinečná, originální, můj manžel je naprosto jedinečný, originální. Ef 1 ,4: „V Kristu nás již před stvořením světa vyvolil..."
  • Lidská sexualita - první škola náboženství (článek) Pracovní překlad přednášky P. Raniera Cantalamessy, kterou přednesl v rámci Světového setkání rodin v Mexico-City. Přednáška s původním názvem Vztahy a rodinné hodnoty podle Bible byla zveřejněna ve světových jazycích na www.zenit.org s naléhavým titulkem Lidská sexualita - první škola náboženství.
  • Lidský život - plod manželské lásky (článek) 87. Lidský život je plodem manželské lásky. Jde o vzájemné, naprosté, definitivní a výlučné sebedarování mezi mužem a ženou.
  • Manželská láska (GS 49) (článek) Boží slovo mnohokrát vybízí snoubence a manžele, aby živili a rozvíjeli své zasnoubení čistou láskou a své manželství nerozdělenou láskou (srov. Gn 2,22-24; Př 5,18-20; 31,10-31; Tob 8,4-8; Pís 1,1-3; 2,16; 2,16; 4,16-5,1; 7,8-11; 1 Kor 7,3-6; Ef 5,25-33). I v naší době si mnozí lidé váží lásky mezi manželem a manželkou, projevované různými způsoby v souladu s dobrými mravy různých národů a dob.
  • Manželská plodnost (článek) 234. Rozhodnutí týkající se intervalu mezi jednotlivými porody i počtu dětí přísluší výhradně manželům.
  • Manželství a jeho plodnost (GS 50) (článek) Manželství a manželská láska jsou zaměřeny svou povahou k plození a výchově potomstva. Děti jsou jistě nejvzácnější dar manželství a svým rodičům přinášejí velmi mnoho dobrého.
  • Manželství a rodina v Novém zákoně (článek)
  • Manželství a rodina: božský plán a jeho lidské naplnění ve Starém zákoně (článek)
  • Na scéně velkého divadla světa (článek) Když se člověk pokouší odpovědět na otázku po své podstatě, smyslu či spáse, musí především uvažovat dramatický charakter své přirozenosti.
  • Otevřenost k plodnosti (článek) 1652. „Svou přirozenou povahou jsou manželství a manželská láska zaměřeny k plození a výchově dětí, což je vrchol a koruna manželské lásky." (GS 48)
  • Řeč těla je jazykem lásky (článek) Lidské tělo je jediným prostředkem komunikace člověka, jediným „jazykem“, který má k dispozici, a to především „jazykem lásky“. Mluvíme nejen konkrétními slovy (jejichž vznik a předávání jsou ostatně také umožněny tělesnými orgány!), ale stejně tak i gesty, která jsou naším vyjádřením, námi samotnými.
  • Soulad mezi manželskou láskou a úctou k lidskému životu (GS 51) (článek) Koncil ví, že některé životní podmínky dnes často manželům brání v harmonickém manželském životě a že se manželé mohou octnout v okolnostech, kdy se alespoň dočasně nemůže zvětšovat počet dětí a jen s obtížemi se přitom dá zachovat věrná láska a plné životní společenství. Kde je však intimní manželský život přerušen, tam může být nezřídka ohrožena věrnost a poškozeno dobro dětí: tehdy se dostává do nebezpečí výchova dětí i odvaha mít další.
  • Bůh, sex a manželství (článek) Mladí křesťané se v dnešní době často setkávají s otázkami ohledně sexuality, na které ostatním a často ani sami sobě nedokážou přesvědčivě odpovědět. Proto web signaly.cz připravil krátká videa, která jednoduchou, moderní a přitažlivou formou tato témata otevírají.
  • Než se dítě zeptá... (článek) Předat dětem nejen skutky ale i slovy, že sexualita je krásný dar, stojí za námahu. Už v předškolním věku můžeme budovat základy, stačí překonat počáteční obavy a ostych.

Sekce: Věcný rejstřík   |   Tisk   |   Poslat stránku známému