Na rozcestí a další tipy na filmy

14.5.2020

Na rozcestí a další tipy na filmy Mnohé filmy o vztazích předstírají, že nevěra je zcela normální a někdy žádoucí. Existují ale i filmy, které vedou k zamyšlení nebo dávají lidem sílu být si věrní a chránit to nejcennější, na čem jim záleží. A na ty bychom chtěli upozornit.

Jak na manželství – Casomai (2002) 

Dva mladí lidé – Ona – umělecká maskérka Stefania, On manažer reklamy Tommaso, se rozhodnou uzavřít manželství a přejí si skutečně netradiční svatbu. Zvolí si kostelík v malé vesničce, do kterého Stefanie chodívala v dětství. Mladý, moderní kněz jim vystrojí skutečně netradiční svatbu. Má krásné kázání, ale svými progresivními myšlenkami pobouří většinu svatebčanů. Potom spolu s novomanžely začne přímo v kostele rozvíjet jakousi rekonstrukci fiktívního manželského příběhu – jednu z možností, jak by asi mohl dopadnout společný život Stefanie a Tomassa... Film byl roku 2002 domácím hitem v italských kinech...

Na rozcestí – Not Easily Broken (2009)

Skutečná láska musí vždy překonat spoustu nástrah. Dave a Clarice Johnsonovi (Morris Chestnut a Taraji P. Hensonová) o tom vědí své. Když se brali, on chtěl být hvězdou baseballové ligy a ona nejlepší realitní makléřkou. Daveovi jeho sen zhatilo zranění, ale osobní neúspěch si vynahrazuje jako trenér dětského sportovního týmu a touží po klidném rodinném životě. Clarice svého cíle dosáhla, získala titul makléřka roku, ale cesta na předávání cen skončí nehodou a jejím těžkým zraněním. Manželský vztah se po letech soužití ocitá v krizi a je podroben zkoušce...

Hra osudu – Match point (2006)

Někdy nevíte, co máte, dokud to málem neztratíte. A tráva nemusí být vždycky zelenější na druhé straně kurtu. Match Point – Hra osudu je drama o společenském vzestupu mladého muže a děsivých následcích jeho ctižádosti. Hlavní hrdina se nedokáže rozhodnout mezi dvěma ženami a nenachází cestu ven. Uchýlí se tedy k extrémnímu řešení. Děj filmu odrazujícího od nevěry zasadil režisér Woody Allen do anglické vyšší společnosti.

Krajina stínů – Shadowlands (1993)

Pozoruhodná osobnost filologa, spisovatele a filozofa Clivea Staplese Lewise (1898–1963) je dnes známá především díky jeho sedmi knihám pro děti Letopisy Narnie. Nicholson napsal původní verzi Krajiny stínů jako televizní hru pro BBC (1985, r. Norman Stone); přepracoval ji na úspěšnou divadelní hru a posléze na scénář pro stejnojmenný film Richarda Attenborougha. - Hlavními aktéry romance jsou skutečné osobnosti; faktem je i Lewisův odklon od zastávaných vyhraněně staromládeneckých postojů, jenž ho vzdálil dlouholetým přátelům, i jeho názorová proměna po manželčině smrti, doložená v Lewisových posledních literárních dílech. Skutečností je i to, že se ujal výchovy nevlastního syna Douglase. Lewisovi kolegové z univerzity (včetně Tolkiena) však ve filmu vystupují pod jinými jmény. Spíše než o životopisný snímek tvůrcům šlo o příběh nevšední lásky, jež změnila životní postoje plachého, upjatého oxfordského profesora, který sice byl specialistou na středověkou milostnou poezii a který psal knihy pro děti a nábožensky laděné traktáty o lásce a utrpení, ale jeho životní zkušenosti byly vlastně velmi omezené. Snímek podává vztah Lewise a Greshamové z let 1950-1960 jako přibližování názorově, povahově i kulturně velice rozdílných osobností, jež si dokonale porozuměly a dokázaly nalézt naději a víru i tváří v tvář Joyině smrtelné chorobě (zemřela v roce 1960 na rakovinu). 

Válka Roseových – War of the Roses (1989)

Portrét manželského svazku začíná v okamžiku, kdy se student práv na Harvardu Oliver Rose, seznámí na aukci uměleckých předmětů se studentkou tělocviku Barbarou. Je z toho velká láska a později téměř ideální manželství. Počáteční zamilovanost se však v běhu všedních dnů a v honbě za kariérou a penězi vytrácí a po sedmnácti letech dospěje do stádia, kdy má Barbara pocit, že pokaždé když vidí svého muže, má chuť ho praštit do obličeje. Není divu, že se rozhodne řešit situaci rozvodem. A protože se ne vždy dokáže ovládnout, stává se rozvodové řízení nesmyslným bojem na život a na smrt. Jejich prostorný dům se stává bitevním polem, kde neplatí žádná pravidla.

Šumař na střeše – Fiddler on the Roof (1971)

Muzikál Šumař na střeše vypráví o radostech a strastech rodiny zbožného, ale velmi chudého mlékaře Tovjeho. Tovje spolu se svou manželkou a pěti dcerami žije v jedné ukrajinské židovské komunitě. Vše v životě Tovjeho rodiny se točí kolem zažitých židovských tradic. Když postupně tři dcery dospívají, rozhodnou se Tovje s manželkou vyvdat je tak "jak tradice praví". Šumař na střeše je muzikálový příběh o štěstí, lásce, tradicích, schopnosti a bolesti spojené s "porušením" léta zažitých zvyklostí a v neposlední řadě o paralelně se odehrávajících tragických událostech (pogrom, předrevoluční období). V roce 1971 byl snímek nominován na Oscara, a to celkem v osmi kategoriích.

Tipy na filmy byly převzaty z webu signaly.cz, https://manzelstvi.signaly.cz/1504/tipy-na-filmy-o-manzelstvi.

Štítky: film, manželství, věrnost  
Sekce: Filmy | Krize v manželství   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Související články