PLODNOST LÁSKA VĚRNOST JEDNOTA ÚCTA

Proč se na svatbách hází rýže

30.10.2017

Proč se na svatbách hází rýže Házení rýže při východu z kostela nebo obřadní síně je pro nevěstu s ženichem dost nepříjemná záležitost. Když je rýže opravdu hodně, tak to i bolí a zrníčka nejdou jednoduše odstranit z účesu. Proč musí podstupovat takový nepříjemný rituál?

Házení semen znala i babička Boženy Němcové

Házení rýže je asi nejznámějším či nejrozšířenějším ze svatebních zvyků. Jedná se o zvyk ještě z dob předkřesťanských. Tehdy přátelé zasypávali novomanžele před jejich domem životodárnými semeny, hrachem, čočkou, fazolemi, zrním nebo oříšky jako oběť na usmíření bohů domu a domácího krbu. Oběť měla usmířit duchy s nově založenou rodinou. Ženich přenášel nevěstu přes práh domu  také kvůli ochraně před zlými duchy.

Svatební "házecí" zvyk pak postupně nabyl jiného obsahu, můžeme se o tom dočíst třeba u Boženy Němcové: „Doma by byla babička nedopustila, aby se zrnko hrachu na zem hodilo, ale když začali hosté po sobě házet pšenicí a hrachem, i sama hrstku vzala a na ženicha a nevěstu hodila pravíc: ,Aby je Pán Bůh také tak obsypal božím požehnáním.´ – Však se ten hrách ani pšenice nerozšlapaly; babička viděla dobře, jak ochočení holubi pod stolem to vyzobávají.“ Překvapivě se házelo až doma u slavnostní tabule, po té, co si nevěsta převlékla šaty...

Rýže k nám přišla z Číny

Dnes se na novomanžele nejčastěji hází rýže, která je také symbolem prosperity, hojnosti, plodnosti a štěstí. Podle čínské legendy, ve které se říká, že v kraji byl velký hlad a jeden mudrc si toho všiml. Pohnut lítostí si vytáhl z úst pár svých posledních bílých zubů a vhodil je do země. Z nich pak vyrostly rostliny, které plodily bílá zrnka – rýži. Lidé se jimi nasytili a už nikdy neměli hlad.

Podnikaví obchodníci začali dokonce prodávat „svatební rýži“ v pěkně zdobených obalech, různě nabarvenou nebo ozdobenou. Mezi nevěstami dokonce koluje návod, jak rýži ošetřit (propláchnout a usušit), aby nedělala skvrny na pánském obleku…  V některých zemích se hází rýží smíchanou s okvětními plátky růží anebo jen okvětními plátky růží, případně sušenými bylinkami, třeba levandulí.

Někde je házení rýže výslovně zakázané, protože na následný úklid už se moc nemyslí. Proto se jako náhrada za rýži s oblibou používají svatební bublifuky, které dělají velkou radost malým dětem.  Ale pozor, pořiďte jich radši víc. Smutné oči dítěte, na které bublifuk nezbyl, mohou zkalit radostné okamžiky.

(jš)

 

 

Štítky: plodnost, svatba, tradice, žehnání, život  
Sekce: Svatební obřady   |   Tisk   |   Poslat článek známému