Odkud a kam plujeme

4.3.2021

Odkud a kam plujeme Loď, která nemá cíl, se nechává bezvládně unášet převládajícími proudy. Jednou je dole, jednou nahoře, sténá a praská v rozbouřeném moři, na utišeném moři je roztomilá a klidná. Takové může být manželství, které zůstává na hladině, ale nemá směr ani vlastní systém hodnot.

Mám v paměti příběh manželů, kteří řešili těžkou krizi. Manžel byl ve svých třiceti letech zaskočený tím, že dostal v manželské poradně za úkol sestavit si svůj hodnotový žebříček. Do té doby ho podobná věc nikdy nenapadla. Je pravda, že naše hodnoty jsou zřejmé z našeho jednání a od sestaveného žebříčku se často liší. Přesto stojí za to se někdy zastavit a pro nás důležité hodnoty si pojmenovat. Ideální je, když se nad svými hodnotami zamýšlí mladí lidé ještě před svatbou. Čím větší je shoda mezi partnery, tím lepší je perspektiva jejich vztahu. Zásadní a extrémní rozdílnost s sebou přináší velké obtíže.

Kořeny hodnot

Ať jsme si toho vědomi, nebo ne, naším určujícím prostředím je rodina. V útlém věku znamená pro dítě celý svět. A právě důležité hodnoty se předávají v každé rodině z generace na generaci. Neděje se to žádným cíleným úsilím ani „kázáním“. Jako rodiče působíme hlavně tím, co a jak děláme. I my jsme se tak naučili, co se sluší nebo nesluší a co se očekává v určité situaci. Postupně se tak utvářel náš hodnotový systém – co je právě u nás v rodině zásadní a důležité. Pro organizaci a fungování rodiny jsou normy nutné, protože působí proti rozpadu.

Tvoříme originál

Průběh manželství se nedá předpovídat, ale to, jak se budeme jako partneři a rodiče chovat a co budeme očekávat, je podstatně určeno naší původní rodinou. Různé hodnoty se potkávají a manželé často vedou skrytý boj – které hodnoty mají přednost?

▪ Je lepší být milý než bohatý?

▪ Je lepší trávit čas v občanských záležitostech, nebo s rodinou?

▪ Je lepší povzbuzovat děti, aby „nastavily tvář“, nebo aby oplácely stejnou mincí?

▪ Je lepší žít nádherně dnes, nebo hromadit v bance každou korunu pro zítřek?

Aby mohl vzniknout nový jednotný originál, musí oba partneři uznat, že jejich původní rodiny jsou dobré. Shoda v rozhodování o koníčcích, majetku, o místě bydliště, o výchově ... je extrémně náročná, když manželé nemají stanoveny cíle manželství. Říká se, že láska není tupé zírání na druhého, ale společný pohled stejným směrem.

Nečekejte na krizi a „zahrajte si“

Žijeme tím plněji, čím víc si svůj život uvědomujeme a na životě se aktivně podílíme. Je dobré zhodnotit to, co bylo. Vědět, co chceme a za čím společně jdeme.

  • Nakreslete si časovou linku, která bude představovat váš život: vlevo narození, vpravo smrt. Na linku umístěte písmeno D, které bude značit dnešní den. Zkuste si každý sám pro sebe zaznamenat na tuto "čáru života" tři významné události, které jste prožili, a tři významné události, které očekáváte. Pak své záznamy porovnejte a prohovořte.
  • Hra „Hodnoty“: Seřaďte podle důležitosti své vztahy a další hodnoty. Můžete použít následující seznam, stačí jen přepsat jednotlivé položky na lístečky: přátelé, partner, děti, rodiče moji, rodiče tvoji, Bůh, sourozenci, příbuzní, zaměstnání, zdraví, peníze, pohodlí, sex, dobrodružství, odpočinek, kultura, úspěch, uznání, sport, svoboda, koníčky...  Shodnete se na prvních třech příčkách? 

(jš)

.

Štítky: hodnoty, jednota, komunikace, krize v manželství, manželství - příprava, partnerský vztah  
Sekce: Čas známosti | Krize v manželství | Příprava na manželství   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Související články