přijetí

  • Když jsme nuceni nést partnerův kříž (článek) Křížovou cestu se zaměřením na manžele připravil nejen pro své farníky pater Martin Sklenář. Přemýšlí o tom, jak jsou jednotlivá zastavení Ježíšovy poslední cesty také zastaveními našimi. Jako ukázku vybíráme zastavení páté, zamyšlení nad tím, zda jsme ochotni a schopni přijímat partnerův kříž.
  • Přátelství je jako šňůra perel (článek) Velká většina štěstí, které v životě prožijeme, nepramení ze zamilovanosti ani z profesních úspěchů, ale z kvalitních přátelských vztahů. Přitom manželství je největším přátelstvím. Zkušenosti švédských terapeutů ukazují, že přátelství se posiluje opakovaným sdílením okamžiků kontaktu – podle nich jsou to „perly“.
  • Aby štěstí zůstalo... (článek) P. Jakub Berka začíná svoji reflexi o svátosti manželství: "Nedávno jsem se díval do záznamů, koho jsem kdy oddal. Nedělám si statistiku, jenom si poznamenávám jména, abych na ně nezapomněl. Za každým jménem vidím životní příběh. Tu a tam na ně vzpomenu."
  • Bez bahna lotos nevykvete (článek) Slova zenového mistra v sobě skrývají hlubokou pravdu. Lotos představuje symbol znovuzrození, krásy, života, ale i štěstí v manželství. Aby mohl kvést skutečně potřebuje pořádné bahno. Stejně jako k lepšímu a hlubšímu porozumění v partnerském vztahu musíme projít obtížemi i temnými nocemi.
  • Být sám sebou (článek) Lze se naučit milovat sebe samého? Není to pokrytectví a sobectví? Příběhy ukazují na to, co můžeme konkrétně udělat. Skutečná láska i k sobě samému je o rozhodnutí vydat se na cestu, naslouchat hlubokým tužbám svého srdce a nebát se je uskutečnit anebo jen tak přijímat, když přijde ten správný čas.
  • Co nakonec předáme svým dětem (článek) Mnoho mužů má děti, ale málo dětí má otce, to je moto víkendů pro otce a syny, které pořádá od roku 2004 František Růžička se svým týmem. Bohaté zkušenosti mimo jiné zachytil do inspirativních tezí. Právě před prázdninami, kdy pravděpodobně budeme mít příležitost být se svými dětmi víc a v nejrůznějších situacích, přijdou jeho zkušenosti vhod.
  • Co očekává dcera od svého otce (článek) Prázdniny jsou časem jako stvořeným k pěstování vztahů v rodině. Víte, jak důležitou osobou je pro dceru její otec? Co od něj potřebuje slyšet? Otec a organizátor víkendů pro otce a syny má zkušenosti s dospívajícími. Nabízí osm tezí jako inspiraci otcům, kteří si přejí svým dcerám co nejvíc prospět.
  • Co očekává syn od svého otce (článek) Prázdninový čas je časem jako stvořeným ke společnému dobrodružství. I když jste třeba zatím neměli příležitost zúčastnit se víkendu pro otce a syna. Zkušenosti otce a organizátora těchto víkendů zachycené do čtrnácti tezí se mohou hodit. Přejeme vám co nejvíc chvilek, které naplní očekávání vašeho syna.
  • Dívám se na tebe a mám tě rád (článek) Oko je do duše okno, říkávali naši předkové a měli pravdu. Současná psychologie ukazuje, že velmi účinným prostředkem, kterým můžeme projevit lásku, ať už svému partnerovi nebo dítěti, je právě oční kontakt.
  • Dny, které zahřívají duši (článek) Děti mají vrozený cit pro hluboký význam svátků. Právě ony jsou hlavními aktéry rodinných oslav a je dobré, aby děti co nejčastěji a naplno slavily. Ne samy, ale se svými rodiči a s rodinou. Pokud patříte k těm, kdo nemají svátky a velké rodinné sešlosti příliš v oblibě, nabízíme zamyšlení nad tím, proč je slavení tak důležité.
  • Chyby toho druhého (článek) Také často vidíte chyby u toho druhého, rozčilujete se kvůli nim a chcete, aby se změnil? Moderní psychologie nás upozorňuje na stíny v nás, a tak nás přivádí zpátky ke známému biblickému textu: Staráme-li se o třísku v oku svého partnera, měli bychom se nejdřív podívat na trám v oku vlastním.
  • Inspirace z deníku manžela s aspergerem (článek) Pět let poté, co se David Finch oženil s Kristen, láskou svého života, zjistili, že má Aspergerův syndrom. Diagnóza objasnila, proč se David někdy chová divně, ale rozhodně Kristin život s ním neusnadnila. Byla neustále vyčerpaná prací, výchovou dětí a svazkem s nezralým mužem. Nikdy jí nenabídl pomoc, neměl tušení, jak být rodičem a vlastně ani manželem.
  • Já ho změním (článek) Kouč a spisovatel Alain Samson ve své knížce Život je příliš krátký na to, aby ... mimo jiné ukazuje, že nemá smysl pokoušet se měnit partnera. Na to jsme krátcí, druhé nezměníme. Měnit můžeme pouze sebe. Ke spokojenému životu je třeba hledat shodu a pátrat po dobrých vlastnostech toho druhého a po všem, čím je jedinečný.
  • Jak se naučíme jazyku lásky svého dítěte? (článek) Když hovoříte jazykem lásky vašeho dítěte, dodává mu to pocit, že je milované. Jeho citová nádrž je plná a je ve všech oblastech života přístupnější rodičovskému vedení. A zároveň, když dítěti všemi pěti jazyky vyjadřujeme lásku a zároveň se soustředíme na jeho jazyk lásky, ukazujeme mu, jak milovat ostatní, a také to, že se samo potřebuje naučit hovořit jazyky lásky druhých.
  • Jakými jazyky hovoříte? (článek) Knihy o pěti jazycích lásky jsou světovým bestsellerem. Nabízejí praktické a účinné principy jak se učit mluvit jazykem lásky svého partnera. Odhalit primární jazyk lásky – vlastní nebo partnerův – bývá pro řadu lidí obtížné. Gary Chapman nabízí několik přístupů k sebepoznání.
  • Jeskyně dětství (článek) V každém z nás žije dítě, které určitě bylo zahrnuto láskou, ale zároveň nemohlo dostat všechnu lásku, všechno uznání, všechnu pozornost, všechnu ochranu a všechnu volnost, které v dětství potřebovalo. Ne že by ho rodiče týrali, ačkoliv i to se bohužel mohlo někomu z vás přihodit, ale prostě proto, že žádný člověk tohle všechno jinému člověku poskytnout nedokáže.
  • Kruh šílenství (článek) Svědectví mnoha párů, které zkusily uvést do života poznatky Dr. Emersona Eggerichse o lásce a úctě, hovoří o tom, že stačilo málo a jejich manželství znovu rozkvetla. Principy nejsou složité, vycházejí ze dvou základních potřeb mužů a žen.
  • Láska je zázrak, kdy toho druhého máte radši než sebe (článek) Konkrétní zkušenost ze svého manželství zmiňuje známá filozofka Anna Hogenová ve svých přednáškách i v několika rozhovorech, kde vysvětluje vztah mezi žitím podle autentického já a sobectvím.
  • Láska je zdarma (článek) Ve světě lásky na nic nemáme nárok. Osoba není věc, jíž se zmocníme, ale svoboda, která se daruje. A tento dar lásky je jako zázrak, nenadálý, vždy zdarma. Dar milované bytosti je třeba denně očekávat s pokornou vděčností.
  • Láska nepřichází jako motýl (článek) Krásná slova o tom, co je to láska, vepsala Veronika Hurdová do své dobrodružné knížky o dívce Agnes určené čtenářům od 8 let do nekonečna. Ústy moudrého starce ukazuje, že opravdu záleží na tom, co pro náš vztah každý den uděláme.
  • Láska omlouvá nedokonalosti (článek) Výklad Velepísně lásky z prvního listu Korinťanům je skutečnou perlou dokumentu Amoris Laetitia. Papež František poukazuje na krásu manželství a radí, jak láskyplný vztah rozvíjet, očišťovat a posilovat.
  • Láska se podobá drahokamu (článek) Láska má mnoho stránek. Podobá se drahokamu, jehož povrch se skládá z mnoha jednotlivých plošek; ale jako celek je krásný. Podobně sedm vlastností lásky, o kterých píše Gary Chapman, tvoří dohromady milujícího člověka. Každá z těchto vlastností je nesmírně důležitá. Pokud ve vztazích jedna chybí, přicházíte o něco podstatného.
  • Malé a velké rady před vstupem do manželství (článek) Známý francouzský kněz Guy Gilbert po desetiletí doprovází páry ke svatbě. Ve své knížce o rodině mimo jiné posílá do světa svoje malé i velké rady. Jeho osobní zkušenost z vlastní rodiny je pokladem, ze kterého čerpá.
  • Máte skutečně pravdu pravdoucí? (článek) Annika Télleus v knížce Naslouchat je umění mimo jiné ukazuje, proč je důležité si uvědomit, jak si vykládáme to, co vyslechneme. Když se nám podaří uslyšet, co ten druhý skutečně říká a odstraníme svou interpretaci, můžeme se vyhnout nedorozumění a chybným závěrům.
  • Moje matka se mě nikdy nedotýkala (článek) Láskyplné doteky jsou důležitou součástí rodinné komunikace, nejenom mezi mužem a ženou. Dotek je přímo nepostradatelný pro zdravý vývoj dítěte a na konci života mnohdy zůstává tím jediným, co si ještě můžeme dát.
  • Můj partner se nejspíš nezmění (článek) Křížovou cestu se zaměřením na manžele připravil nejen pro své farníky P. Martin Sklenář. Přemýšlí o tom, jak jsou jednotlivá zastavení Ježíšovy poslední cesty také zastaveními našimi. Pro zamyšlení vybíráme sedmé zastavení věnované dalšímu pádu a trpělivosti.
  • Nemůžu tě změnit (článek) Pozitivní přístup k osudovým zvratům vykresluje zkušená německá psychoterapeutka Bärbel Wardetzki ve své knize Krize je výzva. Jako ukázku přinášíme její pohled na závislostní onemocnění dítěte nebo partnera, které nás činí bezmocnými.
  • Nový koberec (článek) Jeden z příběhů pro duši známého salesiána Bruna Ferrera přináší povzbuzení do vánočního času, kdy se obvykle přihodí něco, co nás snadno vyvede z míry.
  • Odpuštění mezi partnery (článek) Guy Gilbert skrze svou bohatou zkušenost s lidmi z okraje společnosti nijak nebagatelizuje zlo a příkoří, která se lidem dějí. Přesto potvrzuje, že jen cesta odpuštění vede k vnitřní vyrovnanosti, pokoji a radosti. Ukazuje, kde hledat zdroj síly k odpuštění, jak odpouštět v rodině a ve vztazích.
  • Pohrdání je opakem respektu (článek) Podle zkušeností psychologa a terapeuta Pavla Rause je respekt základem fungujícího vztahu. Zatím co pohrdání partnerem je pro manželství nejrizikovějším faktorem.
  • Pojď, ukážu ti, jak se to dělá (článek) Ze všech stran slyšíme nářky na to, jak jsou lidé dnes k sobě zlí, jdou si jen za svým a neohlížejí se na druhé. Ohleduplnost je pro dobré vycházení s druhými lidmi velmi potřebnou vlastností. Místem, kde se jí můžeme nejlépe naučit, je právě rodina. Proto nám přijdou vhod podněty Bruna Ferrera, jak vést děti k ohleduplnosti.
  • Potřebuji pohladit (článek) Každý z nás přirozeně touží po pochvale a uznání, které je vyjádřením a potvrzením, že je přijímán a milován, tak jak je. Že je dobrý. Jedním ze zdrojů pohlazení je znovu prožívání hlazení zažitého v naší minulosti. V myšlenkách se do šťastných situací vracíme právě tehdy, když „slyšíme" rodičův potlesk. Pečující rodič je součástí naší studnice vzpomínek stejně tak jako rodič kritický.
  • Rodina je nejbezpečnějším trenažerem (článek) „Domov a rodina jsou nejbezpečnějším trenažerem pro všechny dovednosti, kterých můžeme v životě dosáhnout,“ je přesvědčený Jan Zajíček, předseda Rodinného svazu. Jeho zamyšlení na téma Rodina není jenom slovo, zvou k oslavě Mezinárodního dne rodiny 15. května, který je podpořený Týdnem pro rodinu.
  • Rozšiřujte své mapy lásky (článek) Známý psycholog Josef Zeman v přednášce na konferenci věnované dokumentu Amoris Laetitia porovnává myšlenky papeže Františka s výsledky studia profesora psychologie Johna Gottmana z Washingtonské univerzity. Jeho dílo Sedm principů spokojeného manželství shrnuje výsledky dlouholeté praktické práce s manželi spolu s dlouhodobým, metodicky precizním laboratorním výzkumem podmínek, za kterých prosperují dlouhodobé manželské vztahy.
  • Rozum a cit ve výchově (článek) Nedávno jsem sledoval jednoho svého kamaráda, jak krásně a přirozeně komunikoval se svými dětmi a nehledanými slovy jim ukazoval hodnotu přátelství. Zároveň bylo takřka hmatatelné, jak děti jeho věty nasávají. Když jsem se ho ptal na to, jak to dělá, řekl mi: „Ani nevím, přichází to nějak samo.“
  • Společná snídaně zůstala snem (článek) Nikdo nezpochybňuje tvrzení, že každý z nás je jedinečný. Otázka zní, do jaké míry jsme jedineční? „Lituji, že jsem nevěděl, že osobnost (tedy ty rysy, které nás činí jedinečnými) hluboce ovlivňuje naše manželství,“ píše Gary Chapman v knížce Kéž bych byl býval věděl…
  • Trpělivost přijímá nedokonalost partnera (článek) Každé manželství je spojené s čekáním. Někdy čekáme léta, než si jeden z partnerů osvojí určitou podobu lásky, někdy musíme počkat dvacet minut, než si manželka v obchodě vyzkouší nové šaty. Čekání ale není totéž co trpělivost. Gary Chapman považuje trpělivost za jednu ze sedmi podob lásky.
  • Umění omluvy není snadné, ale dá se naučit (článek) Dobře formulovaná omluva může ukončit napětí, konflikty a pocity křivdy, které byly celé měsíce nebo i roky bolavým místem. Může změnit smýšlení druhého o vás – to, jak se na vás dívá. Dokáže zbořit hradby rychleji než jakákoli jiná slova nebo činy. Většina lidí hledá v omluvě upřímnost, chtějí, aby byla opravdová. Potíž je v tom, že máme rozdílné představy o tom, co znamená upřímnost.
  • Umíte povzbuzovat? (článek) Slovo povzbuzení od partnera může posílit manželství a dokonce ho i zachránit. Slovo povzbuzení od učitele může změnit svět dítěte, povzbuzení od vedoucího může inspirovat k růstu potenciálu. Umění povzbuzovat ale nespočívá jen ve slovech.
  • Změnit se musí on (článek) Křížovou cestu se zaměřením na manžele připravil nejen pro své farníky pater Martin Sklenář. Přemýšlí o tom, jak jsou jednotlivá zastavení Ježíšovy poslední cesty také zastaveními našimi. Jako ukázku vybíráme osmé zastavení – to on...
  • Ztrácím svůj život pro štěstí druhého? (článek) Cílem manželství je ztratit pro druhého svůj život. To je také poselství Velikonoc. Jednotlivá zastavení Ježíšovy poslední cesty jsou také zastaveními našimi. Poselství jedenáctého zastavení Křížové cesty, kterou pro manžele připravil P. Martin Sklenář, nám to připomíná.
  • Nový způsob askeze pro současný svět (článek) Po období odmítání tradičních forem askeze ve jménu dobra věcí a lidské přirozenosti se dnes velké téma askeze, prožívané novým způsobem, vrací. Jak by měla vypadat askeze současného křesťana?

Sekce: Věcný rejstřík   |   Tisk   |   Poslat stránku známému