radost z manželství

  • Kdy se slaví perlová svatba (článek) Nejznámější výročí svatby jsou stříbrná a zlatá svatba – pětadvacet a padesát let. Každé výročí svatby je ale důvodem k zastavení. K prohlédnutí svatebních fotografií, k návštěvě místa, kde jsme společnou cestu zahájili a k vděčnosti, za všechno, co jsme spolu překonali. Návrat ke kořenům bývá také povzbuzením na další cestě.
  • Manželství bez mýtů (článek) Již dvanáctý ročník Národního týdne manželství, největší iniciativy na podporu manželství v ČR, provází moto Manželství bez mýtů. Pokusí se odpovědět na nejvíce omílané mýty o manželství. Některé z nich mohou poškodit naše manželství ještě dřív, než si řekneme své ANO.
  • 365 připomenutí, že jste tu VY DVA (článek) Milá kampaň VY DVA zahájila na začátku března pozitivní diskuzi o manželství. Potrvá 365 dnů, protože manželství je práce na celý rok, na sedm dní v týdnu, dvacet čtyři hodin denně. V čem spočívá? Lidé různých věků a profesí odpovídají na otázku, co ten den udělali pro svého manžela či manželku.
  • Adventní kalendář pro manžele (článek) Čokoládové adventní kalendáře dnes nejsou žádnou vzácností a většinou v rodinách dostává každé dítě svůj vlastní. Lákavější je vlastnoručně vyrobený adventní kalendář s dobrůtkami anebo s adventní cestičkou, s příběhy na každý den apod. Proč by ale měly mít adventní kalendář pouze děti? Zkusme potěšit svého muže nebo ženu. Inspirovat se můžeme u manželů Petra a Ireny Smékalových, pravděpodobně vymyslíme mnoho dalších způsobů, jak druhého potěšit.
  • Co udržuje vaše manželství? (článek) Co myslíte, že drží manželství pohromadě? Čím se liší šťastné páry od nešťastných? V jedné americké studii bylo dotázáno 351 manželských párů, které byly spolu již delší dobu, proč jsou spolu spokojené. Manželé byli požádáni, aby napsali do dotazníku výroky, které by nejlépe popsaly jejich manželství.
  • Detektor manželských průšvihů (článek) Někteří experti na manželství tvrdí, že významnou příčinou nešťastných vztahů jsou příliš vysoká vzájemná očekávání partnerů. Jestliže snížíte laťku očekávání vůči partnerovi, snížíte tím podle této logiky i riziko náchylnosti ke zklamání. Když ale Donald Baucom z Univerzity v Severní Karolině zkoumal standardy a očekávání partnerů, přišel na něco úplně jiného. Zjistil, že lidé s největšími očekáváními mají manželství té nejvyšší kvality.
  • Díky, že jste ochotni k oběti… (článek) Rodina je prvním místem, kde se člověku dostává bezpodmínečného přijetí, kde je milován bez ohledu na to, co dokázal nebo kým je. Novorozené dítě zažívá láskyplnou náruč rodičů, kteří se o ně starají, je ale také svědectvím rodičovského vztahu a rozhodnutí – „založíme rodinu, budeme mít děti, ty děti dobře vychováme“. Rodičovství ale není zadarmo.
  • Dvojnásobná radost (článek) Po mnoha letech manželství si Jiří uvědomil, že jeho manželství jaksi zevšednělo. A tak se vydal k moři, kde jeho manželka s dětmi trávila už týden dovolené s předsevzetím, že bude milým manželem a otcem bez jakýchkoli výtek.
  • Jak dobře se znáte? (článek) Připravujete se na společný život? Karetní hra pro snoubence s názvem KARTY – příprava na manželství vám pomůže otevřít témata, na která v manželství určitě dojde. Jsou dílem manželů Marie a Josefa Šnevajsových. Promítli do nich svoje životní zkušenosti.
  • Když si duše porozumí (článek) Zdrojem porozumění v manželství se může stát vzájemné sdílení manželů, které se čas od času promění v bytostný rozhovor. Duševní porozumění s humornou nadsázkou nazvané DUPO bývá považováno za typické očekávání žen. Pro muže hlubší sdílení obvykle nebývá snadné, ale pokud se spolu s manželkou vydá na cestu, zakusí nečekanou radost a potěšení.
  • Letní manželství se podobají květinám (článek) Partnerské vztahy procházejí neustálou proměnou. Mění se postoje i emoce a vzájemné chování partnerů osciluje mezi vyjadřováním větší a menší míry lásky. Gary Chapman na základě zkušenosti s vlastním manželstvím a poradenské práce s manželskými páry ukazuje, že stejně jako v přírodě, i v manželství můžeme procházet proměnami, které připomínají střídání ročních období.
  • Manželské šachy lásky (článek) Staňte se mistry šachu, ve kterém vyhrávají oba! Oživte svůj vztah a obohaťte ho o nové impulsy. Vraťte do vašeho vztahu romantiku. Zvou manželé Irena a Petr Smékalovi, kteří již víc než deset let pracují s manželskými páry i jednotlivci. V oblasti mezilidských vztahů se věnují zejména mužsko-ženské komunikaci, slaďování vzájemných představ a očekávání. Z jejich zkušeností vychází i „hra“, kterou vymysleli.
  • Manželství začíná jarem (článek) V přírodě je jaro časem nových počátků. "V manželství období nepřicházejí chronologicky, jako v přírodě," konstatuje ve své knize Čtyři období manželství Gary Chapman. Jaro proto nemusí být vyhrazeno pouze pro novomanžele. Během trvání vztahu se období častokrát střídají a opakují. Jako lidé jsme bytosti s možností volby, proto můžeme začít znova, kdykoli se proto rozhodneme.
  • Moje žena je prostě skvělá! (článek) Před třemi lety nám s mojí ženou vyprávěli svůj nádherný příběh naši přátelé Soňa a Petr. „Byly teplé letní dny a já jsem pracoval v jedné soukromé firmě,“ řekl Petr, „kde mne nejvyšší šéf zrovna nemusel. A když se k tomu přidaly moje přirozená lidská pochybení a omyly, bylo jasné, že po roce a půl končím. V té době jsme se Soňou čekali třetí dítě, které jsme si moc přáli.
  • Nejen historka pro návštěvy (článek) Manželé Jiří s Karličkou technicky vzato už léta nejsou klienty naší charity. Jiří měl před dvaceti lety lehčí mrtvičku a v rekonvalescenci chvilku využíval naše služby. Od té doby se s manželi přátelím.
  • Nejkrásnější dárek (článek) Před lety mi kolega z manželské poradny vyprávěl příběh, který mu řekl jeho klient, jehož jméno bylo dejme tomu Karel. Karel vyprávěl: „ Se svojí ženou jsem žil již více než deset let a přestože chodím svědomitě do práce, pomáhám s dětmi, opravuji dům a částečně se starám i o domácnost, vnímal jsem, že se od sebe neustále vzdalujeme. Čím víc jsem se snažil, tím bylo vše horší. Hádali jsme se stále častěji, až jsme se dostali do začarovaného kruhu, ze kterého jsme neuměli vystoupit.“
  • Podzim v manželství chce fantazii (článek) Podzim je krásné roční období. Listí obléká stromy do tisíců odstínů od měděné červeně po zlatavou žlutou. Dá se ale říci, že čas kdy manželé dosáhnou podzimu života, tedy padesáti až šedesáti let, je pro ně krásným obdobím? Co udělat pro to, aby se jím stal?
  • Randit můžeme i doma (článek) Mnoho vztahů se rozpadá, protože partneři spolu tráví čím dál míň času. Psychologové tvrdí, že páry si obvykle spojují pojem rande s nějakou speciální příležitostí. Proč ale čekat na příležitost? Vytvořte si ji sami! Podstatné je být spolu často a pravidelně.
  • Sláva nazdar dovoleným (článek) Rozkvetlá náruč hor, lesů, luk a strání nás vítá, vyhřáté pískové pláže lákají a my se všichni těšíme. Možná, že ne všichni, protože zkušenější už vědí, že dovolená s rodinou není jenom odpočinek. V jistém smyslu je náročnější než běžný chod domácnosti… Proto sláva také nám, pokud vše bez úhony přežijeme. A v neposlední řadě Bohu dík.
  • Slavíte výročí svatby? (článek) Léto je podle statistik dlouhodobě nejčastějším svatebním časem. Díky tomu si mnozí manželé mohou připomenout a oslavit výročí svatby. Stojí za to se přitom ohlédnout a udělat si malou revizi svého manželství.
  • Smějete se spolu často? (článek) Často prožíváme své manželství příliš vážně a málokdy si užíváme jeho veselejší stránky. Ale i to je důležité. Srdečný smích má moc vyřešit spoustu problémů. Manželství je sice vážná záležitost, ale má i svou veselejší stránku. Úspěšné manželství potřebuje i spoustu humoru.
  • Stůl je srdcem rodiny (článek) Prostřený stůl je místem, které důvěrně známe. Je to stůl, u kterého se scházíme, jíme a mluvíme spolu, třeba se i hádáme a boucháme do něj pěstí nebo rozléváme polévku. Nemělo by to být hlavně místo, kde se musím určitým způsobem chovat, ale místo, kam patřím, kde mám svou židli, svůj talíř, své prostírání a jistotu, že to místo je moje a vedle mě jsou lidé, kteří mě mají rádi takového, jaký jsem.
  • Svátek tatínků (článek) Osmiletá dcerka se nás zeptala: „Když je svátek matek, svátek dětí a svátek dušiček, tak proč není taky svátek tatínků? To jsme ještě nevěděli, že svátek otců existuje a v některých zemích se běžně slaví třetí neděli v červnu. Je poděkováním za otcovskou péči a lásku, za legraci, kterou děti s tátou prožívají.
  • V čem je naše manželství dokonalé (článek) Zdá se vám, že páry ve vašem okolí žijí v dokonalém manželství, zatímco vy ne. Očekávali jste, že vaše manželství bude úspěšné, blažené, stabilní, romantické a ne chaotické, bolestné či matoucí? David Finch ve svém Deníku manžela s aspergerem sdílí svoji zkušenost, jak se mu podařilo zbavit představ a očekávání dokonalosti, která si nesl z dětství.
  • V neděli je čas na radost (článek) Při ústním přijímacím pohovoru na osmileté gymnázium dostaly děti mimo jiné otázku: „Jak trávíte neděli?“ Možná to byla cesta, jak snadno zjistit, jestli se rodina účastní bohoslužeb. Vypovídací hodnota této otázky je ale mnohem vyšší. Vyjde totiž najevo, jestli rodina žije společně anebo každý tráví svůj volný čas sám, případně jakým způsobem.
  • Za romantikou do domácí restaurace (článek) Další tip pro mladé manžele: „Když byly naše děti ještě malé a bylo těžké získat někoho na hlídání, dostali jsme nápad. Vyrazíme si spolu – a to do své vlastní domácí restaurace...“
  • Modlitba Williama a Kate (článek) Před uzavřením manželství 29. 4. 2011 napsali William a Kate modlitbu, kterou společně pronesli při svatebním obřadu.

Sekce: Věcný rejstřík   |   Tisk   |   Poslat stránku známému