Proč se vlastně tolik zlobíme?

28.8.2023

Proč se vlastně tolik zlobíme? Jako rodiče trpíme utkvělou představou, jak by mělo všechno probíhat. Máme určité závazky, musíme například chodit včas do práce, ale i ideály, jak by měla vypadat „správná výchova“, a to nás zas a znovu přivádí do situace, kdy se neřídíme vztahy.

Většina z nás se odmalička učila obracet pozornost navenek, tedy zohledňovat, co by si o nás mohli pomyslet ostatní a co se od nás očekává. Mnohým z nás naháněli strach: „Když neuděláš to či ono, tak už s námi nemůžeš dělat tohle.“ Takže radši spolupracujeme, než abychom si zůstali věrní. Uvolněný přístup k životu trpí, protože jsme vyčerpaní péčí o druhé a záplavou požadavků, které se na nás hrnou. Potom říkáme a děláme věci, které bychom v uvolněnějším stavu nikdy neřekli ani neudělali. Nejsme v takové chvíli sami sebou a většinou je nám to potom líto

Naše očekávání a očekávání našich dětí se nekryjí

Jako lidé s mnoha vlastními pravidly, vysokými nároky často „víme“ jak by mělo všechno vypadat. Musíme se mít na pozoru, abychom svým vlastním metrem neměřili i ostatním a nevnucovali jim svá očekávání. Příliš často po dětech chceme, aby hned přestaly, hned přišly nebo všeho hned nechaly. Většinou by potřebovaly minuty, čas, který ani nestojí za řeč.

V okamžiku, kdy se jako rodič snažíme vytrhnout dítě ze hry, protože nutně někam potřebuje nebo protože za chvilku… musíme jít… V tom okamžiku začne bojovat a podle své povahy výzvu buď ignorují, nebo se jí postaví. A je to tak správné, jelikož hra, kterou bylo právě tak zaujaté, je v tomto okamžiku to jediné, co se počítá. Je úžasné, že se děti dokážou věnovat na sto procent jedné věci a plně se do ní zaberou! Naše očekávání jsou překážkou, která nám znesnadňuje setkávat se s dětmi na stejné úrovni.

Jaké potřeby má moje dítě

Místo, abychom vymýšleli: „Jak přimět své dítě, aby udělalo., co říkám, Položme si otázku: Jaké potřeby má moje dítě a jak je uspokojit?“

Když si položíme otázku, co děti potřebují, změníme své jednání. Změna perspektivy nám pomůže. Zjistíme, že stačí dětem dopřát čas, aby svou činnost ukončily. Nebo se s nimi předem společně připravit, třeba vybrat oblečení na druhý den. Když uznáme, že jsou pro dítě jeho pocity a činnost důležité, dodá mu to jistotu, že je v pořádku.

  • Dítě má svým chováním a rozhodnutím v zásadě pravdu, protože k nim má vždy pádný důvod; ať už neuspokojenou potřebu nebo jiné téma, které se mu dere do vědomí. Jakmile se to vysvětlí, zmizí důvod takového chování. Naomi Aldort

Nic z toho, co naše děti dělají, nedělají proto, aby nás zlobily. Jsou od přírody zvídavé, společenské a chtějí samy od sebe spolupracovat – podle svého. A mají dar úplně se ponořit do přítomného okamžiku, naprosto se oddat hře a zapomenout na všechno kolem.

Recept pro rodiče neexistuje

Kdyby byla výchova jednoduchá a ve vztazích se dalo postupovat podle určitého receptu, který by fungoval u všech stejně, stačilo by jen znát kouzelnou průpovídku, vyslovit ji, mávnout hůlkou a hned by se všechno odvíjelo podle našich představ. Naštěstí jsou lidé rozdílní. Ve společném životě hrají roli různé povahy, záliby, silné stránky, názory, potřeby a podobně. Osvědčuje se počkat, naslouchat a respektovat. 

Více se dočtete v knížce Daniely Gaigg a Lindy SyllabaVýchova bez ponižování. 7 kroků k láskyplnému vztahu rodičů a dětí. Portál 2023.

Autoři: Gaigg, Daniela, Syllaba, Linda  |  Štítky: očekávání, potřeby, respekt, výchova  
Sekce: Rodina s dětmi   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Související články