Program pro manžele v těžkostech

13.10.2022

Program pro manžele v těžkostech Kurzy pro páry prožívající krizi pokračují na Slovensku v Rodinkově v Belušských Slatinách. Kontaktní osobou pro Českou republiku je psycholožka Františka Diblíková z Chocně, matka čtyř dětí, spolu se svým manželem Karlem. Kratičký rozhovor zachycuje podrobnosti tohoto projektu.

 

 

 

Má kurz pro manžele v krizi nějaký speciání název?

Setkání zůstal pracovní název Program pro manžele v těžkostech. V Itálii se jmenuje poetičtěji Cesty světla.

Jak jste se k tomuto projektu dostali vy dva?

V rámci našeho ročního pobytu v Loppianu, citadele Hnutí fokoláre poblíž Florencie, na mezinárodní škole rodin, jsme dostali možnost absolvovat tento program. Zajímalo mě to především z odborného hlediska a netušila jsem, že to bude tolik objevné a obohacující i pro náš partnerský vztah. Po návratu do Čech jsme měli touhu, aby něco podobného začalo probíhat i v našich podmínkách. Na Slovensku byly další dva páry, také absolventi mezinárodní školy rodin i tohoto programu, kteří už v té době rozjížděli s Ritou a Rinem první ročník. Přizvali nás do týmu. Aktuálně nás je šest párů, z toho tři psychologové. Velkým darem je též přítomnost místních kněží, kteří jsou silným duchovním zázemím programu.

Řekla jste, že vám to hodně dalo i pro váš partnerský život. Mohla byste to konkretizovat?

Důležité bylo, že jsme mohli odejít z běžného provozu, od dětí, být v pěkném prostředí, kde o nás bylo postaráno. Program měl i umělecký rozměr, byl tam třeba koncert, výlet či taneční večer. Díky praktickým cvičením jsem třeba lépe procítila to, co Karel prožívá, více mu porozuměla. Nebo i z jeho strany jsem vnímala blízkost a naladění vůči tomu, co mě již dlouho trápilo. Oslovilo mě též, že do společného sdílení vstupují se svým osobním příběhem všichni včetně lidí z týmu. Dalo by se říct, že to má charakter jakési svépomocné skupiny, kde jsme všichni na jedné lodi.    

Programu se účastní kolem 10–12 párů, dalších 6–7 párů vytváří zázemí. Má sloužit k zastavení, pojmenování si problémů a těžkostí. V atmosféře důvěry, hlubokého sdílení a naslouchání je možné nahlédnout, co pro náš vztah aktuálně potřebujeme, co nám schází, kde jsou naše bolavá místa. Různá cvičení napomáhají přiblížení jednoho k druhému.  

Představuji si to tak, jako kdyby se manželský pár na sebe podíval z větší výšky, nahlédl do hloubky. Má na to čas. Je také důležité, že je to setkání bez dětí. Jaká témata jsou probírána?

Témata se týkají komunikace, konfliktu, manželského slibu jako závazku, jednoty. Dalším velkým tématem je odpuštění – jaké má podmínky, jak se k němu dopracovat, jak udržet naši lásku živou.

Jaké jsou zážitky účastníků?

My jsme zatím spoluorganizovali jeden kurz. Zkušenosti jsou rozmanité. Vnímala jsem, že to hluboce pohnulo s každým párem. Účastníci zakoušejí, že opora společenství dalších manželů, kteří prožili něco podobného a jsou ochotní o tom mluvit, je velmi posilující. Rozžíhá to naději, že nás v manželství čeká ještě něco krásného, co jsme si třeba ani neuměli představit, že je možné odpustit, začít znova, komunikovat o svých pocitech, prožívání. A třeba se i znovu zamilovat.

Budou tato setkání na Slovensku v Rodinkově pokračovat? Na koho se má obrátit ten, kdo by se jich chtěl zúčastnit nebo by měl někoho kolem sebe, kdo by o ně měl zájem?

Ano, kurzy budou pokračovat. Na stránkách www.rodinkovo.sk jsou bližší informace a přihlašovací formulář. Program je určený pro všechny manžele, kteří prožívají těžší období svého vztahu nebo chtějí svůj vztah prohloubit. Případným zájemcům rádi poskytneme podrobnější informace na e-mailu  frantiska.diblikova@gmail.com. 

Za rozhovor děkuje Ilona Špaňhelová, převzato z časopisu Nové město  č.11/2017.

 

Štítky: krize v manželství, kurzy, partnerský vztah, povzbuzení  
Sekce: Kurzy | Krize v manželství   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Související články