Promluvme si o penězích

5.8.2021

Promluvme si o penězích Finance se často stávají bitevním polem, proto by snoubenci nebo novomanželé měli znát svoji finanční situaci a zvyky toho druhého. Nabízíme okruhy otázek, které by bylo dobré společně probrat. Vztahové obtíže mají často tendenci se skrývat pod konflikty majetkovými.

  1. Diskutujte o svých pocitech a očekáváních ohledně peněz. Co pro vás peníze znamenají? Jste spíš typ, který si rád nakupuje/utrácí, nebo spíše spořivý? Kupujete si věci, když vám padnou do oka, zalíbí se vám nebo jen když už něco potřebujete? Jak postupujete, když chcete začít šetřit? Kolik chcete mít možnost svobodně utratit, aniž byste o tom diskutovali s partnerem? Jakou částku chcete věnovat při běžné nedělní sbírce v kostele? Kolik peněz jste ochotni ročně věnovat na dobročinné účely?
  2. Jaký byl vztah k penězům a nakládání s nimi v partnerově původní rodině? Jak nakládá s penězi váš partner dnes? Bydlíte-li u rodičů, přispíváte nějak na provoz domácnosti? Jaké jsou kariérní, pracovní cíle vašeho partnera? Za jakou cenu, jakým způsobem, jste schopni a ochotni si peníze vydělat?
  3. Jaké jsou vaše příjmy? Investovali jste do něčeho? Souhlasíte s tvrzením, že „když nemáte, nemůžete utrácet!“ Do jaké výše jste ochotni se zadlužit? Máte nějaké dluhy? Používáte také úvěrové typy platebních karet? Máte nějaké finanční problémy? Hrajete rádi či občas na automatech?
  4. Souhlasíte s tvrzením: „Když se partneři podělí o výdaje na domácnost, jsou osobní výdaje soukromou záležitostí závisející pouze na výši příjmů. Odsouhlaste si, na co chcete šetřit. Šetříte teď na něco?
  5. Vytvořte si rozpočet. Stanovte, kolik činí váš měsíční příjem a kolik peněz musíte vydat za chod domácnosti. Rozhodnutí, která děláte, musí být přijatelná pro vás oba. Jestliže oba pracujete, mohl by jeden příjem pokrýt výdaje na domácnost. Druhý příjem může být spořen na specielní účely. Váš finanční rozpočet pravidelně přehodnocujte.
  6. Budete se v budoucnu (mateřská dovolená) moci spolehnout pouze na jeden příjem? Kdo zůstane s dítětem doma? Do jakého věku dítěte? Jaké výdaje v tom období můžete očekávat? Zvládnete potřebu nečekaného nákupu důležité věci do domácnosti? Na čem byste dokázali ušetřit 10–20% za současného stavu?
  7. Jaké řešení zvolíte v případě, že vaše příjmy nestačí pokrýt vaše výdaje? Vyšší zadlužení – další částečný pracovní úvazek – omezení výdajů? 
  8. Kdo bude mít hlavní roli při spravování financí? Bude se o finance starat rád? Jak bude druhý partner na této správě zainteresovaný/spoluodpovědný? Budete vaše finance sdružovat/spojovat? Používat společný účet? Kreditní karty, šekové knížky? Méně účtů znamená méně poplatků!
  9. Pokud se vám změnilo jméno, přezkoumejte vaše právní a finanční dokumenty. Smlouvy o účtech, zdravotním, důchodovém pojištění atd. Ujistěte se, že oba víte o všech důležitých právních a finančních dokumentech svého partnera.
  10. Je nějak zabezpečena situace pro případ nehody jednoho z vás? Co se stane, když jeden z vás ztratí práci?
  11. Zhodnoťte různé možnosti pojištění. Znáte současný sociální systém pro případ smrti jednoho z partnerů. Zpracujete si vaši „poslední vůli“? Jedině tak můžete zajistit, že váš majetek bude rozdělen, jak si přejete. Takto můžete zajistit vašemu partnerovi a dětem přiměřenou životní úroveň.
  12. Zvažte, zda vyhledáte profesionální poradenskou pomoc pro vytvoření silného finančního základu pro vaše manželství.

Diskusní tipy o financích pro snoubence a novomanžele, volně převzato a upraveno z časopisu Threshold č.78, autor  Kevin Andrews, přeložil Petr Imlauf.

Další zajímavé informace pro snoubence viz Snoubenecká setkání v rodině. 

 

 

 

Štítky: krize v manželství, manželství - nároky, manželství - příprava  
Sekce: Krize v manželství | Jednota | Čas známosti   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Související články