Být madonou není jen tak

6.5.2021

Být madonou není jen tak Líbezné madony s děťátkem v náručí budí zdání, jakoby mateřství bylo jen snadnou a slastnou záležitostí. Rachel Bartonová již názvem své knihy Madony ve tři ráno naznačuje, že se krizovým aspektům nevyhýbá. Nabízí inspiraci a podporu všem, jejichž život získal mateřstvím nový rozměr.

Pomoz si sama

V minulosti byla výchova dětí záležitostí celého společenství. Dnešní ženy zůstávají většinu času s dětmi doma samy. Současní prarodiče, i když třeba žijí někde poblíž, se často těší dobrému zdraví a plně a aktivně využívají svou penzi. Moderní tetičky chodí do práce, takže doma nevznikají ženské sítě vzájemné pomoci. Ve většině průmyslově vyspělých zemí jsou matky ponechány svému osudu ve smyslu „pomoz si sama“. V této oblasti se máme co učit od jiných kultur. Například u sikhů (vyznavači sikhismu původem z Indie, na znamení své víry nosí všichni na pravém zápěstí ocelový náramek, pozn. red.) jsou matky hluboce uctívány. Matka je považována za prvního náboženského a duchovního učitele, s nímž dítě přijde do styku. Tradice velí, že matka v této kultuře nesmí třicet dní po porodu opustit dům. Všechny záležitosti, které je potřeba vyřídit se odehrávají u ní doma. Matku navštěvují ostatní ženy z její široké rodiny a v té době se starají o dům, aby si rodička mohla odpočinout.

U nás je dnes maličkostí najít knihy, časopisy či webové stránky, jejichž cílem je poskytnout podporu těhotným ženám a novopečeným rodičům. Podpora spočívá většinou v poučení a v provozování diskusních fór. Aktivní maminky se navzájem samy podporují v rámci mateřských center.

Mateřství je obrovskou změnou a prospělo by mu, kdyby mu bylo na veřejnosti vymezeno víc volného prostoru a vlídného přijetí. Opatření, jako je bezbariérový vstup a pohyb, nekuřácké prostředí, nebo označení rodiny s dětmi vítány, rodinné slevy pro jakkoliv početnou rodinu, u nás dosud nejsou běžná. V rámci kampaně Společnost přátelská rodině jsou sice oceňováni ti, kdo ulehčují život rodin s dětmi, a také se vyhodnocují obce přátelské rodině, ale to jsou jen první vlaštovky.

Co tě drží nad vodou?

Je jisté, že početím a posléze narozením dítěte se život ženy a žena sama hodně změní. Proměnou procházejí i její vztahy k druhým. To může být nádherné i těžké zároveň.

„Líbí se mi obrázek anglické malířky Antonie Rollsové,“ píše Rachel Bartonová a pokračuje: „Ztvárnila na něm očividně unavenou Pannu Marii, která v noci kolébá na klíně malého Ježíška v pruhovaném pyžamku. Je nevyspalá a vypadá, že se brzy rozpláče. Děťátko je naopak plné energie, chtělo by si hrát. Mariin modrý plášť zdobí drobné křížky. Příliš čiperný Ježíšek je totiž ve tři ráno jejím křížem, který musí nést. I když má Maria tvář plnou vrásek, její svatozář září nad slunce jasněji. Obrázek dýchá něčím nadmíru lidským, a přitom je velice realistický.“

Utéct od svých povinností nebo si sáhnout na samé dno je neobyčejně snadné. Jedna maminka suše poznamenala: „Ano, občas mě napadá, že sednu na nejbližší letadlo a už se nikdy nevrátím. A poté, co jsem o tom mluvila s kamarádkami, si už nemyslím, že jsem jediná na světě!“ Když se z ženy stane madona ve tři hodiny ráno, je potřeba umět sáhnout po skrytých rezervách. Proto je dobré, aby si novopečené maminky položily otázku, co je drží nad vodou, když jim občas věci přerostou přes hlavu. Například pro maminku osmiměsíční a dvouapůlroční dcerky to je „myšlenka, že tu samou noc, kdy mi v postýlce začne plakat dítě, dělají miliony dalších žen na celém světě „ššš, ššš“ a kolébají svá miminka stejně jako já.“ Jiná maminka zase myslí na ženy, které nemohou mít vlastní děti a trápí se proto. Další si připomíná, že v zaměstnání bude trávit ještě minimálně dvacet let, co je to proti několika rokům, které věnuje svému děťátku. Rachel Bartonová ujišťuje: „Jestliže budeme pečovat o své vnitřní rezervy a udržovat spojení s těmi, které máme rády, zjistíme, že všechno, co nás potkává, vede k velikému pokladu. Dítě nám může zprostředkovat takové hlubiny lásky, o jejichž existenci jsme do té doby neměly tušení.“

Podle knihy Rachel Bartonové: Madony ve tři ráno. Karmelitánské nakladatelství.

 

 

Autor: Bartonová, Rachel  |  Štítky: mateřství, matka, děti, očekávání, zátěžové situace  
Sekce: Krize v manželství | Plodnost | Rodina s dětmi   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Související články