Trpělivost má smysl

26.2.2024

Trpělivost má smysl Rodiče, kteří vykonávají několik věcí najednou, ztrácejí pomalu dovednost jen tak sedět a být! Hrát si s dítětem, aniž by odbíhali jinam. Nebo společně s dítětem čekat až se objeví ptáček na krmítku. nebo k telefonu. Přitom soustředěná pozornost a trpělivé čekání jsou klíčovými dovednostmi pro zdravý vývoj dětí.

Trpělivost není dar, ale dovednost, kterou lze cvičit

Odkládání aktuálních potřeb pro pozdější větší hodnoty je důležitou dovedností, která u dětí předurčuje jejich další životní úspěch. Schopnost překonat momentální chtění s motivací trpělivě vyčkat zkoumal u dětí Walter Mischel pomocí studie nazvané Marshmallow test. Ukázalo se, že záleží i na rodinném prostředí, které formuje pohled dítěte na realitu a chápání samotné smysluplnosti čekání. Děti rodičů s vyšším vzděláním a lepším ekonomickým zázemím vykazovaly obecně vyšší dovednost aktuální potřebu odložit.

Děti z nižších socioekonomických vrstev se naučily, že je v životě nečekají výhody a že zítra dobrota už na stole být nemusí, je tedy výhodnější ji sníst okamžitě. Dětem z takových rodin nestačí rozvíjet schopnost trpělivě vyčkávat.

Místo toho, abychom učili děti slepě čekat, je třeba v nich budovat vnitřní důvěru v budoucnost. Ukázat jim, že obtížnější práce vede k hodnotnějším výsledkům.

Jak v dětech budovat trpělivost
  • Zapojujte děti do aktivit, které vyžadují trpělivost – např. pěstujte kytičku ze semínka a pozorujte, jak roste, čtěte před spaním knížky po kapitolách, vymyslete dlouhodobý projekt: vyrobit něco ze dřeva, uplést šálu, usušit bylinky na čajovou směs…
  • Nespěchejte s pomocí, když ji dítě žádá  řekněte mu, že teď zrovna nemůžete, až dovaříte večeři, podíváte se na to.
  • Dejte dětem šanci poprat se s těžkou výzvou – dávejte dětem úkoly, které jsou o něco těžší než obvykle. Jakmile se začnou rozčilovat, že něco nedokážou. Povzbuzujte je: „Vím, že to zvládneš. Překonávání sebe sama učí trpělivosti s vlastní osobou a zvládání vlastních emocí.
  • Buďte sami trpěliví – děti opakují to, co děláme my rodiče. A tak ve vypjatých situacích nejednejte hned, ukazujte dětem, jak se vyrovnávat se silnými emocemi. Když se na dítě naštvete, řekněte nahlas, co cítíte: „tohle mě vážně rozčílilo. Teď se musím zastavit a rozmyslet se, co řeknu.“ Uvidíte, že to vaše děti začnou brzy dělat také.

Než dítěti něco slíbíte, rozmyslete se, zda to můžete dodržet. Buďte upřímní a ukazujte dětem, že ostatním lze důvěřovat.

Michaela Slussareff: Hry, sítě, porno. Rodičovský průvodce džunglí digitálního dětství a puberty. Jan Melvil 2022.

Autor: Slussareff, Michaela  |  Štítky: děti, důvěra, trpělivost, výchova  
Sekce: Rodina s dětmi   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Související články