život

  • Desatero slov k životu (článek) Nová skripta pro společenství rodin vycházejí z rozjímání svatého otce Františka nad desaterem. Obsahují materiál pro deset setkání od září do června a kopírují školní rok, ale lze je použít podle zvyklostí společenství.
  • Házení rýže jako první utrpení novomanželů (článek) Házení rýže při východu z kostela nebo obřadní síně bývá pro nevěstu s ženichem velmi nepříjemnou záležitostí. Svatebčané házejí rýži přímo na novomanžele a když je rýže opravdu hodně, tak to skutečně bolí. Zrníčka pak nacházejí všude možně ještě další tři dny. Musí podstupovat takový nepříjemný rituál?
  • Láska někdy hodně bolí, ale to není špatně… (článek) Příběh z knihy Touha tulipánů otevírá téma ztráty milované osoby a bolesti, která takovou ztrátu přirozeně provází. Malá ukázka je pozváním k zamyšlení nad tématem, které se dotýká života každého z nás.
  • Mami, já taky musím umřít? (článek) Jaké to je, když někdo umře? Proč musejí lidi umírat? Takové nebo podobné otázky na nás čekají zvlášť v čase podzimních svátků, tzv. dušiček. Děti by měly dostat jasnou a srozumitelnou odpověď a cítit blízkost matky nebo jiné blízké osoby. Problém často nastává u nás dospělých, když v důsledku vlastního strachu před skutečností smrti zavíráme oči.
  • Nezvykejme si na všednost (článek) Do nového roku vybíráme z inspirativní promluvy papeže Františka na svátek Svaté rodiny.
  • Pohlížíme do slunce (článek) Známý psychoterapeut Irvin D. Yalom se svou manželkou Marylin napsali knihu o smrti a životě. Střídali se v psaní kapitol a v podobě deníku zachytili obtížné dny a měsíce závěru společného života. Když Marilyn odešla, Irvin i jejich děti společně oslavili její život a v závěrečné části knihy Irvin píše o tom, co přišlo s čerstvým vdovstvím.
  • Porod je zážitek zmrtvýchvstání (článek) Žijeme v kultuře, která přivádění dětí na svět odedávna spojuje se strachem. Současné ženy se s tím vypořádávají různě. Většina potřebuje slyšet, že mají jedinečnou šanci dojít k prameni života a projít tajemnou proměnou v ženu – matku.
  • Sirotci, kteří o tom nevěděli (článek) Tatínek dvou malých dětí zemřel na rakovinu a jejich máma se rozhodla, že je nebude vystavovat zbytečnému stresu, že je nevezme na pohřeb a že jim o tatínkově smrti ani neřekne. Tatínek prostě „odjel na služební cestu a nějak se nevrací“. Zatloukání zemřelého tatínka trvalo dlouho, děti rostly, čekaly na svého otce. Když pak už braly rozum, začaly se ptát. Nikdy pak mamince nezapomněly, že je připravila o rozloučení s ním.
  • Uzdravování rodu (článek) Během přípravy na manželství se stále častěji setkáváme s tím, že pro snoubence není snadné hovořit o svých kořenech, o rodině, ze které pocházejí. Někteří uvádějí, že nemají ani v rodině, ani ve svém blízkém okolí pozitivní vzor manželského a rodinného života. Jaká je naděje, že se jim podaří vytvořit pěkný vztah a rodinu?
  • Život je plný nedokonalých věcí (článek) Po dlouhém těžkém dni v práci postavila maminka před tatínka marmeládu, máslo a talíř s hodně připálenými topinkami.
  • Život máme poslat dál (článek) Mladí lidé dnes často prohlašují, že ještě nejsou dost zralí na to, aby měli děti. Filozofie ukazuje, že jde o omyl. Podle profesora Jana Sokola člověk může dozrát jedině tím, že se začne o někoho starat a to, co dostal, předává dál.

Sekce: Věcný rejstřík   |   Tisk   |   Poslat stránku známému