rodičovství

  • Co se stane s partnerstvím, když se narodí rodičovství (článek) Co se děje, když se dva lidé rozhodnou stát rodiči, promýšleli z nejrůznějších úhlů pohledu účastníci konference na téma Partnerství a rodičovství aneb Spočívá stabilita rodiny v kvalitním partnerství? Některé myšlenky stojí za pozornost.
  • Dálnice k násilí (článek) Obecně se připouští, že děti občas potřebují „na zadek“ jako důkaz rodičovské autority. Naši předkové říkávali: „Škoda každé rány, která padla vedle,“ ale měli pravdu? Je možné tresty a tvrdostí vykřesat v dětech dobro?
  • Děti se učí tomu, v čem žijí (článek) Rodina je při všech nedostatcích, které v našem lidském konání jsou, nejlepším prostředím pro vývoj dítěte. Prostředím, které lze sice nahrazovat, ale které nelze jinou formací, než životem stabilního manželského páru, plně nahradit. Ochutnávka čtení z kurzu Devatero pro rodiče, nám připomene, že chování, které mají děti na očích, má dalekosáhlé důsledky.
  • Díky, že jste ochotni k oběti… (článek) Rodina je prvním místem, kde se člověku dostává bezpodmínečného přijetí, kde je milován bez ohledu na to, co dokázal nebo kým je. Novorozené dítě zažívá láskyplnou náruč rodičů, kteří se o ně starají, je ale také svědectvím rodičovského vztahu a rozhodnutí – „založíme rodinu, budeme mít děti, ty děti dobře vychováme“. Rodičovství ale není zadarmo.
  • Jak přežít mateřskou "dovolenou"? (článek) První dítě. Okouzlení. Nové nároky. Řešení nečekaných situací. Mateřská... a nezvyklost otcovské... Některé mámy toto období prožívají s obtížemi. A někteří tátové nejsou schopni pochopit, jak náročné to pro jejich manželky je. Třeba kolik porozumění a úcty máma, která je s dítětem doma, od svého muže potřebuje.
  • Když otec ví, co má dělat (článek) Jedno africké přísloví říká: „Ženy podpírají polovinu nebe,“ je zřejmé, že muži podpírají tu druhou. Proto je na místě kromě svátku matek, slavit se stejnou vážností i svátek tatínků. V některých zemích se běžně slaví třetí neděli v červnu jako poděkování za otcovskou péči a lásku, za legraci, kterou děti s tátou prožívají.
  • Maminky, myslete i na sebe (článek) Dlouhodobá péče o rodinu se plně vyrovná zaměstnání v pomáhající profesi. Maminkám, které často myslí víc na druhé než na sebe, také hrozí syndrom vyhoření.
  • Mateřství není lukrativní ani prestižní (článek) Proč se mladé ženy rozhodují pro odložení mateřství, co je ovlivňuje, nastínila Mgr. Jana Veselá ve svém příspěvku na mezinárodní konferenci o rodině. Ze své personalistické i osobní praxe vnímá jako hlavní problém to, že aktuální situace na trhu, ani státní politika, mateřství a rodičovství nepodporují.
  • Táta není druhá máma (článek) Otcové jsou pro děti velmi důležití a měli by se ve výchově a péči angažovat. „Nový“ otec“ však má svá rizika, zmiňuje psychoterapeutka Pavla Koucká ve své knize Uvolněné rodičovství.
  • V neděli je čas na radost (článek) Při ústním přijímacím pohovoru na osmileté gymnázium dostaly děti mimo jiné otázku: „Jak trávíte neděli?“ Možná to byla cesta, jak snadno zjistit, jestli se rodina účastní bohoslužeb. Vypovídací hodnota této otázky je ale mnohem vyšší. Vyjde totiž najevo, jestli rodina žije společně anebo každý tráví svůj volný čas sám, případně jakým způsobem.
  • Zvyk a nepozornost jsou zákeřní nepřátelé rodiny (článek) Často opomíjeným tématem výchovy dětí je fakt, že rodiče jsou také pár a že jejich láska musí růst spolu s jejich dětmi. Známý autor Bruno Ferrero nazval svou knížku o výchově příhodně: Šťastní rodiče. Jako kněz a salesián má bohaté zkušenosti s doprovázením rodin a nenechává si je pro sebe.
  • Dobří katolíci, nemusí být jako králíci (článek) Na tiskové konferenci s papežem Františkem při návratu z Filipín 20. ledna zazněla slova, která vzbudila velký ohlas médií. Je dobré se seznámit s celkovým kontextem, ve kterém byla vyslovena. Tedy: Zodpovědné rodičovství, ale také velkorysost rodičů, kteří v každém dítěti spatřují poklad.
  • Domov je totéž co bezpečí (článek) Pro děti je bezpečný domov hned po rodičích prvním pevným bodem jejich života. Je to ochranná skořápka, odborníci na rodinnou terapii používají termín sociální děloha, ve které dítě potřebuje dozrát k dospělosti. Ale i pro nás, dospělé zůstává domov základní potřebou.
  • Nebuďte uštvaným rodičem (článek) Dnešní maminka na mateřské dovolené, starající se o jednu nebo dvě ratolesti, je po celém dni uštvaná, unavená a přitom má k ruce myčku, automatickou pračku a spoustu dalších vymožeností. Čím to je, že je dnešní rodičovství náročnější? Psycholožka Pavla Koucká radí, jak to udělat, aby rodičovství nebyla dřina.
  • Smysl Vánoc (článek) Možná trochu nezvyklý příběh přinášíme v čase předvánočním. Jde o autentický vánoční dopis otce, který uveřejnil Stefano Guarinelli, doktor psychologie a kněz milánské diecéze, ve své knize Mezi mužem a ženou. Konkrétní zkušenost druhých nás ve chvíli, kdy jsme se svým trápením sami, může povzbudit.

Sekce: Věcný rejstřík   |   Tisk   |   Poslat stránku známému