Houpačka moci

5.3.2020

Houpačka moci Dobře fungující vztah si můžeme představit jako dva lidi na houpačce. Houpání je může bavit, když je nahoře tu jeden a příště druhý. Krátkodobá tahanice o to, kdo bude nahoře, jak rychle se budeme houpat nebo jak je rozdělena naše váha, vůbec neuškodí – alespoň je větší zábava. Houpačka se však nesmí na dlouho zastavit v nerovnovážné poloze, protože pak nás legrace brzy přejde.

Oba trávili zimní dovolenou na horách. Jednou dopoledne putovali po hluboce zasněženém svahu, on byl kousek vepředu, ona za ním. „Podívej!“ zavolala na něho, „jak se ta vrstva sněhu na střeše stodoly krásně odráží od temně modré oblohy!“ Když se otočil, střechu sice  uviděl, ale daleko silněji na něj zapůsobila velkolepá kulisa hor, a tak odpověděl: „Hm, ale všimla sis toho překrásného panoramatu?“ Na tomto místě se jejich rozhovor zadrhl – stalo se něco nedobrého. Ale co vlastně? Oba se ve svém minidialogu zapletli do mocenského boje.

Boj o moc

Moc hraje ve vztazích v rodině velkou roli. Některé páry se zapletou do „boje o moc“ natolik, že téměř každé téma vede k nové hádce. Podstata spočívá v tom, že oba postaví svůj pohled na realitu proti sobě a očekávají, že to ten druhý „pochopí“, ale sami přitom podobné pochopení urputně odepírají. Ve vztahu, kde jeden má stále „navrch“ a ten druhý je stále „dole“, sice nevypukne otevřený boj. Natrvalo je to ale pro oba stejně nesnesitelné. Ten, kdo má navrch, má brzy pocit, že je ponechán sám sobě. Ten dole se zase cítí utiskovaný a znehodnocený a brzy zahájí skryté mocenské hry manipulace a sabotáže, aby si svou pozici vylepšil.

Zdroje moci

Boje o moc mohou souviset s tím, že partneři nemají stejný přístup ke zdrojům moci. Muž, který svou ženu nepustí k bankovnímu kontu, odsouvá manželku do nižší pozice. Žena se bude otevřeně nebo skrytě bouřit. Obklopí se například dětmi a z jednoho syna si udělá důvěrníka. Vztahy jsou totiž také zdrojem moci. Do nerovné situace se  v rodinných vztazích dostane zase muž, kterému je odepřen přístup k dětem, bude v této oblasti bezmocný. Povede ho to k další snaze o upevnění moci ve své oblasti, u manželky to povede k protiopatřením – manželská spirála se roztočí. K podobným mocenským bojům se používají i další zdroje moci jako fyzická síla (u muže), sexuální přitažlivost (u ženy), informace a společenské kontakty. Vyrovnání může přinést otevřená komunikace mezi partnery. Tím se posiluje důvěra a pocit rovnocennosti, i když jsou břemena „objektivně“ rozdělena nerovnoměrně.

Rovnoprávnost je proces

Muž z našeho příběhu mohl na nadšené zvolání své ženy reagovat: „Fakt, moc pěkný kontrast! A jak se ten sníh na střeše hezky na slunci leskne!“ To by byl tón, který by s náladou ženy vytvořil pěkný akord. Po chvíli by zase on ukázal ženě krásnou kulisu hor, a kdyby se ona přeladila na jeho melodii, mohl by zaznít krásný duet, a ne nepřátelská tahanice o moc. Naladit se na partnera a sdílet s ním jeho prožitky, to je něco, co spousta lidí nedovede. Musí vždycky něco postavit proti – a to je pro vztah velká škoda.

Ve vztahu se však musíme naučit také svoje hledisko hájit, třeba i silně a důrazně. Pořád jen následovat, pořád se jen připojovat, by vztah natrvalo zablokovalo. Dotyčný by nepřinášel nic svého a navíc by svého partnera „tlačil“ do stále dominantnějšího postoje. Lásce a štěstí se daří jen při vzájemné výměně. Když druhému hodně dávám, mohu si od něho hodně brát. Rovnoprávnost je proces, cíl, o který je potřeba stále usilovat.

Pravidla pro zacházení s mocí

1.  Uvědomte si, že se ve vztahu nemůžete mocenskému chování vyhnout. Otázka zní, jak probíhá…

2.  Naučte se prosazovat, ale i poddávat. Když umíte ve vztahu jen jedno, pak svou moc nedovedete používat.

3.  Chcete–li se prosadit, udělejte to otevřeně. Skryté mocenské strategie a manipulace vztah otravují.

4.  Ve vztahu máte právo zastávat své zájmy a toto právo ponechejte i partnerovi.

5.  Nikdy se nepokoušejte získat mocnější pozici tím, že druhého znehodnotíte, ponížíte nebo mu ublížíte. Ten druhý se vám totiž pomstí.

6.  Dávejte si pozor, aby se každý ve vztahu prosadil přibližně na padesát procent. Jinak vznikne jednostranná mocenská převaha, která má destruktivní následky.

7.  Spojenci proti partnerovi (rodiče, děti, kamarádky) vaši pozici sice posílí, ale zároveň podkopávají váš vztah.

8.  Když partnerovi zamezíte v přístupu ke zdrojům moci (peníze, vztahy, informace…), posílíte sice svou moc, ale zároveň se chováte destruktivně. Stejný přístup ke zdrojům moci, znamená, že jste si moc rozdělili a podpořili tak váš vzájemný vztah.

9.  Pokud uplatníte moc „svrchu“ (autoritářsky), riskujete, že další mocenský tah přijde „zdola“ (projevy bezmoci, pasivity a manipulace).

10. Jestliže vyhráváte jen vy a druhý stále prohrává (řešení typu vítěz – poražený), škodíte vašemu vztahu. Každý musí umět vyhrávat tak, aby byl schopen zvládnout nějakou tu prohru nebo kompromisní řešení. Nejlepší je najít společné východisko, kdy mají oba pocit, že vyhráli nebo neutrpěli ztrátu ( řešení typu vítěz – vítěz).

Podle knihy Hanse Jellouschka: Pravidla lásky, Portál .

Autor: Jellouschek, Hans  |  Štítky: boj, kompromis, komunikace, krize v manželství, moc, rovnost pohlaví  
Sekce: Krize v manželství   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Související články